Labioplasti Tedavisi ve Ameliyatı

39 - Labioplasti Tedavisi ve Ameliyatı

Labioplasti Nedir?

Labioplasti son yıllarda cinsel estetik operasyonları arasında en çok talep gören ve yer alan operasyonlar arasındadır. Genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, sarkan ve düzensizleşen iç dudakların kesilerek estetik olarak düzeltilmesi ameliyatıdır.
Bazan de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya faklı yapıda olması nedeni ile de labioplasti operasyonları yapılabilmektedir.

Bu tür ameliyatlar, modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta, hem işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkedeki özel merkezler tarafından uygulanabilmektedir.

Terminoloji ve Anatomi
Labium Latince köken olarak “dudak” anlamına gelmektedir. Nitekim dış genital kısmın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. “Labia” ise çoğul anlamda “dudaklar” anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder).

Labioplasti” (Labioplasty) ise iç genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani “iç dudak estetiği” anlamını taşımaktadır.

“Labial hipertrofi” ise genital dudak kısımlarının yapısal olarak normalden büyük, sarkık, kabarık ve geniş oluşunu tarif eder. Yani biz Labioplasti operasyonunu labial hipertrofi nedeni ile yapmaktayız.

Dış genitalya’da bulunan iç (küçük) dudaklar labium minus, dış (büyük) dudaklar labium majus isimleri ile anılmaktadır.

Vajina estetiği ifadesi yanlış yerleşmiştir..
Labioplasti toplumumuzda yanlış olarak “vajina estetiği” ameliyatı olarak yerleşmiştir. Halbuki biz bu tür operasyonlarla içte kalan “vajina”yı değil, dış genital alanı yani “vulva”yı kozmetik açıdan düzeltmekteyiz. İç genital sistemin bir parçası olan vajinaya veya kızlık zarına dokunmamaktayız.

Kadınlarda iç ve dış genital sistem kızlık zarı (hymen) ile ayrılmıştır. Yani aslında bir dış genital estetik ameliyatı olan labioplasti ile yapılan işlem vajina estetiği değil dış genitalyayı tarif eden “vulva estetiği (vulvoplasti)” ‘dir.

Labiyoplasti Ameliyatları Neden Yapılır?

Labioplasti operasyonları psikolojik, işlevsel ve hijyenik açılardan kişilere pek çok yarar sağlamaktadır.
Psikolojik Yararlar
Labioplasti ameliyatları en sık olarak kişilerin memnuniyetlerini arttırmaya yönelik estetik görünüm açısından yapılmaktadır. Kişilerin psikolojisinde cinsel görünüm son derece önemli rol oynamaktadır.

Çünkü insanlar “kıyaslayarak yaşarlar”…
Kişilerin internet ortamında dolaşarak, kendi arkadaşları veya akrabaları ile kendi cinsel organlarını kıyas ederek oluşan memnuniyetsizlikleri tüm hayatlarını etkileyebilmektedir.

Bu durumdan ötürü karşı cinse karşı utanma ve sıkılma normal düzeyde arkadaşlıklar kurmasını engelleyebilir. Hatta kendisinde oluşan güvensizlikler evliliğin, arkadaşlık kurmaların veya sağlıklı flört dönemlerinin ertelenmesine kadar gidebilir.

Diğer taraftan rahat bir şekilde dar pantolon, tight, mayo ve bikini giyememe kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle işi mankenlik olan bir kişide bu durum daha da önem kazanmaktadır.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ne başvuran ve bu sorunu yaşayan pek çok kişi, havuza ve yazın denize girerken “sanki herkesin kendisini seyrettiği” gibi bir izlenime kapıldıklarını ifade etmektedir. Bu şekilde kişilerin sosyal yaşam kaliteleri azalmaktadır.

Ayrıca bir dudağın diğerine göre daha farklı görünmesi (labial asimetri) de bayanlarda psikolojik olarak olumsuz etkiler oluşturabilir.

Sonuç olarak bu problemi yaşayan pek çok kişi seksuel ilişki sırasında kendisinde bu durumu bir eksiklik olarak görmekte, hazza odaklanamamakta ve bu nedenden ötürü ilişki sırasında yeterince haz alamamaktadır. Yapılan labioplasti operasyonları ile özgüven artışına paralel şekilde ilişkideki konsantrasyon ve cinsel doyum artmaktadır. Ameliyat sonrası cinsel hazdaki artışın önemli nedenlerinden birisi de budur.

Labioplasti Ameliyatının Yararları

İşlevsel yararlar
Küçük dudakların “fil kulağı” olarak tabir edilen normalden büyük ve geniş olması ilişki sırasında (penis içeri girerken) toplanmasına ve ilişki sırasında acı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kısaltılıp düzeltilen ve daha sonra estetik olarak dikilen küçük dudaklar kişilere fonksiyonel açıdan da faydalar sağlamaktadır.

Sağlık ve Hijyenik Yararlar
Çok katlantılı şekilde duran küçük dudaklar arasında biriken akıntılar ve bu bölgede oluşan terlemeler bir takım enfeksiyonlara da zemin hazırlar. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları (candida vulvit) özellikle yaz döneminde artarak bu bölgede kötü kokular üretebilir. Seksüel ilişki sırasında partner tarafından fark edilen bu durumlar cinselliği itici bir hale getirebilir.

Ayrıca burada biriken mikroorganizmalar yukarı çıkarak vajina içine de yayılabilmektedir.
Bu nedenle labiyoplasti operasyonları kişilere hijyenik ve sağlık açılarından da faydalar sağlamaktadır.

Labioplasti Operasyonları Nasıl Yapılıyor?

Labiyoplasti operasyonları genel anestezi (uyutularak) veya lokal anestezi (bölgesel uyuşturularak) yapılabilmektedir. Biz kliniğimiz Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde hastalarımızdan özel bir istek gelmedikçe lokal anestezi yöntemini tercih etmekteyiz.

İşlem sırasında önce iç dudak kısımları uyuşturulmakta daha sonra da operasyona geçilmektedir. Operasyonda fazla, düzensiz, sarkık ve geniş görünümde olan dudak kısımları ile kıvrıntılar çıkarılmakta ve daha sonrasında da estetik dikişler konulmaktadır. Ayrıca kahverengi veya siyah bir takım renk değişimleri varsa da işlem sırasında alınmaktadır.

Operasyon, hastanın bilinci açık ve son derece ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Genel olarak 40-45 dakika süren bir işlemden sonra kişiler kalıcı bir şekilde bu sorunlarından kurtulmaktadırlar.
Ameliyattan sonra hastalarımız bir kaç saat gözlem odamızda dinlendirildikten sonra evlerine gönderilmektedir.

Pek çok hastamız operasyon sonrasında tarafımıza “bu kadar rahat olacağını bilseydim daha önce bu işlem için gelirdim” şeklinde geri bildirimler vermektedir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Süleyman Eserdağ’a direkt ulaşmak için hiç çekinmeden arayın: 0532 452 06 56

İstanbul
Adres: Valikonağı Caddesi, No: 52/7, Nişantaşı, İstanbul
Telefon: 0212 225 15 00

Bir cevap yazın