Kızlık Zarı Dikimi ve Ameliyatı

44 - Kızlık Zarı Dikimi ve Ameliyatı

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinal girişte, yaklaşık 2-3 cm içeride bulunan, yaklaşık 1.5-2 mm kalınlığında bir zardır.

Kızlık zarı ilk cinsel birleşmeyle, elle veya içine yabancı bir cisim sokulması nedenleri ile bütünlüğünü kaybetmektedir. Halk arasında “kızlık zarının bozulması” veya “bekaretin gitmesi” olarak anılan bu durum aslında kızlık zarında geri dönüşümü olmayan bir değişimi ifade etmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?
Kızlık zarının bozup bozulmadığı basit bir jinekolojik muayene ile anlaşılabilmektedir. Bu özel muayeneye “kızlık zarı muayenesi” veya “bekaret kontrolü” gibi ismler verilmektedir.

Son derece ağrısız olan ve bir dakikadan daha az süren kızlık zarı muayenesi sırasında dış ve iç dudaklar tutulup yana çekilmekte, kızlık zarının bütünlüğünün tam olup olmadığı incelenmektedir.

Kızlık zarı dikimi yapılırken aslında kızlık zarı onarılmamaktadır..
Kızlık zarının onarımı veya kızlığın dikilmesi olarak ifade edilen cerrahi operasyonlarda yapılan işlem vajina içine uygulanan değişik cerrahi tekniklerle ilk cinsel birleşmenin taklit edilmesi yani kanamanın az veya çok gelmesinin sağlanmasıdır. Yani aslında kızlık zarı eski bütünlüğünü yeniden kazanacak şekilde dikilmemektedir.

Bu nedenle kızlık zarı onarımı geçirmiş bir kişi bir jinekolog tarafından jinekolojik bir muayeneden geçerse önceden böyle bir operasyonu geçirdiği anlaşılabilmektedir.

“Bekaret tamiri” olarak da bilinen kızlık zarı dikimi işleminin Latince’deki karşılığı “hymenoplasty (himenoplasti)” veya “hymenoraphy (himenorafi)” olarak geçmektedir.

Himenoplasti ameliyatları dünyanın pek çok ülkesinde çok değişik amaçlarla yapılan cerrahi operasyonlar arasındadır.

Bekaret tamiri hangi nedenlerden ötürü tercih edilmektedir?
Bekaret tamiri yani kızlık zarı onarımı işlemi en sıklıkla daha önceden cinsel ilişki yaşamış, ancak daha sonrasında pişman olmuş genç kızlara uygulanmaktadır. Bu kişilerde yapılan himenoplasti ameliyatları evlenmeden hemen önce (kısa vadeli) veya evlenmeden uzun süre önce (uzun vadeli) olabilmektedir.

Bekaret onarımı ayrıca küçüklüğünde yanlışlıkla veya bir kaza sonucunda travma alarak kızlığın yırtılması sonucunda da yapılabilmektedir.

Çocukluk döneminde vajina içine para, boncuk, kalem gibi yabancı cisimlerin sokulması gibi durumlarda kızlık bozulabilmektedir. Yine trafik kazası, bisikletten veya binek hayvanından düşme, genital alana tekme gibi şiddetli bir darbe alma, sert bir cisme çarpma gibi durumlarda da kızlık zarı bozulabilir.

Normalde dıştan masturbasyon sırasında zarar görmeyen kızlık zarı, içeriye parmak veya yabancı bir cisim sokma sonucunda da bozulabilmektedir.

İstem dışı, zorlama (tecavüz) yolu ile cinsel birleşmenin gerçekleşmesi ile kızlık zarının bozulması sonucunda da pek çok kişi onarım operasyonları için jinekolog muayenehanelerinin yolunu tutmaktadır.

Bekaret tamiri pek çok genç kız için psikolojik yönden olumlu etkiler sağlamaktadır. Zorlayarak veya irade dışı gelişen cinsel ilişkiler, nişanlı iken olan ve daha sonra biten birliktelikler özellikle genç kızların zihinlerine bir kabus gibi çökmektedir.

Başına kötü bir olay gelmiş veya pişmanlık içindeki pek çok kadın depresyona girerek bir psikologtan profesyonel bir destek almakta, hatta pek çok psikolog hastasının böyle bir psikolojiden daha rahat bir şekilde kurtulmasını sağlamak için danışanını bir jinekoloğa yönlendirmektedir. Bu kişiler hayatlarını yeniden yoluna koyabilmek, sosyal yaşantılarına yeniden kavuşabilmek, mutluluklarını yeniden kazanabilmek ve sağlıklı birliktelikler yaşayabilmek amaçları ile kızlık zarlarını diktirmektedirler.

Diğer taraftan özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde pek çok kadın eşine sürpriz yapmak veya “nikah tazelemek” düşüncesi ile evlilik yıldönümlerinde kızlık zarlarını diktirmektedirler. Son yıllarda ülkemizde de bu tür fanteziler yaşayabilmek için pek çok kadın jinekologlarından yardım almaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi ne şekilde yapılmaktadır?
Kızlık zarı dikimleri en sık olarak iki şekilde yapılmaktadır: Uzun süreli ve Kısa süreli onarımlar.
Uzun süreli onarımlar şu an için evlilik düşüncesi olmayan veya çok uzun bir süre sonrasında evliliği düşünecek olan kişilerde yapılmaktadır.

Kısa süreli onarımlar ise evliliği (veya cinselliği) bir hafta içinde gerçekleşecek kişilere uygulanmaktadır.

Kısa ve uzun süreli kızlık zarı onarımlarında uygulanılan teknikler birbirinden tamamen farklıdır.

Uzun süreli kızlık zarı dikimi nasıl yapılmaktadır?
Uzun süreli kızlık zarı dikim ameliyatları “flep yöntemi” olarak da bilinmektedir. Flep yönteminde uygulanan işlem vajina alt duvardan çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilmesi işlemidir.

Böylelikle vajinal giriş daralmakta ve cinsel penetrasyon sırasında asılı bulunan doku parçasının delinmesi kızlık zarının yırtılması ile eşdeğer bir durum oluşturarak kan gelmesi sağlanmaktadır.

Flep operasyonları kaç dakika sürer?
Uzun vadeli işlemlerden olan flep operasyonları çoğunlukla lokal anestezi altında (bölgesel uyuşturma ile) yapılmakta ve ortalama olarak 20-25 dakika kadar sürmektedir.

Flep operasyonları ağrılı bir işlem midir?
Hayır. İşlem sırasında ve işlem sonrasında hastalar hiçbir ağrı çekmezler. Hatta operasyon sonrasında hastalar normal hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedirler.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı ne zaman yapılmaktadır?
Kısa süreli onarımlar daha çok evlilik tarihi belli olan ve kısa bir zaman diliminde evlenecek olan bayanlar için uygundur.

Kısa süreli onarımlar evlenmeden (veya cinsel ilişkiden) bir hafta öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Yani, evlenmeden 7 gün öncesi ile bir gün öncesi süre zarfı aralığında yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Kısa süreli kızlık dikim operasyonunun evlenmeden 7 günden daha önce yapılması ise önerilmez. Çünkü bu durumda başarı şansı düşmektedir.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı nasıl yapılmaktadır?
Kısa süreli onarımda vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve bu şekilde ilişki ile birlikte kanamanın gelmesi sağlanmaktadır.

İşlem genellikle lokal anestezi eşliğinde yani bölgesel uyuşturma ile yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı ağrılı bir işlem midir?
Hayır. İşlem sırasında hastalar hiçbir ağrı duymazlar ve operasyon sonrasında normal hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Hafif bir gerginlik hissinin olması ise normaldir.

Kızlık zarı dikiminde “mikrocerrahi yöntemi” nedir?
Kızlık zarı yırtığı ile ilk 48 saat içinde jinekoloğa başvuran hastalara eğer kızlık zarı yapısı da uygun ise mikrocerrahi tekniği uygulanabilir.

Bu durumda yırtık olan kızlık zarı kenarları uç uca getirilerek dikilmektedir. Başarı şansı jinekolog hekimin deneyimine bağlı olduğu kadar vajina içinde enfeksion varlığı ile de ilişkilidir.

Vajina içinde enfeksiyona sahip bayanlarda kızlık zarına atılan dikişler enfeksion kapabilmekte ve böylelikle operasyonun başarı şansı düşmektedir.

Hangi anestezi yöntemi tercih edilmektedir?
Tüm operasyon yöntemleri çok rahatlıkla lokal anestezi altında yani hastanın bilinci tamamen açık iken bölgesel uyuşturma yolu ile yapılabilmektedir.

Ancak dileyen hastalar genel anestezi yöntemi ile hafif ve yüzeyel bir uyku ile ameliyat olabilmektedirler.

Kızlık zarı dikiminde başarı şansı nelere bağlıdır?
Kızlık zarı operasyonunun başarısında en önemli faktör işlemi gerçekleştiren cerrahın bilgi ve tecrübesidir. Ayrıca kişinin vajinal enfeksiyon kaptırmaması, hijyenine dikkat etmesi, operasyon sonrasında hekim tarafından yapılması istenilen durumlara dikkat etmesi son derece önemlidir.
Kızlık zarı dikimi için şehir dışından gelen hastaların aynı gün içinde yola çıkmalarında ve banyo yapmalarında ise bir sakınca bulunmamaktadır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatlarındaki başarı oranı hekimin tecrübesi ile orantılı olarak %100’lere ulaşabilmektedir.

Kızlık zarı onarımını jinekologlar mı plastik cerrahlar mı yapar?
Kızlık zarı ameliyatlarını daha sıklıkla genital bölgenin anatomik yapısını bilen tecrübeli jinekolog hekimler yapmaktadır.

Ancak pek çok jinekolog bu tür operasyonları kendi prensiplerine aykırı gördüğü için yapmayı reddeder.

Kızlık zarı ameliyatlarının bir riski var mıdır?
Deneyimli hekimler tarafından uygulanıldığı zaman uzun ve kısa vadeli kızlık zarı ameliyatlarında her hangi bir risk bulunmamaktadır. Ameliyat sonrası dönemde hafif bir gerginlik ve birkaç gün süren hafif bir kanamanın olması ise normaldir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Süleyman Eserdağ’a direkt ulaşmak için hiç çekinmeden arayın: 0532 452 06 56

İstanbul
Adres: Valikonağı Caddesi, No: 52/7, Nişantaşı, İstanbul
Telefon: 0212 225 15 00

Bir cevap yazın