Kızlık Zarı Nedir?

42 980x400 - Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı küçük dudaklardan 2-3 cm içeride vajina girişi ile dış genital bölümü ayıran 1.5-2 mm kalınlığında membranımsı bir zardır.

Kalınlığı ve biçimi kişiden kişiye değişmektedir. Ayrıca ne kadar içeride olduğu da özellikle kişinin kilosu ile ilişkilidir. Kilolu kişilerde daha içte, zayıflarda ise cilde daha yakın bir şekilde konumlanmıştır.

Kızlık zarı, herhangi bir işlevi olmamasına rağmen pek çok toplumda bekaretin ve maalesef namusun simgesi haline gelmiştir. Bir kişinin önceden ilişkiye girip girmediği de bir jinekolog tarafından yapılan “kızlık zarı muayenesi” ile saptanmaktadır.

Terminoloji
Kızlık zarı tıp literatürde hymen (himen) olarak geçer. Latince’de “Virgo” bakire anlamına gelmektedir. Virgo, Latin kökenli batı dillerine “virgin” olarak girmiştir. Kızlık zarının yırtılmasına veya diğer tabiri ile delinmesine “hymenal perforasyon” denir ve artık kişi bakire (virgo) değildir.
Bekaretini kaybeden bir kişide kızlık zarının onarımı yani hymen’in dikilmesi işlemi ise hymenoplasti (himenoplasti) veya hymenoraphy (himenorafi) operasyonu olarak bilinmektedir.

Tarihçe
Hymen , Roma ve Yunan mitolojilerinde evlilik ve düğün tanrısı olup, Dionysus ve Afrodit’in oğludur. Gerdek gecesi Hymen’e adandığından kızlık zarı da bu isimle anılmaktadır. Mitolojide Hymen kanatlara sahiptir ve elinde de bir meşale vardır.

Batı kültürlerinde kızlık zarı artık sembolik bir yere sahip iken özellikle Müslüman ülkelerde namus ve el değmemişliğin bir simgesi olarak değerini korumaya devam etmektedir.

Kızlık Zarı Anatomisi
Kızlık zarı vajina (iç genitalya) ve vulva (dış genitalya) arasında bulunan 2-3 mm inceliğindeki bir zardır.

Vajinaya bakan iç kısmı aynı ağzımızın içini kaplayan “müköz” bir yapıya sahipken dış kısmı “deri”ye benzemektedir.

Normal yapıdaki kızlık zarı vajina girişinde ortada değil kenarda bulunmaktadır ve vajina girişini tam olarak kapatmaz. Aksi takdirde vajina içinden dışarıya adet kanı çıkamazdı. Yani kızlık zarının ortasında bir boşluk bulunmaktadır.

Kenar yüksekliği çok fazla olmayan kızlık zarı türlerinde ilk ilişki ile birlikte kanama olmamakta veya çok az (birkaç damla) olmaktadır. Bu tür kızlık zarları halk arasında “esnek zar” olarak tabir edilmektedir.

Kenar yüksekliği fazla ve daha kalın kızlık zarları ise ilk ilişki ile birlikte normalden fazla miktarda kanamaktadır. Bu son derece az görülen bir durumdur.

İlk gece ile ilgili..
Genelde bir bayan ilk gece sırasında kendisini rahat bırakmayı başarır ve kasmazsa, kızlık zarı da normal yapıdaysa kanama ve ağrı yok denecek kadar az olmaktadır.

Ancak maalesef bizim toplumumuzda genç kızlar çocukluk çağlarından itibaren cinsellikle ilgili pek çok yanlış mesajlarla büyütülmekte, ilk gece ile ilgili anlatılan pek çok abartılı ve gerçekdışı öyküler sonucunda ilk cinsel deneyim sırasında kendilerini normalden fazla bir şekilde kasmaktadır. Bu kasma nedeniyle ilk cinsel deneyim normalden ağrılı ve daha fazla kanamalı olmaktadır.

İlk ilişkide kanama şartı yoktur..
İlk ilişkide illa ki kanama olacak diye bir şart yoktur. Nitekim pek çok kızlık zarı ilk ilişkide kanamamakta, esnemekte veya gözle görünmeyecek (mikroskobik ) düzeyde kanamaktadır. Maalesef ülkemizde pek çok bölgede yerleşmiş “çarşaf gösterme adeti” hala geçerliliğini korumaktadır.

Bazen ilk ilişki sırasında kızlık zarı delinmemekte, bazen ise delinmenin olduğu bölgenin damarsız olmasından ötürü kanama gerçekleşmemektedir. Bu tamamen kızlık zarı yapısının türü ile de ilişkilidir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Süleyman Eserdağ’a direkt ulaşmak için hiç çekinmeden arayın: 0532 452 06 56

İstanbul
Adres: Valikonağı Caddesi, No: 52/7, Nişantaşı, İstanbul
Telefon: 0212 225 15 00

Bir cevap yazın