Genital Estetik HeraMENÜ
Vajinoplasti

İdeal Vajina

Vajina yapısı ve işleyişi adet dönemlerindeki hormonal değişimlere, yaşa ve menopoz dönemine göre kişiden kişiye değişkenlikler gösterir.

İdeal Vajina

İdeal Vajina Nedir?

Vajina yapısı ve işleyişi adet dönemlerindeki hormonal değişimlere, yaşa ve menopoz dönemine göre kişiden kişiye değişkenlikler gösterir. Bu değişikliklerin çoğu aslında tamamen normal ve fizyolojiktir. Vajinanın biyolojik çeşitliliği, her kadının kendi içinde benzersiz ve ‘’ideal’’ olduğunu gösterir. Ancak vajina da tıpkı diğer organlarımız gibi anatomik ve fonksiyonel yapısıyla kendi içinde ideal özellikler içerir. Bu bölümde vajinanın anatomik yapısı, görevleri, sağlıklı ve ideal vajinanın özellikleri hakkında bilmeniz gerekenler ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.

Vajina Nedir?

Vajina; kas ve bağ dokusundan oluşan, uzunluğu 8 ile 10 cm arasında değişen, uzunlamasına boru şeklinde bir kanal olup, kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Kelime kökeni olarak Latince’de “vagina” kılıf, kın anlamına gelmektedir. Birçok temel görevi yerine getirir. Vajinanın anatomik yapısı ve işlevlerini ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Vajina Anatomik Yapısı

Vajina rahim ile dış genital organlar arasında yer alan, elastik, tüp şeklinde bir organdır. Uzunluğu genellikle 8-10 cm arasındadır. Bu boyut kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ayrıca vajina ön duvarı genişliği ile arka duvarı genişliği arasında da bir boyut farkı vardır. Ön duvarın çevresi yaklaşık 7,5 cm iken, arka duvarın çevresi yaklaşık 9,5 cm’dir. Yani, vajina arka duvarı ön duvara göre daha uzundur. Diğer bir deyişle vajina gittikçe genişleyen bir kanaldır.

Vajina duvarları esneme özelliği olan kas ve bağ dokularından oluşur. Kas dokusunda içte sirküler (dairesel),dışta ise longitudinal (uzunlamasına) kas lifleri yer alır. Vajinanın iç duvarları birbirine değdiği için dışardan kapalıymış gibi görünür; ancak esneme özelliğinden ötürü cinsel ilişki, doğum veya jinekolojik muayene sırasında rahatlıkla genişleyebilir. Bu esneme ve genişleme özelliği doğum ve cinsel ilişkinin rahat bir şekilde gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. Vajinanın esnemesi ve gevşemesinden vajina içerisinde yer alan cilt katlantıları, ‘’vajinal rugalar’’ sorumludur.

Vajinanın Görevleri

 • Üreme fonksiyonu: Vajina spermin rahme ulaşması için bir yol sağlar ve aynı zamanda doğum sırasında bebeğin geçişine izin verir.
 • Menstrüasyon: Adet kanamasının rahimden dışarıya atılması için bir geçittir.
 • Cinsel işlev: Cinsel ilişkiler sırasında penisin kabul edildiği ve cinsel ilişkinin gerçekleştiği bir organ olarak işlev görür. Ayrıca cinsel uyarılmada da rol oynar.

Vajina Özellikleri

 • pH dengesi: Vajina, 4,5-5 arasında, asidik bir pH seviyesine sahiptir. Asit pH vajinayı zararlı bakterilerden ve enfeksiyonlardan korur.
 • Esneme kapasitesi: İçerdiği kolajen ve elastin lifler sayesinde, vajina esneyebilen ve genişleyebilen bir organdır. Kolajen lifler sağlamlığı, gücü ve dayanıklılığı, elastin lifler ise esneme özelliğini kazandırır. Bu sayede özellikle cinsel ilişki ve doğumda önemli ölçüde esneyebilir. Bunlar vajinanın biyomekanik özellikleridir.

İdeal Vajina Nasıl Olmalı?

İdeal vajina, kadınların hem sağlık hem de fonksiyon açısından en önemli özellikleri içerir. Bu kavramını değerlendirilirken 5 özellik önemlidir.

İdeal vajina kriterleri:

 1. Vajinal sıkılık (kas tonusu)
 2. Ruga varlığı
 3. Elastikiyet
 4. Vajinal aks
 5. Mukozal bütünlük

Şimdi ideal vajinanın bu özelliklerini tek tek ele alalım.

1. Vajinal Sıkılık (Kas Tonusu)

Vajina sıkılık (kas tonusu) ya da darlık cinsel ilişki sırasında hem kadın hem erkeğin ilişkiden aldığı zevki etkilediği için çok önemlidir. Yaşlanma, menopoz, gebelik, doğumlar gibi süreçler vajinal gevşemeye sebep olabilmektedirler. Bu hastalar genellikle cinsel ilişkide haz alamama, vajinada bolluk hissi, orgazm olamama, cinsel ilişki sırasında vajinadan ses veya hava gelmesi gibi şikayetler ile doktora başvururlar. Şikayeti olan hastalarda yapılan jinekolojik muayene ile vajinal sıkılık ve genişleme değerlendirilebilir.

Cinsel ilişkide özellikle doğum sonrası başlayan genişleme, bollaşma ve hissizlik gibi şikayetleri olan hastalarda vajina daraltma ameliyatları oldukça faydalar sağlamaktadır. Sarkma şikayeti olmayan hastalarda ise vajinal lazer, vajinal radyofrekans, HIFU ve plasma gibi enerji kaynakları ile kolajen üretimi arttırılarak hem daraltma sağlanır, hem de kan dolaşımı artışına bağlı olarak his artışı gerçekleşir.

2. Vajinal Rugalar

Vajinal rugalar vajina iç yüzeyinde bulunan deri katlantılarıdır. Bu kıvrımlar, vajinanın elastik yapısını sağlayarak, gerektiğinde genişlemesine ve daralmasına olanak tanırlar. Doğum sırasında vajinanın bebek için gerekli alanı sağlaması da bu kıvrımlar sayesindedir. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında vajinanın penise uyum sağlamasına ve sürtünme ile cinsel ilişkide alınan zevkin artmasına da yardımcı olurlar. Ne kadar ruga varsa, his de o kadar fazladır. Diğer taraftan vajinal lubrikasyonun (ıslanmanın) dağılımını sağlayarak cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirirler.

Vajinal Rugalar

Vajinal doğumlar, yaşlanma, menopoz vajinal genişlemeye yol açtığı gibi vajinal rugaların kaybına da sebep olur. Ayrıca menopoz sonrası östrojen hormonu azalmasına bağlı olarak da rugalarda azalma yaşanabilir. Ruga azlığında, vajinal lazer ile tedavi edici (rugaları arttırıcı) etkinlik bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

3. Elastikiyet

Yalnızca sıkı ve dar olan, ancak esnemesi olmayan vajina sağlıklı değildir. Elastikiyet son derece önemlidir. Vajinal elastikiyet, vajinanın esnek yapısını ve genişleme yeteneğini ifade eder. Kolajen ve elastin lifler dokunun direnci ve esnekliğini sağlarlar. Pelvik taban kaslarının güçlü ve sağlıklı olması vajinal elastikiyeti korumada önemli rol oynar. Aynı zamanda östrojen hormonu da vajinal dokunun elastikiyeti için büyük bir öneme sahiptir. Menopozda östrojen seviyesinin düşmesi vajinal elastikiyetin kaybına ve vajinal dokuların incelmesine (atrofiye) sebep olur. Yaşlanma ve doğumlar da vajinal elastikiyeti etkileyen diğer fizyolojik süreçlerdir.

Karbondioksit vajinal lazerlerin yüksek enerjili ışığı mukozanın “lamina propria” tabakasına kadar ulaşır. Lamina propria, mukozada kolajen sentezinin yapıldığı ana bölgedir. Yüksek enerjili ışık, burada su ile birleşerek termal enerji üretir. Bu da dokuda hafif bir hasara (injury) yol açarak lamina propria tabakasının kolajen üretimini başlatır. Üretilen taze kolajen ve elastin lifler sayesinde doku hızlı bir şekilde gençleşir ve yenilenir. Bu nedenle bu işleme “lazer vajinal rejuvenasyon” adı da verilir.

4. Vajinal Aks

Vajina düz bir aksa sahip olmalıdır. Yaşlanma, normal doğumlar ve menopoza bağlı vajinal genişleme, mesane sarkması (sistosel) veya bağırsak sarkması (rektosel) gibi pelvik organ prolapsusları vajinanın aksını, yani doğrusallığını bozar. Vajinanın en duyarlı kısmı giriş ve üst duvar alanıdır. Aksı bozulmuş bir vajinada penis bu alana temas edemez, kavrayamaz. Bu da cinsel ilişki sırasında hissedememe ve orgazm olamama gibi cinsel sorunlara yol açar.

Vajinal aksın düzeltilmesi, sistosel ve rektosel gibi organ sarkmalarının tedavisi vajina daraltma ameliyatları ile mümkündür.

5. Mukozal Bütünlük

Genel olarak tüm iç organların içini kaplayan ince deri katmanı “epitel” veya “mukoza” olarak adlandırılır. “Vajinal mukoza” da vajinanın içini kaplayan deri dokusuna verilen isimdir. Vajinanın mukozal bütünlüğü, sağlıklı bir vajinal ortam için temel unsurlardan biridir. Sağlıklı bir kadında, üreme çağlarında mukozal tabaka nemli, pürüzsüz ve pembe renkli bir yapıya sahiptir. Menopoz ile östrojen azalır; bununla birlikte mukoza incelir, nem tutuculuk özelliği azalır ve rengi soluklaşır. pH düzeyi de yükselir, bu da enfeksiyonların gelişmesi için bir zemin hazırlamış olur. İncelmiş epitel ve kuruluk sorunu olan vajina özellikle cinsel ilişki sırasında hassaslaşır, hatta yırtılarak kanayabilir. Bu durum östrojen hormonunun düştüğü, özellikle menopoz döneminde ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Mukozal bütünlüğün yeniden kazandırılması için hormon destekleri ve vajinal lazer rejuvenasyon tedavileri yapılabilmektedir. Sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

İdeal Vajina Derinliği Ne Kadar Olmalı?

Genel olarak vajina derinliği 8-10 cm civarındadır. Bu derinlik sadece ortalama bir değerdir ve bireysel farklılıklar olabilir. Kişinin genetik özellikleri ve boy uzunluğuna bağlı olarak 6 ile 14 cm arasında değişebilir. Ayrıca vajina yalnızca düz bir kanal şeklinde olmayıp, “S harfi” şeklinde hafif kıvrımlı bir kanaldır. Cinsel uyarılma ile vajina daha da genişleyip uzayabilir. Bu genişleme ve uzama; vajina içerisinde yer alan rugalar ve vajinanın esnek yapısından kaynaklanır. Örneğin; 8 cm uzunluğundaki bir vajina, 15-16 cm uzunluğundaki bir penisin tamamını içine alabilir.

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Her kadının vücut yapısı farklıdır. Bu vajinanın boyutlarını da etkiler. Bazı kadınlarda doğuştan gelen yapısal özellikler vajinanın dar veya geniş olmasına sebep olabilir. Vajinal doğumlar, özellikle de travmatik vajinal doğumlar vajinal genişleme için en önemli sebeplerdir. Bunun dışında yaşlanma da vajinal genişlemeye sebep olabilir.

Doğuştan Vajina Genişliği

Bazı kadınlarda doğuştan vajina genişliği de olabilir. Bu hastalar doğum yapmamış, aslında sık ilişkiye dahi girmemiş, genç yaştaki bir gruptur. Literatürde “Wide and Smooth Vagina” yani, “Geniş ve Yumuşak Vajina” olarak da bilinen bu durum genetik olarak kolajen bağ dokusunun zayıflığından kaynaklanmaktadır ve vajinal daraltma ameliyatları ile düzeltilebilmektedir.

Vajina Genişlemesi Belirtileri

 • Cinsel ilişkide hissizlik, haz alamama, eskisi gibi rahat ve kolay orgazm olamama
 • Vajinadan hava çıkması, kokusuz gaz gelmesi (özellikle spor yaparken veya ilişki sırasında)
 • Vajinadan cinsel ilişki sırasında ses gelmesi (Flatus Vaginalis)
 • Erkek eşin cinsel ilişkide hiçbir şey hissetmemesi
 • Sık vajinal enfeksiyon geçirme
 • Vajina içinin dışarıdan bakılınca görünüyor olması
 • Vajina içine tampon veya fitil konulduğunda dışarı düşmesi

Vajina Genişleme Sorunu Yaşayanlar

Kliniğimize başvuran ve vajina genişleme sorunu yaşayanlar şikayetlerini farklı şekillerde ifade etmektedirler:

 • ‘’Cinsel ilişki sırasında hiçbir şey hissetmiyorum.’’
 • ‘’Sanki eşimin penisi vajinamın içinde kayboluyor.’’
 • ‘’Vajinamdan ilişki sırasında ses ya da hava geliyor.’’
 • “Egzersiz yaparken, koşarken, ip atlarken, amuda kalktığımda veya ağır yük kaldırdığımda vajinamdan ses gelmesi beni çok rahatsız ediyor.”
 • ‘’Artık eskisi kadar rahat ve kolay şekilde orgazm olamıyorum.’’
 • ‘’Doğum yaptıktan sonra eşim ilişkide hiçbir şey hissetmediğini söylüyor.’’

Bunlar hastaların bu konu ile ilgili bize en çok başvuru şikayetlerini oluşturur.

Vajina Genişlemesi Nasıl Anlaşılır?

Vajinal genişlikte önemli olan hastaların şikayetleridir. Hastaların cinsel ilişkide zevk alamaması, hissizlik, bollaşma hissi gibi şikayetleri ön plandadır. Bu durum “vajinal relaksasyon sendromu” olarak da bilinir. Şikayetlerin bir kısmı da erkek eşlerinden gelmektedir. Cinsel ilişkiden zevk alamama, penisin içeride kaybolma hissi (“kayıp penis sendromu”),boşalamama veya geç boşalma gibi şikayetler sıkça izlenmektedir. Tüm bu durumlar cinsel ilişkiden soğumaya, kişiler arası sorunlara ve ayrılıklara kadar giden evlilik problemlerine yol açabilir.

Vajina genişlemesi yapılan bir jinekolojik muayene ile kısa sürede anlaşılabilir, tanı konulabilir ve tedavi edilebilir. Eğer vajinal genişlikten şüpheleniyorsanız, bu alanda deneyimli bir kadın hastalıkları hekimine jinekolojik muayene olarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Vajinanın En Hassas Bölgesi Neresidir?

Vajinanın en hassas, sinirlerin en yoğun oluğu bölgesi girişte, ön kısımda olan kısımdır. Bu bölge üzerine klitoris adeta bir eyer şeklinde oturur ve buraya sinir dallarını verir. Vajinanın üst duvarı veya “üst vajinal duvar” olarak da geçer. Bu bölgede yaklaşık 8000’den fazla sinir mevcuttur. Derine inildikçe ise haz sinirleri azalmaktadır. Ancak yan duvarlarda hassaslık vardır.

Vajina Hassas Bölge

İdeal Vajina Yapısına Nasıl Kavuşabilirsiniz?

Kişilerin yapısal özellikleri, genetik faktörler, gebelik, doğum, yaşlanma ve menopoz gibi süreçler vajinanın yapısında anatomik bazı değişikliklere sebep olabilmektedirler. Vajinanın, kişinin cinsel hayatındaki zevki ve genel hayat konforunu arttıracak şekilde yenilenmesi, gençleştirilmesi mümkündür. Hem ameliyatlar hem de ameliyat dışı işlemlerle hastalar ideal vajina yapısına kavuşabilirler.

İdeal Vajina İçin Tedavi Seçenekleri, Çözüm Önerileri

İdeal vajina için tedavi seçenekleri ve çözümler kişinin tercihlerine, sağlık durumuna ve jinekolog muayenesindeki bulgularına göre değişebilir. Tedavide yapılması gereken işleme karar vermemizdeki en önemli faktör vajinadaki genişlemenin düzeyidir.

Cerrahi

İleri düzeyde vajinal genişlemesi olan hastalarda en uygun seçenek cerrahi olarak vajinanın daraltılmasıdır. Cerrahi olarak vajina daraltma operasyonlarına ‘’vajinoplasti’’ ismi verilir. Cerrahi işlemler vajinal lazere oranla çok daha yüksek oranda bir darlık sağlar ve sonuçları kalıcıdır.

Vajinoplasti operasyonunda önemli nokta uygulanan cerrahi tekniktir. Biz kliniklerimizde vajinayı, vajina girişinden rahim ağzına kadar, vajina uzunluğu boyunca (boydan boya) daraltıyoruz. Ayrıca mukoza altındaki kas dokusunu birbirine yaklaştırıp onararak, daha tatmin edici ve kalıcı bir sonuç elde ediyoruz.

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon

Lazer vajinal rejüvenasyon, lazerle vajinanın gençleştirilmesi, sıkılığının ve duyarlılığının arttırılması prosedürüdür. Lazerle vajina daraltma olarak da bilinir. Aslında yapılan yalnızca bir daraltma işlemi değildir. Vajinal lazer vajina içerisindeki mukozanın yenilenmesini sağlar, pH’ını asidikleştirir, vajina içi yararlı bakterilerin üremesini sağlar ve kan akımını arttırır. Böylece vajinal kuruluğun ve orgazm problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Hafif ve orta düzeyde vajinal genişlemesi olan hastalarda lazerle vajinal rejüvenasyon uygun bir seçenek olacaktır. Genellikle sezaryen ile doğum yapmış olan ya da doğum yapmamış ancak yapısal olarak genişliğe sahip olan hastalarda tercih edilir. Yaklaşık 3 dakika süren son derece konforlu, ağrısız ve risksiz bir işlemdir. 1,5-2 ay arayla 2-3 seans yapılması önerilir. Takip eden dönemde ise hastanın isteğine göre 1-2 yılda bir tekrarlanabilir.

İleri düzey vajinal genişleme nedeniyle vajinoplasti yapılan hastalara da vajinal mukozanın yenilenmesi, elastikiyetinin yeniden kazandırılması amacıyla ameliyat sonrası iyileşme döneminden sonra, ek olarak lazerle vajinal rejüvenasyon işlemi de uygulanabilir.

Kegel Egzersizleri

Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler düzenli yapıldığında vajinal sıkılığı arttırabilir. Kegel egzersizleri kişinin kendisi tarafından “aktif jimnastik” veya elektrik ile uyarı veren cihazlar ile “pasif jimnastik” şeklinde yapılabilir. 6 aydan uzun süreli yapılan egzersizler hem kas tonusunu arttıracak, hissi arttıracak, orgazm fonksiyonunu kolaylaştıracak ve özellikle menopoz sonrası idrar kaçırma problemlerine karşı koruyucu olacaktır.

İdeal Vajinaya Sahip Olmak

Zaman, yaş ve hormonal değişimler tüm organlarımızı etkilediği gibi, doğal olarak vajinada da bazı değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler hem kadının kendi özgüveninde hem de partner ilişkilerinde bazı sorunları da beraberinde getirir. Sağlıklı ve ideal vajinaya sahip olmak her kadının arzusudur. Günümüzde yaptığımız basit cerrahi işlemler, vajinoplasti ameliyatları, lazer ve radyofrekans uygulamaları vajina estetiği prosedürlerinde adeta yeni bir çığır açmıştır. Vajina genişlemesi, gaz kaçırma, hissizlik ve orgazm olamama gibi problemler yaşayan kadınların, mutlaka bu alanda çalışan, uzmanlaşmış jinekolog hekimlerden destek almalarını öneririz.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası