Genital Estetik HeraMENÜ
Dış Genital Bölge Estetiği

Labia Majoraplasti

Labia majoraplasti; dış dudakların hacmini azaltma, germe, deri fazlalıklarını veya iriliği küçültme için yapılan cerrahi ameliyatlara denir.

Labia Majoraplasti

Genital Dış Dudak Estetiği

Kadınlarda genital bölgede vajinanın girişinde yer alan iç dudakların dış kısmında yer alan, üzeri tüylerle kaplı kabarıklıklar şeklinde izlenen bölgeye “büyük genital dudaklar” veya “dış genital dudaklar” adı verilir. Dış dudaklar Latin dillerinde “labia majora” veya “labia eksterna” gibi isimler de bilinir.

Dış genital bölge yapısı olarak bilinen “vulva” nın dış kısmında yer alan labia majora cildindeki aşırı gevşeklik ve esneklik kaybına ise “labia majora laksitesi” ya da “büyük dudak sarkması” isimlerini veriyoruz.

Bazı durumlarda ise sarkma ve kırışıklık olmaksızın, büyük dudaklar normalden daha iri görünümde olabilir. Bu estetik durum da psikolojik olarak rahatsızlık verici olabilmektedir. Genital bölge dış dudak estetiği, iç dudak estetiği kadar olmasa da özellikle son yıllarda hastalar tarafından sıkça tercih edilen kozmetik bir prosedür haline gelmiştir.

İç dudaklarda yalnızca küçülme işlemi yapılırken, genital bölgedeki dış dudaklara hem büyütme hem de küçültme ve germe amaçlı genital estetik operasyonlar yapılabilir. Bu bölümde “labia majoraplasti” olarak da bilinen dış genital dudak küçültme ve estetik ameliyatları ele alınacaktır.

Özellikle hızlı kilo alıp verenlerde veya tüp mide ameliyatları sonrası hızlı kilo verenlerde daha sık olarak izlenen dış dudak sarkması önemli bir estetik kaygıya dönüşebilmektedir.

Dış Genital Dudaklar

Kadın vulva anatomisi: İç ve dış genital dudaklar, klitoris, perine ve mons pubis bölgeleri

Dış genital dudaklar iç dudakların daha dış kısmında yer alan, üzeri kıllarla kaplı, etli doku kabartılarıdır. Kadınlarda “vulva” adı verilen dış genital bölgenin en büyük kısmını oluştururlar. Yapısal olarak, pelvisin her iki yanında yer alırlar ve genellikle pubik bölgeden başlayıp perineye kadar uzanırlar. Dış genital dudaklar “mons pubis” adı verilen “pubis tepesi” nin devamı olarak kabul edilir.

Tıbbi Terimler

 • Vulva: Kadınlarda dış genital bölgeye verilen isim, içinde pek çok anatomik yapıları içerir.
 • Labium: Dudak
 • Labium minus: Küçük (iç genital) dudak
 • Labium majus: Büyük (dış genital) dudak
 • Labia: Dudaklar
 • Labia minora: Küçük dudaklar (iç genital dudaklar, labia interna)
 • Labia majora: Büyük dudaklar (dış genital dudaklar, labia externa)
 • Labia majora laksite: Büyük dudaklarda sarkma, gevşeklik
 • Perine: Vajina girişi ile anüs arası bölgeye verilen isim

Dış Dudak Estetiği: Labia Majoraplasti Nedir?

Labia majoraplasti; dış dudakların hacmini azaltma, germe, deri fazlalıklarını veya iriliği küçültme için yapılan cerrahi ameliyatlara denir. Vajina estetiği içinde “Büyük dudak estetiği” veya “Dış genital bölge dudak estetiği” gibi isimlerle de bilinir.

Labia majoraplastideki amaç dış genital bölgenin toparlanması, kırışıklık ve çöküntülerin giderilerek daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırılmasıdır.

Dış Dudakların Görevi Nedir?

Dış genital dudakların ana görevi, içerideki daha hassas yapıları mekanik darbelerden korumak ve bu yapıları bir yastık gibi desteklemektir. Bu yapılar arasında labia minora, klitoris, idrar kanalı çıkışı ve vajina girişi bulunur. Ayrıca üzerindeki kıllı yapısı da enfeksiyonlara karşı korumada etkindir. Dış genital dudaklar cinsel ilişkide uyarılma ile daha da kabararak belirgin hale gelirler ve hassas bir alandır.

Dış Genital Dudak Anatomisi

Dış genital dudaklarda en üstte deri dokusu, hemen altında “dartos fasyası” adı verilen ince bir kılık, altında kıl folikülleri ve ter bezleri içeren cilt altı dokusu, bunun altında “tunik kese (elastik sak) fasyası” olarak bilinen koruyucu kılıf, bunun da altında yağ dokusu (adipoz doku) yer almaktadır. Rahmi asan “round ligament” lifleri de bu bölgede sonlanmaktadır.

Ergenlik dönemi ile birlikte dış dudaklar daha belirgin hale gelir, kıllanma başlar, cinsel ilişki veya mastürbasyon sırasında uyarılma ile birlikte kanla dolup büyür. Dış genital dudaklar her kadında farklı boyut, şekil ve renkte olabilmektedir. Renk koyuluğu bir miktar fazla olduğu için bu bölgeye lazerle genital bölge renk açma tedavileri de sıkça uygulanabilmektedir.

İdeal Büyük Dudak Görünümü Nasıldır?

Büyük dudakların şekli, rengi ve genel görünümü kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak genellikle istenilen büyük dudak görünümünde şu noktalar önemlidir:

 • Simetri: Her iki genital dudağın tam olarak simetrik olması önemlidir.
 • Renk: Dış dudakların rengi kişinin cilt rengine, hormonlarına, yaşa ve genetik faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Genellikle cilt renginden biraz daha koyudur. Dış dudakların rengi uyluk bölgesinin cilt rengine olabildiğince yakın renkte olması ideal olarak kabul edilmektedir.
 • Doku yapısı ve esneklik: Sağlıklı dış dudaklar genellikle yumuşak ve esnektir. Ancak cilt elastikiyeti yaşla veya çeşitli sağlık koşulları nedeniyle daha da artabilir ve ileri düzeyde sarkık ve gevşek bir hale gelebilir. İdeal bir estetik büyük dudak yapısında kırışıklık, sarkma ve çöküntüler olmamalıdır.

Dış Genital Dudak Sarkması Neden Olur?

Labia majora laksitesi: Menopoz sonrası ileri düzeyde dış dudak sarkması problemi. Yaşa ve menopoza bağlı dış dudaklardaki deri fazlalıkları, sarkma ve kırışıklıklar.

Dış genital dudaklarda sarkma ve deri fazlalıkları “labia majora laksitesi” olarak bilinir. Labia majora laksitesine genel olarak yaşlanma, hızlı kilo alıp verme, doğumlar, kötü kollajen yapısı yol açar. Dış genital dudaklarda sarkma tüm bu nedenler dışında genetik özelliklere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Özellikle açık tenli kadınlarda bu durum daha sık olarak izlenmektedir.

Dış dudak dudak çökmesi, gevşemesi, sarkması (labia majora laksite) genellikle aşağıda belirteceğimiz faktörlerden bir veya birkaçının birleşmesi sonucunda oluşur.

Genital bölgedeki dış dudaklar en fazla şu nedenlere bağlı olarak sarkar:

Yaşlanma: Yaş ilerledikçe cilt elastikiyetini kaybeder ve sarkmalar daha olası hale gelir. Yaşlanma ile birlikte kollajen ve elastin üretimi azalır, bu da cildin sıkılığını ve esnekliğini kötü yönde etkiler. Deri sarkmaları vücudun tüm bölgelerinde yaygın hale gelir, bundan genital alan da nasibini alır.

Menopoz: Özellikle menopoz döneminde östrojen hormonun azlığı ve genel kolajen kayıpları sarkma ve gevşeme nedenidir.

Diğer Hormonal Değişiklikler: Özellikle östrojen düzeyindeki azalma ve bazı tiroid hastalıkları da cilt sağlığı üzerinde olumsuz yönde etkilidir. Cildin kolajen ve elastik lifleri azalır, bunun sonucunda sarkmalar oluşur.

Doğum Yapmak: Doğum yapmak, özellikle çok sayıda veya zor doğumlar, vulva bölgesinde cildin gevşemesine ve kırışıklıkların artışına sebep olabilmektedir.

Hızlı Kilo Alıp Verme: Hızlı kilo alıp vermek ve uzun süreli obezite cildin elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmasına yol açabilir. Hızlı kilo vermeye bağlı vulva bölgesindeki yağların erimesi cildin sarkmasına, “kolaps (collaps)” adını verdiğimiz derin cilt çöküntülerine yol açabilmektedir.

Genetik Faktörler: Bazı insanlar ailesel nedenlerle genetik olarak kötü kollajen yapısına ve daha gevşek bir labia majora yapısına sahip olabilirler. Sarışın ve açık tenlilerde daha sık rastlanılan bir durumdur.

Yaşam Tarzı: Sigara içmek, alkol alışkanlığı, kötü beslenme, güneşe maruz kalmak kolajen yapısını ve dolayısıyla tüm cilt sağlığını olumsuz etkilemekte ve genital bölgede de sarkmalara yol açabilmektedir.

Dış Dudakların Normal Daha İri ve Sarkık Olması Türleri

Genital bölgenin dış kısmında yer alan büyük dudakların normalden daha iri ve sarkık görüntüsü en fazla estetik yönden bir problem olabilmektedir. Bu büyüklük iki farklı türde görülebilmektedir.

1. Primer Labia Majora Hipertrofisi

‘Primer labia hipertrofisi’ büyük dudaklarda yağ dokusunun fazlalığına bağlı olarak normalden daha büyük, hacimli (iri) veya aşırı gelişmiş olması durumudur. Deri sarkmasından çok, dış dudaklar oldukça iri hacimli ve etlidir. Bu durum özellikle bikini, tayt ve kot gibi dar pantolonların giyildiğinde “camel toe” (deve toynağı) adı verilen çıkıntılı bir görünüme neden olmaktadır.

Primer labia majora hipertrofisi sorunu olan hastalarda dış dudakları cerrahi olarak “kama eksizyon” şeklinde küçültebilmekteyiz. Ayrıca bazı lazer ve VASER gibi enerji bazlı teknolojilerle de yağ dokusu eritilerek ve liposuction ile çekilerek bu alan küçültülebilmektedir. Ancak yağ erimesi sonrasında oluşan deri fazlalıkları nedeni ile yine cerrahi çıkartmaya ihtiyaç duyulabilmektedir.

2. Sekonder Labia Majora Hipertrofisi

Primer labia majora hipertrofisinde sorun fazla yağ dokusu iken, ‘sekonder labia majora hipertrofisi’ olan hastalarda sorun cilt altı yağ dokusunun ve beraberinde dokuya bütünlük kazandıran kollajenin azalmasıdır. Cilt altı yağ dokusunda ve kollajende azalma sonrasında fazlalık cilt dokusu sarkma ve gevşeme şeklinde kendisini gösterir. Sekonder labia majora hipertrofisinde dış genital bölgede kırışıklıklar, esnemeler, ileri düzeyde ise çökmeler ve sarkmalar ön plandadır. Tüm bu durumlar kişinin öz güvenini azaltabilir ve hatta partner ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu hastalarda fazla cilt dokusu cerrahi olarak çıkartılarak estetik düzeltme sağlanabilir. Ancak hastaların bir kısmı hyaluronik asid dolgusu veya yağ dolgusu ile çöküntü ve sarkıklıkların giderilmesini de arzulayabilmektedirler. Yapılacak genital estetik operasyon dokunun anatomik durumuna ve hastanın arzusuna göre planlanmaktadır.

Genital Bölge Dış Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dış dudak estetik ameliyatları klinik veya hastane ortamında, genel veya lokal anestezi eşliğinde yapılabilir. Operasyonlar ortalama 1-1,5 saat kadar sürer ve hastalar genellikle aynı gün içinde taburcu olmaktadırlar.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası