Neden bende böyle bir sorun var?

51 - Neden bende böyle bir sorun var?

Hera Kliniğe başvuran pek çok hastamızın ortak sorusu neden bu tür problemin kendilerinde olduğudur. Gerçekten de bu sorunun cevabını net olarak söylemek kolay değildir.

En sık bilinen neden ailesel yani doğuştan gelen genetik kodlamalardır. Yine de bir kardeşte olan böyle bir durum diğerinde olmayabilir. Bu durum tamamı ile soyaçekim ile ilişkili bir durum olup çocukların genetik özelliklerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer taraftan ergenlik döneminde çocuklarda bir takım sex hormonları salgılanmaya başlamakta ve bu hormonların hedefi olan seks organlarında bir takım değişimler yaşanmaktadır. Bu tür değişimler bazı kişilerde daha farklı şekilde ortaya çıkabilir.

Diğer taraftan unutulmamalıdır ki; herkesin kaşı, gözü, kulağı bir değildir. Hatta bir kişinin her iki eş organı da asla birbirinin tıpatıp simetriği değildir. Bu nedenle kişiler arası yapısal varyasyonların olması da doğaldır.

Diğer yönden kronik irritasyon (kaşıntı veya masturbasyon) da cinsel organlarda “hipertrofi” yani büyümeye neden olabilir. Özellikle sık vajinal akıntılara bağlı gelişen kaşıntılar dudak kısmında büyümeler yapabilir. Aşırı ve sık yapılan masturbasyonlar da klitoris ve küçük dudaklarda uyarıcı bir etkiyle büyümeye sebep olabilir.

Ayrıca ilerleyen yaşlarla yer çekimi etkisi ve yaşa bağlı bağ dokusunun desteğinin azalması ile de iç dudak kısımlarında sarkıklıklar artmaktadır.

Bir cevap yazın