LABİOPLASTİLabioplasti son yıllarda cinsel estetik operasyonları arasında en çok talep gören ve yer alan operasyonlar arasındadır. Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, sarkan ve düzensizleşen iç dudakların kesilerek estetik olarak düzeltilmesi ameliyatıdır.
Bazan de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya faklı yapıda olması nedeni ile de labioplasti operasyonları yapılabilmektedir.

Bu tür ameliyatlar, modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta, hem işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkedeki özel merkezler tarafından uygulanabilmektedir.

Terminoloji ve Anatomi

Labium Latince köken olarak “dudak” anlamına gelmektedir. Nitekim dış genital kısmın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. “Labia” ise çoğul anlamda “dudaklar” anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder).

“Labioplasti” (Labioplasty) ise iç genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani “iç dudak estetiği” anlamını taşımaktadır.

“Labial hipertrofi” ise genital dudak kısımlarının yapısal olarak normalden büyük, sarkık, kabarık ve geniş oluşunu tarif eder. Yani biz Labioplasti operasyonunu labial hipertrofi nedeni ile yapmaktayız.
Dış genitalya’da bulunan iç (küçük) dudaklar labium minus, dış (büyük) dudaklar labium majus isimleri ile anılmaktadır.

Vajina estetiği ifadesi yanlış yerleşmiştir..
Labioplasti toplumumuzda yanlış olarak “vajina estetiği” ameliyatı olarak yerleşmiştir. Halbuki biz bu tür operasyonlarla içte kalan “vajina”yı değil, dış genital alanı yani “vulva”yı kozmetik açıdan düzeltmekteyiz. İç genital sistemin bir parçası olan vajinaya veya kızlık zarına dokunmamaktayız.
 
Kadınlarda iç ve dış genital sistem kızlık zarı (hymen) ile ayrılmıştır. Yani aslında bir dış genital estetik ameliyatı olan labioplasti ile yapılan işlem vajina estetiği değil dış genitalyayı tarif eden “vulva estetiği (vulvoplasti)” ‘dir.

Labiyoplasti Ameliyatları Ne İçin Yapılır?
Labioplasti operasyonları psikolojik, işlevsel ve hijyenik açılardan kişilere pek çok yarar sağlamaktadır.

Psikolojik Yararlar
Labioplasti ameliyatları en sık olarak kişilerin memnuniyetlerini arttırmaya yönelik estetik görünüm açısından yapılmaktadır. Kişilerin psikolojisinde cinsel görünüm son derece önemli rol oynamaktadır.

Çünkü insanlar “kıyaslayarak yaşarlar”…
Kişilerin internet ortamında dolaşarak, kendi arkadaşları veya akrabaları ile kendi cinsel organlarını kıyas ederek oluşan memnuniyetsizlikleri tüm hayatlarını etkileyebilmektedir.

Bu durumdan ötürü karşı cinse karşı utanma ve sıkılma normal düzeyde arkadaşlıklar kurmasını engelleyebilir. Hatta kendisinde oluşan güvensizlikler evliliğin, arkadaşlık kurmaların veya sağlıklı flört dönemlerinin ertelenmesine kadar gidebilir.

Diğer taraftan rahat bir şekilde dar pantolon, tight, mayo ve bikini giyememe kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle işi mankenlik olan bir kişide bu durum daha da önem kazanmaktadır.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ne başvuran ve bu sorunu yaşayan pek çok kişi, havuza ve yazın denize girerken “sanki herkesin kendisini seyrettiği” gibi bir izlenime kapıldıklarını ifade etmektedir. Bu şekilde kişilerin sosyal yaşam kaliteleri azalmaktadır.

Ayrıca bir dudağın diğerine göre daha farklı görünmesi (labial asimetri) de bayanlarda psikolojik olarak olumsuz etkiler oluşturabilir.

Sonuç olarak bu problemi yaşayan pek çok kişi seksuel ilişki sırasında kendisinde bu durumu bir eksiklik olarak görmekte, hazza odaklanamamakta ve bu nedenden ötürü ilişki sırasında yeterince haz alamamaktadır. Yapılan labioplasti operasyonları ile özgüven artışına paralel şekilde ilişkideki konsantrasyon ve cinsel doyum artmaktadır. Ameliyat sonrası cinsel hazdaki artışın önemli nedenlerinden birisi de budur.

İşlevsel yararlar
Küçük dudakların “fil kulağı” olarak tabir edilen normalden büyük ve geniş olması ilişki sırasında (penis içeri girerken) toplanmasına ve ilişki sırasında acı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kısaltılıp düzeltilen ve daha sonra estetik olarak dikilen küçük dudaklar kişilere fonksiyonel açıdan da faydalar sağlamaktadır.

Sağlık ve Hijyenik Yararlar
Çok katlantılı şekilde duran küçük dudaklar arasında biriken akıntılar ve bu bölgede oluşan terlemeler bir takım enfeksiyonlara da zemin hazırlar. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları (candida vulvit) özellikle yaz döneminde artarak bu bölgede kötü kokular üretebilir. Seksüel ilişki sırasında partner tarafından fark edilen bu durumlar cinselliği itici bir hale getirebilir.

Ayrıca burada biriken mikroorganizmalar yukarı çıkarak vajina içine de yayılabilmektedir.
Bu nedenle labiyoplasti operasyonları kişilere hijyenik ve sağlık açılarından da faydalar sağlamaktadır.

Hera Klinik’te Labiyoplasti Operasyonları Nasıl Yapılıyor?
Labiyoplasti operasyonları genel anestezi (uyutularak) veya lokal anestezi (bölgesel uyuşturularak) yapılabilmektedir. Biz kliniğimiz Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde hastalarımızdan özel bir istek gelmedikçe lokal anestezi yöntemini tercih etmekteyiz.

İşlem sırasında önce iç dudak kısımları uyuşturulmakta daha sonra da operasyona geçilmektedir. Operasyonda fazla, düzensiz, sarkık ve geniş görünümde olan dudak kısımları ile kıvrıntılar çıkarılmakta ve daha sonrasında da estetik dikişler konulmaktadır. Ayrıca kahverengi veya siyah bir takım renk değişimleri varsa da işlem sırasında alınmaktadır.

Operasyon, hastanın bilinci açık ve son derece ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Genel olarak 40-45 dakika süren bir işlemden sonra kişiler kalıcı bir şekilde bu sorunlarından kurtulmaktadırlar.
Ameliyattan sonra hastalarımız bir kaç saat gözlem odamızda dinlendirildikten sonra evlerine gönderilmektedir.

Pek çok hastamız operasyon sonrasında tarafımıza “bu kadar rahat olacağını bilseydim daha önce bu işlem için gelirdim” şeklinde geri bildirimler vermektedir. 


 
Neden bende böyle bir sorun var? Labiyoplasti bekar bayanlara da uygulanabilir mi?
Labiyoplasti doğum yapmamış kişilerde uygun mudur? İç dudak estetiği operasyonu ağrılı bir işlem midir?
Ameliyata gelirken neler yapmam gereklidir? Ameliyat öncesi yaptırmam gereken bir test var mı?
Hangi durumlarda vajina estetiği yapılmaz? Ameliyattan sonra kanamam olacak mı?
İşlemden kaç gün sonra işe gidebilirim? Labiyoplasti operasyonundan kaç gün sonra duş alabilirim?
Ameliyattan sonra nelere dikkat etmem gerekecek? Şehir dışından geleceğim, muayene olduktan hemen sonra labiaplasti ameliyatı olabilir miyim?
Ameliyattan sonra ne zaman tekrar yola çıkabilirim? Ameliyat sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi?
Ameliyat sonrası dikiş izim kalacak mı? Ameliyat sonrasında kontrole gelmem gerekecek mi?
İşlem sonrası dudak kısımları yeniden çıkabilir mi? Labiapasti ile eş zamanlı olarak vajinal daraltma operasyonu da yapılabilir mi?
Eş zamanlı olarak klitoris düzeltmesi de yapılabilir mi? Total vulvo-vaginal düzeltme nedir?
Kliniğinizde total vulvo-vaginal düzeltme yapmakta mısınız? Labioplasti veya kliteroplasti ameliyatları cinsel hazzı azaltır mı?
Cinsel estetik ameliyatları orgazm olayını nasıl etkiler? Daha önce vajina estetik ameliyatı oldum, memnun kalmadım. Bunu istediğim şekilde yeniden düzeltebilir misiniz?
Bu operasyonlar jinekologlar tarafından mı yoksa plastik cerrahlar tarafından mı yapılmaktadır? Vajinal estetik ameliyatlarının ne tür riskleri vardır?
Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmamda fayda var? Genital ameliyat için merkez seçiminde nelere dikkat etmek gereklidir?
Labioplasti operasyonları en erken kaç yaşında yapılabilir? En geç kaç yaşında yapılabilir?
Vajinal estetik operasyonlarında maliyet nasıl belirlenir? Özel sağlık sigortaları estetik ameliyatları karşılar mı?
Devlet hastanelerinde bu operasyonlar yapılmakta mıdır? Kaç gün önceden randevu almamda fayda var?
Nasıl randevu alabilirim?
 

Estetik Ameliyatlar

Cinsel Haz Ameliyatları

Kızlık Zarı Onarımı

Cinsel ilişkide Ağrı Tedavileri

Jinekolojik Ameliyatlar