VAJİNA DARALTMA OPERASYONLARI (Vaginoplasti)Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilir.

Genişleyen vajinanın yeniden eski sıkılığını kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara “vajina daraltma ameliyatı veya vaginoplasti (vajinoplasti) operasyonu” adı verilmektedir.

Terminoloji
Tıbbi literatürde cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina (vagina), vaginaya yapılan estetik operasyona da vajinoplasti (vaginoplasty) adı verilmektedir. Halk arasında ise vajina “hazne” olarak geçmektedir.

Vajinoplasti operasyonları pek çok jinekolog tarafından yapılmakta ve jinekolojik ameliyatlar arasında “colporaphy posterior” (arka onarım) ameliyatı olarak bilinmektedir.

Vajina genişleyince neler ortaya çıkar?
Vajinanın zaman içinde genişlemesi, ilişki sırasında penisi tam olarak kavrayamamasına ve bunun sonucunda cinsel tatminin tam olarak sağlanamamasına neden olmaktadır.

Özellikle pek çok çift normal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığından şikayet etmektedir.

Yapılan normal doğum veya doğumlar vajina içinde genişlemelere neden olmakta ve bu durum hem erkek hem de kadın partnerde cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayrıca vajinal genişlemeye bağlı olarak cinsel penetrasyon (birleşme) anında ortaya çıkan “hoşnutsuzluk yaratan sesler” çiftlerde konsantrasyon kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle de cinsel ilişki sırasında haz azalmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında vajinanın penisi tam olarak kavrayamaması ve çıkan bu hoşnutsuz sesler, cinsel hazzı ve zaman içinde cinsel isteği olumsuz bir şekilde etkiler. Cinsel ilişki sıklığı gittikçe azalan çift zamanla aseksüel bir evliliğe veya birlikteliğe yelken açmaktadır.

Sezaryen ameliyatının normal doğuma bu konuda üstünlüğü..
Normal doğum ve sezaryen ameliyatlarının her ikisinin de birbirine göre üstünlükleri ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ancak sezaryen ameliyatlarında bebeğin direkt rahim içinden alınması ve normal doğumdaki gibi bebeğin doğum kanalından aşağıya inmesine gerek kalmaması sonucunda vajinada genişleme ve sarkmalar meydana gelmez.

Maalesef her normal doğumun sonrasında kadınlarda kalıcı olarak vajinal genişleme oluşmaktadır.
Özellikle de kişinin özellikle ailesel (kalıtımsal) olarak bağ dokusu elastikiyeti normalden fazla ise vajinal genişlemenin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Hatta bu kişilerde vajina içinden dışarı çıkacak şekilde mesane (idrar torbası), rahim ve rektum (barsağın son kısmı) sarkmaları da tabloya eşlik edebilmektedir.

Bu tür sarkmalar tıbbi terminolojide “genital prolapsus” olarak bilinmektedir. Mesane sarkmaları “sistosel”, rahim sarkmaları “uterin prolapsus”, rektum sarkmaları da “rektosel” isimleri ile anılmaktadır.

Genital bölgenin tümden sarkması “total prolapsus”, kısmi sarkması ise “subtotal prolapsus” olarak bilinmektedir.
Tüm genital sarkmalarda kişilerde idrar kaçırmaları (inkontinens), kasık ağrıları, vajina içinde dolgunluk ve kabızlık (konstipasyon) gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Kesin tedavi yöntemi ise vajina daraltıcı ameliyat (vaginoplasti) ile birlikte sarkan organın yukarıya asılmasını içeren bir grup operasyonlardır. 


 
Neden bende böyle bir sorun var?? Vaginoplasti daha sonra olacak normal duruma engel midir?
Vajinaplasti ameliyatı olmuş bir kadında vajina tekrar genişleyebilir mi? Vaginoplasti ameliyatı doğum yapmamış kişiler için uygun mudur?
Hangi adet dönemlerinde vajinaplasti yapılmaz? Vajina daraltıcı ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?
Ameliyattan sonra kanamam olacak mı? Vajinaplasti operasyonundan kaç gün sonra işe gidebilirim?
Vajinoplasti işleminden kaç gün sonra duş alabilirim? Vajina daraltma işleminden sonra neler yapmam gerekir?
Şehir dışından geleceğim, muayene olduktan hemen sonra vajinaplasti ameliyatı olabilir miyim? Şehir dışından geleceğim, ameliyattan sonra ne zaman tekrar yola çıkabilirim?
Ameliyat öncesi yaptırmam gereken bir test var mı? Ameliyata gelirken neler yapmam gereklidir?
Daraltma operasyonu içten de yapılacak mı? Ameliyat kaç dakika sürmektedir?
Dışarıda kaç dikişim görünecek? “Levator dikişi” (Levator stürü) nedir?
Ameliyat sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi? Ameliyat sonrası dikiş izi kalır mı?
Vajinal daraltma operasyonu ile eş zamanlı olarak labiopasti (iç dudak estetiği) ameliyatı da yapılabilir mi? Vajina daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak doğum izleri de düzeltilebilir mi?
Eş zamanlı olarak klitoris düzeltmesi de yapılabilir mi? “Total vulvo-vaginal düzeltme” nedir?
Kliniğinizde total vulvo-vaginal düzeltme yapmakta mısınız? Vaginoplasti ameliyatları orgazmı nasıl etkiler?
Daha önce vajina estetiği ameliyatı oldum, ancak tam istediğim gibi olmadı. Bunu yeniden düzeltebilir misiniz? Vajina daraltma operasyonlarını jinekologlar mı yoksa plastik cerrahların mı yapması önerilir?
Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmamda fayda var? Ameliyat sonrasında kontrole gelmem gerekecek mi?
Vajina daraltma operasyonları yalnız başına cinsel isteği arttırabilir mi? Genital ameliyat için merkez seçiminde nelere dikkat etmek gereklidir?
Vajina daraltma ameliyatına gerek olup olmadığı nasıl anlaşılır? Vajinal daraltma ameliyatlarının riskleri nelerdir?
Estetik operasyonlarında maliyet nasıl belirlenir? Özel sağlık sigortaları estetik ameliyatları karşılar mı?
Kaç gün önceden randevu almamda fayda var? Nasıl randevu alabilirim?
 

Estetik Ameliyatlar

Cinsel Haz Ameliyatları

Kızlık Zarı Onarımı

Cinsel ilişkide Ağrı Tedavileri

Jinekolojik Ameliyatlar