Genital Estetik HeraMENÜ
Dış Genital Bölge Estetiği

Dış Dudak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dış Dudak Estetiği Ameliyatı klinik ortamında lokal anestezi eşliğinde veya hastane ortamında genel anestezi ile gerçekleştirilebilir.

Dış Dudak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dış Dudak Estetiği Ameliyatı

Günümüzde özellikle 2010’lu yılların başlarından itibaren genital gölge estetik operasyonları hızlı bir artış trendi yakalamıştır. “Labia majora” adı verilen dış dudakların küçültülmesi, kırışıklık ve çöküntülerin giderilerek daha gergin ve genç görünüme kavuşturulması da sıkça talep edilen genital estetik işlemler arasındadır. Dış dudak estetiği; “büyük dudak estetiği”, “labia majoraplasti” veya “büyük dudak labioplastisi” gibi isimlerle anılır.

Büyük Dudak Sarkması Belirtileri ve Şikayetleri

Büyük dudak sarkması estetik bir endişe olarak görülse de bazı durumlarda bu rahatsızlık, ağrı ve hijyen problemleri gibi fiziksel sorunlara da sebep olabilir.

Büyük dudak sarkması veya diğer tabiri ile “labia majora laksitesi” genellikle aşağıdaki belirtiler ve şikâyetlerle kendini gösterir.

Estetik Kaygılara Bağlı Psikolojik Şikayetler: Labia majora bölgesindeki cildin sarkık ve gevşek görünmesi en fazla estetik kaygılara yol açmaktadır. Bu durum pek çok psikolojik şikâyetlere, öz güven kayıplarına, cinsel isteksizliğe ve partner ilişkilerine de olumsuz yönde yansıyabilir.

Rahatsızlık ve ağrı: Giysilerle sürtünme ve özellikle egzersiz yaparken veya cinsel aktivite sırasında rahatsızlık hissi artabilir.

Hijyen problemleri: Sarkık cilt, temizliği zorlaştırarak genital bölgede hijyen problemlerine yol açabilir.

Genital Bölge Kuruluğu: Dokudaki volüm azlığı genital bölgede kuruluk, buna bağlı olarak da çatlaklıkların oluşması, tahriş olma ve cinsel hissin azalmasına da yol açabilir.

Büyük dudak sarkması belirtileri, görülme şekilleri ve şikayetleri kişiden kişiye değişebilmektedir. Genital dış dudak estetik ameliyatları da bu şikayetleri gidermeye yöneliktir.

Labia Majoraplasti Nedir?

İç dudak estetiği ülkemizde ve dünyada en sık yapılan genital estetik ameliyattır. İç dudak estetik ameliyatı “labioplasti” terimi ile özdeşleştirilmiş olsa da aslında hem iç dudak hem de dış dudak estetiği için kullanılan genel bir terimdir.

Büyük dudak labioplasti ameliyatlarına “labia majoraplasti”, “majoraplasti” veya “dış dudak labioplastisi”, küçük dudak estetik ameliyatlarına ise “labia minoraplasti” veya “iç dudak labioplastisi” adları verilmektedir. Dolayısıyla labioplasti ameliyatı tanım olarak genital bölgenin dış dudakları (labia majora) ve iç dudakları (labia minora) üzerine yapılan tüm cerrahi işlemleri tanımlamaktadır.

Dış Dudak Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Labia majora vulvada en çok yer kaplayan ve en çok dikkat çeken bölgelerden bir tanesidir. Bu bölgenin yapısal veya doğuştan istenilenden fazla büyük, iri ve hacimli görünümlü, dolgun olması (primer hipertrofi) ya da yaşlanma, kötü kollajen yapısı, sigara kullanımı gibi sebeplerle cilt altı yağ dokusunun veya kollajenin azalması ile sarkmaların meydana gelmesi durumunda (sekonder hipertrofi) estetik endişeler ortaya çıkabilir. Çoğu zaman fiziksel bir problem olmasa da vücut imajının değişmesi tüm psikolojik ve sosyal sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

Dış Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Labia majora laksisitesi ile başvuran hastalar, öncelikle muayene edilerek ameliyattan beklentileri ve istekleri netleştirilir. Daha sonra ameliyatın hangi teknik ve hangi anestezi türü ile yapılacağına, nerede gerçekleştirileceğine karar verilir.

Dış dudak estetiği ameliyatı klinik ortamında lokal anestezi eşliğinde veya hastane ortamında genel anestezi (tamamen uyutularak) ile gerçekleştirilebilir. İşlemin nerede yapılacağına ve hangi anestezi yönteminin kullanılacağına hastanın ek hastalıklarına, isteklerine ve genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir.

Hastanede genel anestezi altında yapılan operasyonlarda genel anesteziye ek olarak ameliyat bölgesine lokal anestezi de uygulamaktayız. Böylece hastanın operasyon sonrasında da ağrı hissetmemesini ve ameliyat sonrasını konforlu şekilde geçirmesini sağlayabilmekteyiz.

Labia majoraplasti operasyonu yaklaşık 1-1,5 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası iz kalmaması amacıyla uygulanan teknik ve atılan dikişlerin estetik olması önemlidir. Hızlı, kendinden emilebilir dikişler sayesinde ameliyat sonrasında dikişlerin alınması gerekmez.

Labia Majoraplasti Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Öncelikle, yapılan jinekolog muayenesi ve görüşmesinde hastanın genel sağlık durumu ve cerrahiye uygunluğu değerlendirilir. Daha sonrasında labia majoraplasti ameliyat tekniği belirlenir.

Büyük dudak küçültme operasyonu, büyük dudaklardaki sarkmanın derecesine göre farklı teknikler ile yapılabilmektedir. Hangi yöntemin kullanılacağı bireyin anatomik yapısı, hastanın istediği sonuçlara göre değişir. En yaygın olarak kullanılan labia majoraplasti ameliyat teknikleri:

Eliptik eksizyon

Elips şeklinde doku çıkarılması, en sık tercih edilen ameliyat tekniğidir. Klitoral hud (klitorisin şapkası) hizasından, büyük dudakların en alt kısmına doğru uzanan elips formunda bir parça çıkartılır. Dış genital dudaklar eşit büyüklükteyse (simetrikse) her iki bölgeden eşit miktarda doku çıkartılır. Ancak bir tarafında sarkıklığı diğer taraftan daha fazla ise fazla olan taraftan daha fazla doku çıkartılarak eşitleme yapılır, simetrik bir görünüm kazandırılır.

At nalı eksizyon (Horseshoe excision)

Labia majoraplasti: At nalı şeklinde kesi ile fazlalıkların çıkartılması.

Bu cerrahi teknikte kesi, klitoral hudun üst kısmını da kapsayacak şekilde yani her iki büyük dudak üst bileşkesini de içine alarak, geniş bir şekilde yapılır. Kesi, at nalına benzediği için bu isim verilmiştir. 

Gözyaşı eksizyon

Dr. Süleyman Eserdağ tarafından geliştirilen ve ileri düzeyde büyük dudak laksisitesi problemi olan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Göz yaşı eksizyonda büyük dudakların üstte ve altta birleşim noktaları da çıkartılır. Her iki büyük dudak, büyük dudakların üstte ve altta birleşim alanlarındaki dokuların da çıkarılması ile kesi bölgesi bir göz yaşı damlasını andırdığından ötürü ‘gözyaşı eksizyonu’ olarak adlandırılır.

Labia majorada meydana gelen laksitenin derinliğine göre, doku çıkartılırken farklı seçenekler mevcuttur. Cerrahi çıkartma işlemi:

  • Yalnızca cilt dokusu
  • Cilt ve cilt altı dokusu
  • Cilt, cilt altı dokusu ve yağ dokusunu da kapsayacak şekilde doku çıkartılması şeklinde olabilir.

Yağ Dokusu Çıkarılarak Yapılan Dış Genital Dudak Estetik (Fat Pad Debulking)

Primer labia majora hipertrofisi olan hastalarda yalnızca cilt fazlalığı değil, aynı zamanda cilt altı ve yağ dokusu fazlalıkları da mevcuttur. Bu hastalarda cilt, cilt altı dokusu ve alttaki yağ dokusu kama şeklinde çıkartılır. Her iki labia majoradan aynı oranda doku çıkartılarak iki tarafın simetrisi korunur.

Dış Dudak Estetiği Kimler Tarafından Yapılır?

Dış genital dudaklarda büyüklük, çöküntüler, gevşeklik, sarkmaya bağlı özgüven problemleri, spor veya cinsel aktiviteler sırasında fiziksel rahatsızlıklar duyan, dar kıyafetlerle bu sebep ile rahat edemeyen hastalar genital estetik ameliyatlar konusunda oldukça deneyimli hekimlere başvurmalıdırlar. Çünkü her ne kadar iç dudak estetik ameliyatları günümüzde pek çok hekim tarafından yapılmaya başlamış olsa da dış dudak estetik ameliyatları çok daha fazla bilgi ve deneyim gerektirir. Bu alanda çalışan ülkemizde sayılı sayıda jinekolog doktor bulunmaktadır.

Dış Dudak Estetiği Bakirelere Yapılır mı?

Kızlık zarı vajina girişinde, iç kısımda yer alır. Büyük dudak estetik operasyonu dış genital bölgeye ait bir operasyon olup, kızlık zarına asla zarar vermez ve bakirelerde de rahatlıkla yapılabilir.

Gebelikte Genital Estetik Ameliyat Yapılabilir mi?

Gebelik dönemi boyunca tüm genital estetik operasyonlar kontrendikedir, yani yapılmamalıdır. Buna dış dudak estetiği ameliyatları da dahildir. Genital estetik ameliyatlar için doğumdan sonra en az 3 ay beklenmelidir.

Doğum Sonrası Ne Kadar Süre Beklemek Gerekir?

Labia majoraplasti, doğum sonrası dönemde fiziksel ve hormonal değişikliklerin tamamlanmasını bekledikten sonra yapılabilir. Ameliyattan önce bir jinekolog tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Kişinin sağlık durumu, fizik muayenesi göz önünde bulundurularak ameliyatın uygunluğu ve zamanlaması belirlenebilir. Genellikle bu süre doğum sonrası 3-4 ay sonrasındaki dönemdir.

Büyük Dudak Estetiği ile Eş Zamanlı Yapılabilecek Operasyonlar (Kombine Genital Estetik)

Dış genital dudak operasyonu ile hastaların kozmetik ve fiziksel rahatsızlıklarının giderilmesi amaçlanır. Bu ameliyat ile eş zamanlı olarak genital bölgeye diğer cerrahi ve cerrahi dışı bazı operasyonlar da uygulanabilir. Kombine genital estetik bir operasyonla çok sayıda düzelmeyi arzulayan hastalar için uygundur.

Dış Dudak Ameliyatları ile Eş Zamanlı Kombine Cerrahi Operasyonlar

Vajinoplasti

Vajinanın yeniden yapılandırması ve sıkılaştırılması için yapılan bir operasyondur. “Cerrahi vajinal rejuvenasyon” olarak da bilinir. Genellikle gebelikler ve doğumlar sonrasında meydana gelen genişlemelerde vajinal dokuları yeniden sıkılaştırmak ve fonksiyonel yararlar sağlamak için tercih edilir.

Labia minoraplasti

Dış dudakların küçültme operasyonu eş zamanlı olarak iç dudak sarkması problemi olanlarda iç dudak estetiği ile birlikte de yapılabilir. Böylelikle “total vulvoplasti” operasyonu yapılmış olacaktır. İç dudak labioplastisi genellikle büyük veya asimetrik iç dudaklardan kaynaklanan fiziksel veya estetik rahatsızlıkları gidermek için uygulanır.

Klitoral hud redüksiyonu

Klitorisin üzerini kaplayan derinin fazlalığını azaltma işlemidir. “Klitoral hudoplasti” veya “klitoral hudektomi” olarak da bilinir. Bu operasyon genital bölgenin hem daha estetik görünmesini sağlar hem de bazı durumlarda cinsel ilişkideki zevki arttırmak için de tercih edilebilir.

Perineoplasti Operasyonu

Perine, vajina girişi ile anüs arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Perine bölgesinin yeniden yapılandırılması operasyonuna “perineoplasti” (perine estetiği) ismi verilir. Genellikle doğum sırasında yırtılmış ve deforme olmuş perine bölgesini düzeltmek, estetik bir görünüm kazandırmak ve cinsel ilişkideki hazzı arttırmak gibi sebeplerle yapılır.

Mons pubis küçültme

“Mons pubis” olarak bilinen ve genital bölgenin üçgen şeklinde üst kısmında yer alan yağlı doku bölgesinin hacmini azaltmak amacıyla yapılan bir estetik cerrahi işlemdir. Mons pubis küçültme çoğunlukla liposuction ile yapılır, ancak bazen doğrudan cerrahi eksizyon (çıkartma) yoluyla da yapılabilir.

Bu operasyonların hepsi labia majoraplasti ile eş zamanlı, kombine genital estetik operasyon şekilde planlanabilir. Tüm ameliyatların ortalama iyileşme süreçleri benzerdir. Hepsi özellikli ameliyatlardır, o yüzden mutlaka deneyimli bir cerrah tarafından detaylı bir değerlendirme sonrası uygulanmalıdır.

Dış Dudak Ameliyatları ile Eş Zamanlı Kombine Cerrahi Dışı İşlemler

Büyük dudak estetiği olacak hastalara, bu operasyonlara eş zamanlı olarak birçok cerrahi dışı işlemler de uygulanabilir. Bunlardan bazıları:

  • Operasyon bölgesine ameliyat sonrasında yapılan PRP (plateletten zengin plazma) işlemi ile yara iyileşmesi hızlandırabilmektedir.
  • Orgazm aşıları (O-shot) ve G-shot yapılarak cinsel hazzın arttırılması amaçlanabilir.
  • “Lazerle vajinal rejuvenasyon”; lazerle vajinanın gençleştirilmesi, vajinal dokunun sıkılaştırılması, elastikiyetinin arttırılması ve vajinal kuruluk gibi şikayetlerin giderilmesi gibi amaçlarla yapılabilir.
  • Genital bölge gençlik aşıları. Genital bölgeye enjekte edilen özel mezoterapi ürünleri ile cilt yenilenmesi ve gençleştirilmesi sağlanabilir, yara iyileşmesi hızlandırılabilir.

Labia Majoraplasti Ameliyatı Devlet Hastanesinde veya Üniversitelerde Yapılabilir mi?

Devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde tıbbi bir gerekçe olmadığı sürece labia majoraplasti ameliyatı yapılmamaktadır. Estetik bir operasyon olarak kabul edildiği için devlet bütçesi tarafından ödenmez.

Tıp ihtisası sırasında kozmetik jinekoloji ve genital estetik eğitimi verilmemektedir. Bu alanda çalışan ve bu alanda eğitim almış bir hekime başvurmak en iyi sonucu elde etmeniz için önemlidir. Bu hassas operasyon için doğru doktoru seçmek, başarılı bir sonuç ve memnuniyet için kritik öneme sahiptir.

Dış Dudak Estetiği İstanbul

İstanbul’da genital estetik ameliyatı düşünüyorsanız, Nişantaşı (İstanbul – Avrupa Yakası) kliniğimize başvurabilirsiniz. Bunun için öncelikle +90 530 763 34 00 telefon numaralı Whatsapp hattımızı aramanız veya mesaj bırakmanız önemlidir. İstanbul’daki kliniğimize şehir dışından veya yurt dışından başvurmayı düşünen hastalarımızın genital estetik işlemleri geldikleri gün yapılabilmektedir. Ancak, bunun için planlamanın önceden yapılması gereklidir.

Dış Genital Dudak Estetiği Yaptıran Hastalar - Ameliyat Sonuçları

Dış Genital Dudak Estetiği Yaptıranlar

Doğru hasta grubuna ve doğru operasyon teknikleri ile uygulandığında oldukça güzel sonuçlar elde edilmektedir. Literatürde de bu konuda olumlu bilgiler yer almaktadır. İç ve dış dudak labioplastisi, cinsel hazzı olumsuz yönde etkilemediği gibi öz güveni arttırdığından ötürü olumlu etkilere de sahiptir.

Dış genital bölge dudak estetiği yaptıran hastaların büyük bir bölümü oldukça memnun olduklarını ifade etmektedirler. Her cerrahi girişimde olduğu gibi iyi sonuçların elde edilmesinde doktor tecrübesi ve dış dudak estetik ameliyatı sonrası bakım da önemlidir.

Dış Genital Dudak Estetiği Ameliyatı Fiyatları, Ücreti

Dış genital dudak estetiği ameliyatı diğer genital bölge prosedürlerine göre daha az bilinen ve çok daha fazla incelik isteyen bir operasyondur. Hastaların bu konuda iyi bir araştırma yapmaları ve deneyimli hekimlere başvurması son derece önemlidir.

Doğru tekniklerle yapılmayan operasyonlardaki riskler, komplikasyonlar ve olumsuz sonuçlar oldukça fazladır. Dış genital dudak estetiği ameliyatının ücreti; doktorun tecrübesine, operasyon bölgesinin genişliğine, verilecek anestezi türüne, varsa yapılacak ek işlem ve operasyonlara göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar ameliyatın klinikte veya hastanede yapılmasına göre de farklılıklar göstermektedir.

Hastaların öncelikle güvendikleri, bu alanda deneyimli bir hekime başvurmaları ve sonrasında ameliyat planına hekimiyle birlikte karar vermesi en doğrusudur. Fiyat bilgilendirmesinin muayene sonrasında yapılması daha doğru olacaktır.

Ameliyat Ücretlerini Özel Sağlık Sigortası veya SGK Karşılar mı?

Büyük dudak estetiği operasyonu estetik ameliyatlar kapsamı altındadır. Estetik ameliyatlar SGK tarafından karşılanmaz. SGK kapsamında olmayan ameliyat ücretleri özel sağlık sigortaları tarafından da karşılanmamaktadır.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası