Genital Estetik HeraMENÜ
Labioplasti

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti operasyonu ile kastedilen iç dudakların kısaltılması- küçültülmesi ve estetik olarak dikilmesidir.

Labioplasti Ameliyatı

Bu bölümde tarafımızca yapılan labioplasti operasyonu, bilinen diğer ismi ile ‘iç genital dudak estetiği’ hakkında bilgiler ve aradığınız soruların cevaplarını bulabileceksiniz. 

Labioplasti ameliyatı nedir?

Labioplasti kadın dış genital organlarından biri olan iç dudakların (labia minora) kısaltılması-küçültülmesi ve estetik olarak küçültülmesi operasyonudur. ‘Labia minoraplasti’, ‘Küçük dudak estetiği’ veya ‘İç dudak estetiği’ isimleri ile de anılabilmektedir. Amaç; ayakta durur ve bacaklar kapalı konumda, iç dudakların dışarıya sarkmasını engellemektir. Labioplasti; psikolojik, işlevsel, seksüel ve hijyenik açılardan yararlar sağlar.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonu, genel anestezi altında (uyutarak) veya lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde yapılabilmektedir. Pek çok değişik ameliyat tekniği bulunmaktadır. Kullanılacak tekniği, hastanın iç dudaklarının yapısı ve ameliyatı yapacak cerrahın deneyimi belirlemektedir. Bazı hastalar iç dudakların neredeyse tamamına yakınının alınmasını isterken, bazıları uç kısımlardan hafif bir düzeltmeyi tercih ederler.

Labioplasti ameliyatı kimlere yapılır?

Labioplasti, iç dudaklarında sarkma, kırışma, genişlemesi olan kadınlarda en sıklıkla tercih edilir. Estetik görünümden memnun olmama, sıkı pantolon, tayt giyerken rahatsız olma, sık vajinal enfeksiyon yaşama, hijyenik sorunlar yaşama sebepler arasındadır. Ayrıca, bir dudağın diğerinden farklı yapıda olması (labial asimetri) de nedenler arasındadır. İç dudakların büyüklüğü (labial hipertrofi) veya asimetrik yapısı genelde ergenlik döneminden itibaren kendisini gösterir ve yapısal kaynaklıdır.

Labioplasti teknikleri nelerdir?

Labioplastide en sık uygulanan yöntemler parsiyel rezeksiyon (uç kısımların kesilerek alınması),kama rezeksiyon (V plasti),delaminasyon (iç ve dış epitel dokularının soyulması) teknikleridir. Seçilecek operasyon tekniği kişinin dokusu ve talepleri yönünde şekillendirilir.

Labioplasti en önemli nokta nedir?

Labioplasti ameliyatlarında en önemli nokta, eş zamanlı olarak klitoris üzeri katlantılarının da alınması, yani ‘Klitoral hudoplasti’ operasyonudur. Klitoris üzeri katlantılar alınmaksızın yalnızca iç dudakların kısaltılması ortada bir ‘mikropenis’ görünümü oluşturur. Bu durum pek çok hasta için oldukça rahatsızlık vericidir. Klitoral hudoplasti, bölgenin anatomisi nedeni ile oldukça bilgi ve tecrübe gerektiren bir operasyondur. Bu operasyon yapılmaksızın, yalnızca iç dudakların kesilerek kısaltılması pek çok hasta için yeterli gelmeyeceği gibi, eskisinden daha kötü bir görünüme de neden olabilir.

Labioplasti Ameliyatı Öncesi Sonrası

Labioplasti ameliyatı bekarlara uygulanabilir mi?

Evet. Labioplasti operasyonu bakire bayanlara da uygulanabilir ve kesin olarak kızlık zarına hiçbir şekilde zarar vermez. Nitekim kızlık zarı, dudak kısımlarından yaklaşık 3-4 cm kadar içeride olup ameliyat bölgesi ile hiçbir şekilde ilgisi bulunmamaktadır.

Labioplasti ameliyatı muayenehanede yapılabilir mi?

Evet. Uygun hasta grubunda muayenehane ortamında yapılmasının bir sakıncası yoktur.

Barbie vajina estetiği nedir?

Labioplastide iç dudakların oldukça fazla kısaltılması, klitoris üzeri cilt katlantılarının alınması (Klitoral hudoplasti) şeklinde yapılan yöntemin adıdır. İlk defa ABD’de hastalar tarafından sıkça dillendirilen genital bölgenin bu formu ülkemizde de rağbet görmektedir. Labioplasti yapıldıktan hemen sonra aynı seansta büyük dudak yağ dolgusu da yapılarak ortada düz çizgi (Venüs yarığı) görünümünü elde etmek mümkündür. Barbie vajina konsepti ülkemize ilk defa Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından tanıtılmıştır.

Labioplasti ameliyatı doğum yapmamış kişilerde uygun mudur?

Evet. Labioplasti operasyonu daha sonra normal doğumu düşünecek olan kişilerde gebe kalmaya, gebelik sürecine ve normal doğuma engel bir durum asla teşkil etmez.

Labioplasti ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Hayır. Genel olarak hastalarımızda lokal anestezi yöntemini tercih etmekteyiz. Bu şekilde işlem sırasında ve sonrasında yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde hastalar işlem sırasında hiçbir ağrı çekmezler.

Dileyen, özellikle aşırı derecede korkuları olan hastalarda ‘sedasyon anestezisi’ yani koldan yapılan iğneler ile hafif bir uyku durumu oluşturarak yapılan ‘rahatlatma anestezisi’ de diğer bir seçenek olabilir.

Labioplasti ameliyatına gelirken neler yapmak gereklidir?

Ameliyatınızdan bir gün önce genital bölge tıraşınızı iyi bir şekilde yapmanız önemlidir. Ağda veya jilet ile tüyler alınabilir.

Ameliyatlarımız bölgesel uyuşturma ile yapılacaksa tok, genel veya sedasyon anestezisi ile yapılacaksa en az 6 sat süreyle aç karınla gelmeniz önemlidir. Ayrıca yine gelmeden önce ılık suyla duş almış olmanız sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Eğer telefonla (size daha önceden söylendiyse) yanınızda belirtilen ilaçları getirmenizde fayda olacaktır. Giyim tarzı olarak da üstünüzde rahat bir pantolon, etek veya eşofmanı tercih edebilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı öncesi yaptırmam gereken bir test var mı?

Eğer kronik veya sistemik bir hastalığınız yoksa ameliyat öncesi herhangi özel bir test yaptırmanız sizden istenmeyecektir. Eğer herhangi bir hastalığınız varsa veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bunları gelmeden önce tarafımıza belirtmeniz gerekir. Bu durumda hastalığınız ile ilgili bazı testler istenebilir.

Labioplasti ameliyatı adetliyken yapılabilir mi?

Kati bir şart olmamakla birlikte, hijyenik olması açısından, operasyonun adetsiz bir dönemde yapılması tercih edilir. Ameliyat randevunuzu da adetinize göre hesaplayıp gelmenizde fayda vardır. Adetten birkaç gün önce veya bir gün sonra dahi operasyonun yapılmasında ise bir sakınca yoktur. Ameliyat randevunuz adet döneminiz ile örtüşüyorsa, bu durumu bize iletmeniz halinde önceden verilecek bir ilaçla adetiniz ileri bir tarihe geciktirilebilir.

Yine de, farkında olmadan ameliyat günü adeti başlayan hastaların aynı gün içinde operasyona alınmasında tıbbi bir engel yoktur.

Ameliyat sonrası kanama olur mu?

Operasyondan sonra birkaç gün devam eden sızıntı şeklindeki kanamalar olabilir. Bu durum sizi rahatsız etmeyecek düzeydedir. İşlem sonrası uygulamanızı önerdiğimiz buz kompresyonu ile kanama, sızlama ve ödeminiz (şişlikler) hafif düzeyde olacaktır.

Labioplasti ameliyatından kaç gün sonra işe gidilebilir?

Bu durum genelde yapılan operasyonun genişliği ve işlerinizin yoğunluğu ile ilişkilidir. Genelde hastalarımız 2 veya 3 gün sonra kendiişlerine dönebilmektedirler. İşlemden yarım gün sonra olan hafif sızlamalar da basit ağrı kesiciler sayesinde rahat bir şekilde tolere edilmektedir.

Kaç gün sonra duş alabilirim?

Operasyondan 4 gün sonra duş almanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Cinsel hazzı etkiler mi?

Labioplasti cinsel hazzı asla olumsuz yönde etkilemez. Hatta fazla dokuların çıkarılması kişideki özgüveni ve ilişki sırasındaki konsantrasyonu arttırır. Böylelikle cinsellik üzerine olumlu etkiler sağlar.

Labioplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyattan sonra pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız, verdiğimiz ilaçlarımızı düzenli olarak kullanmanız, kişisel hijyeninize ve tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Önerilen buz kalıbı ile kompresyon işlemi yara iyileşme süresini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıkları azaltacaktır. Yine, işlemden sonra bir ay süreyle deniz veya havuza girmeniz önerilmez. Cinsel ilişkinin de 1 ay süreyle ertelenmesi gerekmektedir.

Labioplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Labioplasti operasyonu sonrası cinsel ilişkinin 1 ay süreyle ertelenmesi gerekmektedir. Benzer şekillerde lazer epilasyon, plates, yoga, ağır fitness, bisiklete binme gibi aktivitelerinize de bir ay ara vermelisiniz. Ameliyattan 10 gün sonra yürüyüş yapılabilirsiniz.

Şehir dışından geleceğim, muayene olduktan hemen sonra labioplasti ameliyatı olabilir miyim?

Evet. Şehir dışından gelecek olan hastalarımız muayene olduktan hemen sonra labioplasti ameliyatlarını olabilirler. Bunun için gelmeden önce İstanbul için 0212 225 15 00, Ankara için 0312 426 85 25 no’lu telefonlardan bilgi almanızı önermekteyiz.

Labioplasti ameliyatı sonrası yola çıkılabilir mi?

Ameliyatlarımızı genelde sabahları yapmaktayız. Ameliyat sonrası birkaç saat gözlem süresi sonrası yola çıkmanızda ise problem olmayacaktır. Ancak uzak yoldan gelen hastalarımızın tedbir amaçlı o günün akşamı veya bir gün sonrasında yola çıkmalarında fayda olacaktır.

Operasyon sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi?

Hayır. Kullanılan estetik dikişler (stürler) yaklaşık 18-20 gün sonra eriyecek veya doku iyileştikten sonra kendiliğinden atılacaktır. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek bulunmaz.

Labioplasti operasyonu sonrası dikiş izi kalacak mı?

Hayır. Labioplasti operasyonundan sonra dikiş izi genelde kalmaz. Bu bölgenin kanlanımı çok iyi olduğundan yara iyileşimi de çok hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Bu nedenle işlemin birkaç ay sonrasından itibaren bu tür bir operasyonu geçirdiğiniz başka bir kişi tarafından asla anlaşılmaz. Doku tam olarak iyileştikten sonra böyle bir operasyonu geçirmiş olduğunuz (siz söylemedikçe) muayene olduğunuz jinekoloğunuz tarafından dahi anlaşılmayacaktır.

Labioplasti ameliyatı sonrası kontrol gerekir mi?

Eğer şehir dışında yaşıyorsanız,; genital estetik ameliyatlarından sonra özel olarak kontrole gelmeniz şartı bulunmamaktadır. Tabi ki sormak istediğiniz bir durum olursa, gelmeden önce randevu alarak tarafımıza rahatlıkla başvurabilirsiniz.

Labioplasti sonrası dudak kısımları yeniden çıkabilir mi?

Hayır. Ameliyatınız ile kalıcı bir düzelme sağlanacaktır. Çıkartılan dokuların yeniden büyümesi gibi bir durum asla söz konusu olmaz.

Labioplasti operasyonu ile eş zamanlı olarak vajinal daraltma operasyonu da yapılabilir mi?

Evet. Aynı seansta hem labioplasti hem de vajinal daraltma operasyonları gerçekleştirilebilir.

Eş zamanlı olarak klitoris düzeltmesi de yapılabilir mi?

Evet. Labioplasti operasyonu ile eş zamanlı olarak–eğer varsa ve talep edilirse- klitoris üzerindeki katlantı ve kırışıklıklar da düzeltilebilmektedir. Genellikle labioplasti ile birlikte klitoris üstü düzeltmeyi de önermekteyiz. Aksi taktirde iç dudakların kısaltıldıktan sonra klitoris kısmı daha ön plana çıkacak ve hoş olmayan bir görünüm oluşturacaktır. Diğer taraftan bir yarık şeklinde (venüs yarığı) genital bölgenin izlenmesi en sık arzu edilen estetik görünümdür.

Total vulvo-vajinal düzeltme nedir?

Total vulvo-vajinal düzeltme; aynı ameliyat seansında labioplasti (iç dudak estetiği),klitoral hudoplasti (klitoris üstü deri fazlalıklarının alınması),vajina daraltma ve perine düzeltme (vajina-anus arası bölgenin estetiği) kombine işlemlerinin yapılmasıdır.

Dileyen hastalarımıza total vulvo-vajinal düzeltme operasyonlarını yapabilmekteyiz. yapabilmekteyiz. Böylelikle iyileşme tek seferde gerçekleşebilmektedir.

Labioplasti ile birlikte lazerle renk açma işlemi de yapılabilir mi?

Evet. Aynı seansta lazer ile genital bölge renk açma, hatta lazer ile dış genital alana dolgunluk verme işlemleri de yapılabilir.

Labioplasti veya klitoral hudoplasti operasyonları cinsel hazzı azaltır mı?

Hayır. Cinsel estetik operasyonları ilişki sırasında seksüel hazzı azaltmadığı gibi arttırıcı bir takım etkilere de sahiptir. Pek çok hasta genital estetik ameliyatları sonrasında cinsel hayatlarının çok daha iyi hale geldiğini tarafımıza iletmektedirler. Hatta orgazm fonksiyonu çoğu hastada çok daha rahat hale gelmektedir. Bundaki en büyük etken kişinin kendisine olan özgüveninin artması ve klitoral uyarılmanın daha fazla oluşudur.

Daha önce vajina estetik ameliyatı oldum, memnun kalmadım. Bunu istediğim şekilde yeniden düzeltebilir misiniz?

Evet düzeltebiliriz. Maalesef özellikle son yıllarda dış merkezlerde ameliyat olup memnun kalmadığını ifade eden pek çok hasta, tarafımıza yeniden düzeltme (revizyon) ameliyatları için başvurmaktadır. Vajinal estetik operasyonları bu konuda deneyim sahibi kişiler tarafından yapılması gereken ameliyatlardır. Aksi takdirde bir takım sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Hayatınızda bir kez olacağınız bu operasyon için baştan doğru merkezi bulmanız önemlidir.

İlk yapılan operasyonların düzeltici (revizyon) operasyonlardan çok daha kolay ve zahmetsizdir; bu nedenle ilk baştan doğru hekim seçimi önem arz etmektedir.

Labioplasti operasyonlarının ne tür riskleri vardır?

Tecrübe sahibi cerrahlar tarafından uygulandığında %1 den daha az oranda kanama ve enfeksiyon riskleri haricinde başka bir riski yoktur.

Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmamda fayda var?

Yakın bir tarihte evleniyorsanız, evlenmeden en az 1.5-2 ay öncesinde operasyonun uygulanmasını öneririz. Bu şekilde iyileşme süreciniz evlilik dönemine kadar tamamlanmış olacaktır.

Labioplasti operasyonları en erken kaç yaşında yapılabilir?

Biz bu tür estetik operasyonları genç kızlarda seksüel ve psikolojik gelişimin tamamlandığı 18 yaşından sonra yapılmasını önermekteyiz. Tıbbi bir engel varsa daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Labioplasti en geç kaç yaşında yapılabilir?

Hastaların istemine göre üst yaş sınırı yoktur. Tarafımızca estetik operasyon yaptığımız en yaşlı hastamız 74 yaşında idi.

Vajinal estetik operasyonlarında maliyet nasıl belirlenir?

Estetik operasyonlarda maliyet yapılan operasyonun türüne, genişliğine ve kullanılan anestezi yöntemine göre değişmektedir. Görüşmek, bilgilendirmek ve randevu isteyen hastalarımız; İstanbul için 0 (212) 225 15 00, Ankara için 0(312) 426 85 25 no’lu telefonları arayabilirler.

Özel sağlık sigortaları estetik ameliyatları karşılar mı?

Maalesef hayır. Pek çok özel sağlık sigortası sözleşmede özel bir madde olmadıkça estetik ameliyatları karşılamamaktadır.

Devlet hastanelerinde bu operasyonlar yapılmakta mıdır?

Hayır. Devlet ve üniversite hastanelerinde SGK güvenceleri ile hastalarımız bu tür operasyonlardan faydalanamazlar. Çünkü bu tür operasyonlar devlet ve üniversite hastanelerinde rutin olarak uygulanmamakta ve fatura edilememektedir.

Kaç gün önceden randevu almamda fayda var?

Ameliyat için başvurmadan 2-3 hafta önce randevu almanızda fayda olacaktır. Yurt dışından gelecekseniz uçak biletinizi almadan önce aramanızı öneririz. Ameliyat için randevu aldığınız günde adetli olmayacağınızı önceden hesaplamanız uygum olacaktır. Ameliyat gününüz adetinize denk geliyorsa bunu tarafımıza telefonla bildirmeniz durumunda, önerdiğimiz bir ilaçla adetiniz ileri bir tarihe ertelenebilir. Ameliyat günü sürpriz şekilde adetiniz başlarsa da tıbbi açıdan sorun teşkil etmeyecektir.

Labioplasti ameliyatı için nasıl randevu alabilirim?

Labioplasti ameliyatı randevusu için kliniğimizin;
Ankara Kavaklıdere için 0(312) 426 85 25 
İstanbul Nişantaşı için 0(212) 225 16 00 no’lu telefonlarından randevu alabilirsininiz VEYA
Klinğimizin 0 (530) 763 34 00 no’lu Whatsapp hattına mesaj yazabilirsiniz. 
Ayrıntılı bilgi veya randevu için size dönüş sağlanacaktır.  

Dileyen hastalarımız izni alınmış hastalarımızın "labioplasti ameliyatı öncesi ve sonrası" resimlerini kliniğimize gelip görebilirler, whatsapp, mail yolu ile bizden isteyebilirler veya ücretsiz bir ön görüşme talebinde bulunabilirler. Yasalar gereği labioplasti öncesi-sonrası resimler internet sitelerinde yayınlanmamaktadır.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası