Genital Estetik HeraMENÜ
Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti operasyonları, özellikle son yıllarda en fazla yapılan cinsel estetik operasyonları arasında yer almaktadır.

Labioplasti

Labioplasti operasyonları, özellikle son yıllarda yapılan cinsel estetik operasyonları arasında ilk sırada yer almaktadır. Avrupa ve ABD’nin istatistiklerinin yanısıra, kendi istatistiklerimize göre de tüm genital estetik ameliyatlar arasında en fazla talep edilen ameliyattır.

Labioplasti nedir?

Labioplasti ameliyatı genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudakların kesilerek küçültülmesi, estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tarif edilmektedir.

Bazen de "labial asimetri" dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olması nedeni ile de yapılabilmektedir.

Bu tür ameliyatlar modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta; hem işlevsel hem de kozmetik nedenlerle başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede özel merkezler tarafından uygulanmaktadır. Labioplasti ameliyatlarının sayısı dünya genelinde her yıl ortalama %20 oranında artmaktadır.

Labioplasti ne demek? Kelime anlamı

Labioplasti genel olarak "labium" adı verilen genital dudaklara estetik bir görünüm kazandırılmasıdır.

İç dudakların kısaltılarak küçültülmesi ve estetik dikişlerle daha düzgün bir görünüm kazandırılmasına "labia minora estetiği", "labia minoraplasti" veya "labia minora redüksiyonu" gibi isimler de verilmektedir. Dolayısı ile her ne kadar iç dudakların kısaltılıp küçültülmesi ameliyatı labioplasti olarak bilinse de gerçekteki ismi ‘labia minora estetiği’, ‘labia minora redüksiyonu’ veya ‘labia minoraplasti’dir.

Labium Latince köken olarak "dudak" anlamına gelmektedir. Nitekim dış genital kısmın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. "Labia" ise çoğul anlamda "dudaklar" anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder)."Labioplasti" (Labiaplasty) ise iç genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani "dudak estetiği" anlamını taşımaktadır.

labioplasti nedir?

İç dudak nerededir? Dış dudaklar nerededir?

Dış genital bölgenin iç kısmında yer alan küçük dudaklar "labium minus" (iç dudak),dışta yer alan üzeri hafif tümsekcik şeklinde kabarık büyük dudaklar ise "labium majus" (dış dudak) isimleri ile anılmaktadır. İç dudakların üstü tüysüzdür, dış dudaklar ise genital tüylerle kaplıdır.

Kadın dış genital sisteminde hangi yapılar var?

Kadınlarda dış genital organlar arasında mons pubis (pubis tümsekçiği),labium majus (büyük dudak),labium minus (küçük dudak),klitoris ve vestibulum bulunmaktadır. Mons pubis, pubik kemiğin üzerindeki yağlı, üzeri tüylü alandır. Genel olarak labia majörün içerisinde olan tüysüz, pembe, uyarılabilen yapı ise iç dudaklardır. Klitoris ise labia minörlerin üst birleşme yerinde ‘Y’ şeklinde 3 kısımdan oluşan ve uyarılabilen (erojen) kadınların haz organıdır. Erkeklerdeki penisin karşılığı kadınlarda klitoristir.

İç Dudak Sarkması

Genital bölgedeki iç dudakların sarkması, uzaması veya genişliğinin artması "labial hipertrofi" olarak bilinir. Diğer bir ifade ile labial hipertrofi genital dudak kısımlarının yapısal olarak normalden büyük, sarkık, kabarık ve geniş oluşunu tarif eder.

Labioplasti neden yapılır?

Labioplastinin en sık yapılma nedeni iç dudakların dış dudaklardan dışarı çıkacak şekilde sarkmasıdır. Yani labial hipertrofi nedeniyle yapılmaktadır. Ayrıca bir dudağın diğerinden farklı olduğu simetri problemlerinde de yapılmaktadır. Diğer taraftan, farklı merkezlerde labioplasti operasyonu geçirdikten sonra sonuçlarından memnun kalmayan kişilerde düzelme amaçlı labioplasti (revizyon ameliyatı) da yapılabilmektedir. İç dudakların kenarlarındaki aşırı renk koyulaşması (hiperpigmentasyon) da labioplasti gerekçelerindendir.

İç dudakların sarkık, kırışık, koyu renkli ve asimetrik görünümü kişide estetik açıdan pek çok kaygı sebebi olabileceği gibi işlevsel yönden de pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle labioplasti ameliyatı psikolojik, kozmetik, hijyenik, seksüel ve fonksiyonel yönlerden yararlar sağlamaktadır.

Labioplastinin yapılma nedenleri

Dudak sarkmasının yol açtığı sorunların bazıları şunlardır:

 • Utanma ve özgüven kaybı
 • Beden algısında bozulma
 • Cinsel ilişkide gerilmeye bağlı ağrı, acı hissi
 • Cinsel ilişki sırasında hissedememe (Özellikle klitoris üzeri fazlaca deri ile kaplı ise)
 • Kronik lokal irritasyon (tahriş olma)
 • Sık vajinal enfeksiyon
 • Menstruasyon döneminde ve tuvalet ihtiyacı sonrasında hijyen sorunları
 • Fitness gibi egzersizlerden sonra terleme, koku ve enfeksiyon problemleri
 • Dar pantolon giyerken sürtünme
 • Tayt türü kıyafetler giyildiğinde dışarıdan genital bölgenin fark edilmesi
 • Yürüme, bisiklete binme ve oturma sırasında rahatsızlık hisleri

Sosyal medya ve internet kullanımının yaygınlaştığı dünyamızda iç dudaklardaki fazlalıklar zihinlerde daha da büyütülerek, tüm hayatı etkileyen önemli bir sorun odağı haline dönüşmüştür. Özellikle Batı toplumunda iç dudakların dış dudakların içinde yer alması hastaların genel beklentisidir.

Genital bölge ağdasının yaygınlaşması ve hızla büyüyen pornografi endüstrisi de labioplasti operasyonlarındaki artışın nedenleri arasında gösterilmektedir.

Kendi gözlemlerime göre çocukluk veya genç kızlıkta geçirilen bazı cinsel travmalar da labioplasti isteğine neden olabilmektedir.

Operasyonu planlayan cerrahın farklı sorular sorarak hastasını anlamaya, beklentilerini ölçmeye, empati kurarak şikayetlerinin daha çok psikolojik mi yoksa fonksiyonel mi olduğunu keşfetmeye çalışması önemlidir.

Vajina Dil Sarkması

Halk arasında iç dudakların dış dudakların dışına doğru taşması "dil sarkması" veya “vajina sarkması” şeklinde de tarif edilmektedir. Bunlar aslında yanlış tanımlamalardır. Dil sarkması veya genital bölgedeki dillerin dışarıya sarkması tabiri yerine ‘dudak sarkması’ ifadesi daha uygun olacaktır.

Labioplasti kızlık zarına zarar verir mi?

Labioplasti ameliyatı iç kısımda yer alan kızlık zarına zarar vermez yani operasyon, bakire olanlara da rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca doğru teknikle uygulandığında ameliyat sonrası dönemde cinsel haz üzerine olumlu etkiler oluşturduğu da izlenmektedir.

Labioplasti operasyonu nasıl yapılır?

İç dudakların kesilmesi, estetik olarak küçültülmesi amacıyla yapılan labioplasti operasyonu lokal anestezi, genel anestezi ya da spinal anestezi altında hastanede ya da uygun bir klinik ortamında yapılabilir. Özellikle lokal anestezi eşliğinde klinik ortamında yapılabilmesi hastalar açısından kolaylık sağlamaktadır. Ancak hastane şartlarında olmayı düşünen hastalarda bu opsiyon da açıktır.

Labioplasti ameliyatını kimler yapar?

Labioplasti ameliyatı bu alanda kendini geliştirmiş jinekolog ve plastik cerrahi hekimleri tarafından yapılmaktadır. Ancak genital estetik ameliyatlar ile ilgili eğitimler hekimlerin ihtisas süreci içerisinde içinde yer almamaktadır. Bu yüzden pek çok hekim bireysel çaba ile kendisini geliştirme gayretindedir. Operasyon sonrası sorun yaşanmaması için ameliyatı uygulayacak hekimin bu alanda bilgili ve deneyim sahibi olması şarttır. Jinekolog hekimlerin genital bölge anatomisine ve fizyolojisine hakim olmaları avantajlı yönlerindendir.

ACOG (Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği) 2020 yılı ocak ayında isteğe bağlı kadın genital kozmetik cerrahisi hakkında yeni bir bülten yayınlamıştır. Bu bültende cinsel disfonksiyonların (problemlerin) genital ameliyatlarla düzeltilebileceği ancak bunun için operasyonu yapacak hekimin cinsel disfonksiyonlar ve psikiyatrik rahatsızlıklar hakkında eğitimli olmasının önemi vurgulanmıştır.

Labioplasti teknikleri nelerdir?

Hastanın dokusu, talepleri ve cerrahın tecrübesine göre farklı ameliyat teknikleri seçilebilmektedir. Labioplasti ameliyatı yapacak hekimin aşağıdaki tekniklerden en az bir kaçına hakim olması önemlidir. En sık uygulanan labioplasti teknikleri:

 • Deepitelizasyon (Delaminasyon) : Labiumların içten ve dıştan soyularak yapılan labioplasti tekniğidir (Figür A).
 • V plasti: Kama şeklinde doku çıkarılmasıdır (Figür B).
 • Parsiyel rezeksiyon: İç dudakların kenar kısmının kesilerek çıkarılmasıdır (Figür C).
 • Lazer labioplasti: İç dudak kesme işleminin lazerle yapılmasıdır.
 • Üst pedikül rekonstrüksiyonu ile beraber alt kama rezeksiyonu: Alttan üçgen şeklinde doku çıkarıldıktan sonra üstteki segmentin aşağıya kaydırılarak dikilmesidir (Figür D).
 • Z plasti: Z şeklinde doku çıkarılmasıdır (Figür E).

labioplasti resmi

Labioplastide en başarılı cerrahi teknik hangisi?

En sık kullanılan cerrahi teknikler parsiyel rezeksiyon ve V plastidir. Ancak en başarılı tekniğin kişinin yapısına, doku kalitesine, sarkmanın yerine ve boyutuna göre seçilmesi önemlidir.

Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer ve sonrası nasıldır?

Labioplasti operasyonu genelde 45 dakika ile bir buçuk saat arası sürmektedir. Özellikle geniş dudak yapısına sahip olanlarda veya klitoris bölgesi düzeltmesi (hudoplasti) yapılacaklarda bu süre bir saati aşmaktadır.

Labioplastinin faydaları nelerdir?

Labioplasti daha çok kişinin estetik kaygıları nedeni ile yapılmaktadır. Ancak doğru teknikle uygulandığında pek çok tıbbi, hijyenik ve işlevsel faydalar sağlar. Cinsel ilişkideki haz üzerine de olumlu etkileri olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası hastaların memnuniyet düzeyleri oldukça fazladır.

Labioplastinin riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi deneyimli hekimler tarafından yapılması şarttır. Aksi takdirde olumsuz bazı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat sonrası simetri kaybı, dış kenarların ‘testere dişi’ gibi girintili çıkıntılı olması (scallopping),enfeksiyon, fazla doku çıkarılmasına bağlı idrar yaparken idrarın farklı yönlere dağılması, cinsel ilişkide ağrı, vajinal kuruluk yaşanabilecek komplikasyonların bazılarıdır.

Klitoris derisinin fazlaca alınması veya fazlaca kaldırılması sonucunda klitorisin baş kısmı sürtünme ile tahriş olabilmektedir. Nedbe dokusu oluşumu ve his kaybı da görülebilen komplikasyonlar arasındadır.

Labioplasti operasyonu kişiye özel teknikle uygulandığında ise asla his kaybı oluşmaz. Hatta cinsel hazda belli ölçüde artış da olmaktadır. Yara yeri çoğu zaman hiçbir dikiş izi gözükmeksizin iyileşmektedir.

Labioplasti operasyonunun en önemli kısmı nedir?

Labioplasti ameliyatındaki en önemli nokta eş zamanlı olarak klitoris üzeri dokunun alınmasıdır. Bu doku düzgün şekilde alınmadığı takdirde ortada bir ‘penis görünümü’ oluşmaktadır. Bu nedenle çoğu operasyonda klitoris üstü bölgesi de tıraşlanmalıdır. Klitorisin üst kısmına yapılan bu estetik operasyona ‘klitoral hudoplasti’ adı verilmektedir.

Klitoris estetiğinin faydaları nelerdir?

Labioplasti ile eş zamanlı yapılan klitoral hudoplasti ile en ideal sonuçları elde etmek mümkündür. Ayrıca klitoris organı üzerindeki fazla cilt dokusu çıkarıldıktan sonra haz artışı da gerçekleşebilmektedir. Klitoral hudoplasti konum itibari ile özellikli bir ameliyattır ve mutlaka bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

labioplasti-ameliyati

Labioplastide ‘barbie vajina estetiği’ nedir?

ABD’de California’da ilk kez dillendirilen, labioplasti ameliyatlarındaki barbie vajina estetiği trendi tüm dünyaya hızla yayılmıştır. Barbie vajina estetiğinde iç dudaklar oldukça kısa ve dış dudakların tamamen içinde yer almaktadır. Dışarıdan bakıldığında yalnızca ince, düz, seksi bir hat izlenmektedir.

Ülkemizde barbie vajina estetiği ilk defa Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından tanıtılmıştır. Bizim konseptimizdeki barbie vajinal estetik ameliyatlarında labioplasti, klitoral hudoplasti ve labia majora yağ dolgusu işlemleri yer almaktadır. Amaç ortada tek ince çizginin göründüğü yapıyı sağlayabilmektir.

Doğal vajina görünümü

Daha doğal bir görünüme sahip olmak isteyenlerde iç dudaklar çok kısaltılmadan ‘doğal vajina görünümü’ de sağlanabilmektedir. Bu görünüm ‘hibrid vajina’ olarak da bilinir. Bu operasyonlarda iç dudaklardan az miktarda doku çıkarılır ve doğal görünüm korunur. Yalnızca dudakların hacmi bir miktar küçültülmüş olur.

Labioplastide en iyi görünüm nedir?

Labioplastide en iyi görünüm hastanın yapısına, isteğine ve sosyokültürel değerlerine göre belirlenmelidir. Ancak kendi deneyimlerimize göre, ülkemizde labioplasti hastaları tarafından en çok arzu edilen görünüm barbie vajina estetiğidir.

Labioplasti sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat sonrası dönemde hafif kanamaların olması, ağrı, yanma, batma ve ödem oluşması normaldir. Adet kanamasından daha fazla miktarda olan kanamalar veya dokunun ani şekilde şişmesi durumunda hekim ile iletişime geçilmelidir. Anatomik konumu itibari ile bu bölge son derece hızlı şekilde iyileşmektedir.

Genelde üç gün sonra okul veya iş hayatına dönülebilmektedir. Özellikle ilk bir hafta boyunca pansumanların düzenli yapılması ve genel hijyen kurallarına uyulması da iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Atılan dikişler genelde 20 gün gibi bir sürede kendiliğinden düşmektedir. Labioplasti sonrası cinsel hayat, spor, yoga, pilates, havuz, hamam, deniz ve masaj 1 (bir) ay sonra serbesttir.

Labioplasti ameliyatını kimler yaptırmalıdır?

İç dudakları dış dudaklarının dışarısına sarkan, bu nedenle psikolojik ve işlevsel sorunlar yaşayan, 18 yaşını aşmış herkes labioplasti ameliyatını yaptırabilir. Bakire olmak ya da menopozda olmak labioplasti operasyonu için engel değildir.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası