Kızlık Zarı Çıkarılması (Himenektomi) Ameliyatı

40 - Kızlık Zarı Çıkarılması (Himenektomi) Ameliyatı

Kızlık zarının çıkarılması (hymenektomy) ameliyatı nedir?
Kızlık zarı bazı özel durumlarda normalden yüksek kenarlı, sert ve kalın olabilir (“rigid hymen”). Bu şekilde sert himen cinsel birleşmeyi engelleyebilir veya ilişki sırasında ağrı oluşturabilir. Tüm bu durumlarda kızlık zarı 10-15 dakika süren basit bir operasyonla kesilerek çıkarılabilmektedir. Böylelikle ilişki çok daha rahat bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Kızlık zarının cerrahi olarak çıkarılması ameliyatı tıbbi literatürde “hymenektomi (himenektomi) operasyonu” olarak bilinmektedir. Halkımız arasında ise bu işlem bekaretin cerrahi yoldan alınması, bekaretin ameliyatla bozulması, kızlığın ameliyatla çıkartılması gibi tanımlamalarla anılmaktadır.

Burada unutulmaması gereken nokta ise %90’ında psikolojik nedenlere bağlı olan vajinismus problemi varlığında tek başına kızlık zarının çıkarılması işleminin hastaya kardan çok zarar vereceğidir. Kızlık zarı vajinismus hastalarında ilişkiye engel bir bariyer konumunda ise ancak çıkartılmalıdır.

Vajinismus hastalarında eğer yapısal (anatomik) bir sorun yoksa cerrahi işlem önerilmez ve hastaya uygun olan psikolojik yaklaşımlar tercih edilmelidir.

Himenektomi ameliyatı nasıl yapılır?
Hymenektomi ameliyatı genellikle lokal anestezi eşliğinde yani ameliyat bölgesinin enjeksiyonlarla uyuşturulması işlemi sonrasında yapılmaktadır. Oldukça ağrısız bir işlemdir.

Kliniğimizde hastamızdan hiçbir şey hissetmeme gibi özel bir istem olursa genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

Operasyon genelde 10-15 dakika kadar sürer.

Ameliyat sonrası kişi ne zaman işine dönebilir?
Ameliyattan bir gün sonra kişinin işinin başına dönmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ameliyat sonrası bir kısıtlama ise bulunmaz.

Kızlık çıkartıldıktan kaç gün sonra ilk cinsel deneyim gerçekleşebilir?
İlk seksüel ilişki ameliyattan 20-25 gün sonra gerçekleşebilir. Hera Klinik’te kullanılan özel dikişler kendiliğinden eriyen türden olduğu için ameliyattan sonra alınmasına gerek yoktur.

Kızlık zarı çıkarılması operasyonunun bir riski var mıdır?
Deneyimli bir jinekolog cerrah tarafından uygulanıldığında bu operasyonun herhangi bir riski bulunmaz. Ameliyat sonrası hafif kanama ve hafif sızlama şeklindeki ağrıların olması ise doğaldır.
Bu durumda basit ağrı kesici ilaçlar rahatlatıcı olabilmektedir.

Kimler kızlık zarı çıkarılması için uygun kişilerdir?
Kliniklerde en sık olarak kızlık zarının normalden kalın, sert veya yüksek kenarlı olması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşemediği durumlarda kızlık zarının kesilerek çıkarılması işlemi yapılmaktadır.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ne başvuran ve bu tür operasyona talep gösteren bazı bayanlardaki neden ise bu kişilerin ilk cinsel deneyime bakışlarındaki farklılıklardır. Kişiler daha sonraki seksuel hayatlarına etki edeceğini düşünerek ilk cinsel birleşmenin kanlı ve ağrılı sıkıntıları içeren kötü anıları yaşamamak için kızlık zarlarını bir operasyonla aldırtabilmektedirler.

Yine ilk seksüel ilişkiyi çok hijyenik bulmamak da operasyon sebebidir.

Ayrıca ülkemizde bir erkeğe kızlığı vermek ileriki dönemlerde ondan gelecek bir takım “sahiplenme ile ilgili baskılara boyun eğmek” anlamına da geldiğinden bu işi kendi başına bir operasyonla hallettirmek tercih sebebidir. (Feminist bakış açısı)

Hymenektomi ameliyatını kimler yapar?
Kızlık zarı ile ilgili tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu tür ameliyatları genelde deneyimli jinekolog hekimler uygulamaktadır.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Süleyman Eserdağ’a direkt ulaşmak için hiç çekinmeden arayın: 0532 452 06 56

İstanbul
Adres: Valikonağı Caddesi, No: 52/7, Nişantaşı, İstanbul
Telefon: 0212 225 15 00

Bir cevap yazın