Doğum İzlerinin Düzeltilmesi (Epizyotomi)

52 - Doğum İzlerinin Düzeltilmesi (Epizyotomi)

Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve düzensiz yırtıkların oluşmaması amaçları ile perineye makasla yapılan kesiye “epizyotomi (epizyo) veya doğum kesisi” adları verilmektedir. Doğum izlerinin düzeltilmesi aynı zamanda epizyotomi olarak da adlandırılmaktadır. Doğum izlerinin düzeltilmesi ameliyatları Hera Klinik’te başarılı bir şekilde 2002’den bu yana uygulanmaktadır.

Vajinal Doğum İzlerinin Düzeltilmesi

Bebeğin çıkmasından hemen önce yapılan epizyo kesisinin doğumdan sonra iyi bir şekilde onarılması gerekmektedir. Aksi takdirde doğum sonrası dönemlerde bu bölgede yara iyileşmesinin kötü bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda nedbe (skar) dokusu kalabilmektedir.

Kötü iyileşmeye bağlı olarak gelişen nedbe dokusu seksüel ilişki sırasında ağrıya (disparoni) sebep olabilir. Bu durum zamanla çiftlerde cinsel isteksizlik ve tatminsizliği de beraberinde getirebilmektedir.

Ayrıca doğumdan sonra değişikliğe uğramış ve kötü görünen bir vajina kadınlarda güven eksikliğine, eşinden utanmaya ve psikolojik bir takım problemlere de zemin hazırlamaktadır.

Epizyo Skarektomi Nedir?

Epizyo skarlarının (nedbe dokunsun) çıkartılarak düzeltilmesi operasyonuna “epizyo skarektomi” adı verilmektedir.

Epizyo skarlarının çıkarılması operasyonları tek başına da yapılabileceği gibi genellikle vajina daraltıcı ameliyatlar (vajinoplasti operasyonu) ile birlikte yapılmaktadır.

Doğum izlerinin düzeltilmesi nasıl yapılmaktadır?
Epizyo skarektomi operasyonu genel olarak lokal anestezi altında (bölgesel uyuşturma ile) yapılmakta ve 30 dakika kadar sürmektedir.

Operasyon sorası ağrı ve kanama yok denecek kadar azdır.

Doğum izleri hangi amaçlarla çıkarılmaktadır?
Bu tür operasyonlar kozmetik ve işlevsel amaçlarla yapılmaktadır. Kozmetik yönden genital bölgenin estetik açıdan daha iyi görünmesi sağlanırken işlevsel yönden de seksüel ilişki sırasında ağrı, acı gibi sorunların giderilmesinde fayda sağlamaktadır.

Diğer Genital Estetik Ameliyatları ile Birlikte Yapılabilir mi?

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde yaptığımız doğum izlerinin çıkarılması operasyonları çoğunlukla vajina daraltma (vaginoplasti) operasyonları ile aynı zamanda yapılmakta olup alınan ameliyat sonuçları son derece yüz güldürücüdür.

Dileyen hastalarımız bize e-mail ile ulaşarak kliniğimizde ameliyat öncesi ve sonrası resimleri görebilirler.

İstanbul’da faaliyet gösteren Hera Klinik 2002’den bu yana binlerce genital estetik operasyonunu başarı ile tamamlamıştır. Yurt içinden ve yurt dışından binlerce kişi Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından son derece başarılı operasyonlar ile hayatlarına mutlu bir şekilde devam ettiler.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Süleyman Eserdağ’a direkt ulaşmak için hiç çekinmeden arayın: 0532 452 06 56

İstanbul
Adres: Valikonağı Caddesi, No: 52/7, Nişantaşı, İstanbul
Telefon: 0212 225 15 00

Bir cevap yazın