Genital Estetik HeraMENÜ
Lazerle Genital Estetik

Femilift Lazer

Özellikle son yıllarda kadınlarda ameliyatsız vajinal daraltma ve idrar kaçırma problemlerinin tedavisi için fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazerlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Femilift Lazer

Femilift

Özellikle son yıllarda kadınlarda ameliyatsız vajinal daraltma ve idrar kaçırma problemlerinin tedavisi için fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazerlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Femilift lazer de estetik ve farklı fonksiyonel amaçla kullanılan lazerlerden birisidir. Uygulama alanları Monalisa Touch lazer ile örtüşmektedir. İstanbul (Nişantaşı ve Bağdat Caddesi) Ankara (Kavaklıdere) kliniklerimizde Femilift, Monalisa Touch ve Beladona isimli lazerler kullanılmaktadır.

Femilift nedir?

Femilift 3. kuşak, fraksiyonel, karbondioksit lazerlerdendir. En sık olarak kadınlarda idrar kaçırma ve ameliyatsız vajinal daraltma (lazer vajinal rejüvenasyon) amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda cinsel hazzı arttırma, orgazm fonksiyonunu kolaylaştırma, menopoz sürecinde cilt incelmelerine bağlı problemleri giderme, genital bölge renk açma, vulvar (dış genital) bölgedeki kırışıklıkları açma, lichen sclerosus ve hidradenitis süpürativa gibi cilt hastalıklarının semptomatik tedavilerinde de tercih edilmektedir.

Vajinal lazer uygulaması ne zamandan beri yapılmaktadır?

Vajinal ve genital bölgeye lazer uygulamaları, tüm dünyada özellikle 2010 yılının başlarından itibaren uygulanmaya başlamıştır. O tarihten bu yana gittikçe artan talepler ve alınan güzel sonuçlar nedeni ile kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Biz de HERA Ankara ve İstanbul kliniklerimizde 2014 yılından bu yana genital lazer uygulamalarını yapmaktayız.

Femilift Lazer

Femilift lazer nasıl uygulanır?

Aynı vajinal ultrason gibi bir başlık vajina içine yerleştirildikten sonra, lazerin kolu boyunca yayılan yoğunlaştırılmış ve enerji yüklü ışık huzmesi bazı ayna ve yansıma sistemleri ile vajinal kanala ulaşır.

Doku içinde su ile karşılaşan yüksek enerji yüklü ışık, termal enerji (ısı enerjisi) üreterek dokuda hafif şekilde berelenme oluşturur. Bunun üzerine bölgeye göç eden ‘fibroblast’ adını verdiğimiz hücreler bir yandan dokuyu onarır, diğer yandan kolajen sentezler. Böylelikle doku bir yenilenme, gençleşme (rejüvenasyon) sürecine girmiş olur.

İşlem kaç dakika sürer?

Vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavilerinde işlem süresi ortalama olarak 20 dakikadır. Ancak femilift lazerlerin özel ‘robotik kolu’ sayesinde bu süre 3 dakikadan azdır. İstanbul kliniğimizde femilift lazerin robotik kolu kullanılmaktadır.

Femilift lazer işlemi sonrası cinsel ilişki ne zaman serbesttir?

Femilift ile lazer vajinal rejüvenasyondan 7 gün sonra cinsel ilişki serbesttir. İlişki haricinde başka bir kısıtlaması da yoktur.

Anesteziye gerek var mı?

Vajinal daraltma ve idrar kaçırma tedavilerinde anesteziye gerek olmamakla birlikte, geniş bölgeye yapılacak olan renk açma tedavilerinde hafif sedasyon (uyku) anestezisi verilebilir.

Lazer kısırlık yapar mı?

Hayır. Doku içine 1mm’den az penetrasyon gösterdiğinden ötürü, vajinal veya dış genital bölgeye uygulanan lazerler asla kısırlık yapmaz.

Femilift lazer uygulama sıklığı nasıldır?

Kliniğimizdeki lazerle vajinal daraltma işlemleri genelde 1 ile 3 ay aralıkla, 2 seans şeklinde yapılmaktadır. Renk açma işlemlerinde ise genelde tek seans yeterli olmakla beraber, bir ay ara ile 2-3 uygulama da yapılabilir.

Femilift lazer kimlere uygulanmaz?

Femilift lazer gebelere, gebelik şüphesi olanlara, jinekolojik kanser öyküsü olanlara ve özellikle rahim ağzında hücresel değişimleri olanlarda uygulanmaz. Bu nedenle bir yıl içinde smear testinin yapılmış olması ve sonucun normal olması önemlidir.

Vajinal lazerin herhangi bir riski var mı?

Doğru şekilde uygulandıktan sonra herhangi bir riski yoktur. Öğle arası gelinip yaptırılabileceğinden ötürü ‘lunch time’ uygulama olarak da bilinmektedir. Yine de lazerin bu alanda deneyimli jinekolog hekimler tarafından uygulanması önemlidir.

Femilift Lazer ile Vajinal Daraltma Fiyatı

Femilift lazer işleminin ücreti yapılan uygulamaya, seans sayısına ve anestezinin gerekip gerekmemesine göre değişir. Bazı merkezler yalnızca seans başına ücretlendirme yaparken, bazıları paket ücret tarifesi uygulamaktadırlar.

Femilift Lazer Kullanım Alanları ve Faydaları

 • Lazer vajinal rejüvenasyon,
 • İdrar kaçırma tedavileri,
 • Cinsel hazzı arttırma, orgazm fonksiyonunu kolaylaştırma,
 • Genital bölge renk açma,
 • Genital bölge kırışıklıklarının giderilmesi,
 • Menopoza bağlı şikayetlerin giderilmesi,
 • Lichen sclerosus hastalığının tedavisi,
 • Hidradenitis süpürativa tedavisi,
 • Sık vajinal enfeksiyon geçirenlerde,
 • Vajinal kuruluğun tedavisi,
 • Cinsel ilişkide ağrı sorunu tedavisi,
 • Lazer labioplasti,
 • Sevikal konizasyon işlemi,
 • Lazerle siğil tedavisi,
 • Molluscum Contagiosum tedavileri.

Lazer Vajinal Rejüvenasyon

Vajinanın lazerle gençleştirilmesi, ameliyatsız daraltılmasıdır. Lazerin ablatif etkisi ile dokuda yenilenme süreci başlar; kolajen ve elastik bağ dokusu üretimi uyarılır, kan dolaşımı artar. Genelde 1-3 ay ara ile 2 uygulama yeterlidir. Daha fazla uygulama yapmanın zararı da olmaz. Çünkü lazer ışığının dokuya penetrasyon (doku içe girme) derinliği 1mm’den azdır. İşlemden ortalama olarak 3 hafta sonra, kadın ve erkek eş tarafından cinsel ilişki sırasında vajinal daralma, sıkılaşma etkisi hissedilebilmektedir.

İdrar kaçırma tedavileri

Özellikle öksürme, hapşırma, ağır yük kaldırma, koşma gibi aktiviteler sırasında görülen idrar kaçırma sorunun tedavisinde de femilift lazer kullanılmaktadır. Lazer vajinal rejüvenasyondan farkı, uygulamanın vajinanın ön duvarı ile sınırlı olmasıdır. 1-3 ay ara ile 2 uygulama yeterlidir. Gerekli durumlarda 4-6 uygulamaya kadar seanslar arttırılabilir. Etki işlemden ortalama olarak 3 hafta sonra gerçekleşmektedir.

Cinsel hazzı arttırma, orgazm fonksiyonunu kolaylaştırma

Cinsel hazzı hissedememe, orgazmı yaşayamama ya da oldukça zor orgazm olma gibi durumlarda da femilift lazer kullanılabilmektedir. Etkiyi daha da arttırmak için PRP (Platelet Reach Plasma) uygulaması da eklenebilir. Böylelikle sinerjik bir etki oluşmaktadır.

Genital bölge renk açma

Genital bölgede zaman içinde gelişen kararmalar, renk koyulaşmaları lazerin ablatif etkisi ile giderilebilmektedir. İşlem öncesi lokal anestezik kremler sürüldükten sonra, ince iğne ucuyla lokal anestezik enjekte edilir veya sedasyon anestezisi yapılır.

Lazerle genital renk açma işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir. İşlemden sonra deri önce koyulaşır, sonra soyulur. Bir ay sonra arzu edilen etki ortaya çıkar ve ortalama olarak %30-40 arasında bir renk açılması olur. Gerekli durumlarda prosedür birkaç seans tekrar edilebilir. Aynı zamanda etkiyi arttırmak için deriye mezoterapi uygulaması (renk açıcı solüsyonların enjeksiyonu) da eklenebilir. Böylelikle daha fazla renk açılması oluşabilecektir.

Genital bölge kırışıklıklarının giderilmesi

Dış genital bölge cildinin kırışıklıkları, femilift lazere özel ‘femitight’ isimli prob ile giderilebilmektedir. Genital bölge düzleştirme işlemi oldukça ağrısız bir işlemdir. 5 dakika kadar sürer. En iyi sonucun alınabilmesi için bir hafta arayla 4-6 uygulama önerilmektedir.

Menopoza bağlı şikayetlerin giderilmesi

Özellikle menopoz döneminde estrojen azalmasıyla genital bölgede atrofi (ciltte incelme) ve bunun sonucunda genital bölgedeki kaşıntı, yanma, batma, iğnelenme gibi şikayetlerinde giderilmesi amacıyla da femilift lazerler sıkça kullanılabilmektedir. Özellikle meme kanseri tedavisi görmüş veya meme kanseri risklerini taşıyan hastalar lokal estrojen ilaçlarını kullanmadıklarından ötürü, uygulanan karbondioksit lazerler hayat kalitesini oldukça arttırmaktadır.

Lichen sclerosus hastalığının tedavisi

Ciltte incelme ve buna bağlı kaşıntı, yanma, batma, cinsel ilişkide ağrı gibi şikayetlere neden olan lichen sclerosus hastalığının tedavisinde femilift lazer uygulanabilmektedir. Genelde 3 ay arayla 3-4 uygulama gereklidir. Etkinliği arttırmak için PRP enjeksiyonları da eklenebilmektedir.

Hidradenitis süpürativa tedavisi

Hidradenitis süpürativa; ciltte özellikle koltuk altı, kasık ve genital bölgedeki yağ ve ter bezlerinin kanallarının tıkanması sonucunda o bölgede sivilce benzeri, bezelye büyüklüğünde şişlikler ile karakterize bir cilt hastalığıdır. Halk arasında ‘köpek memesi’ hastalığı olarak da bilinir. Hidradenitis süpürativa hastalığının tedavisinde lazer ve PRP kombine tedavileri uygulanabilmektedir.

Sık vajinal enfeksiyon geçirenlerde

Vajinal lazerin lokal olarak immün sistemi güçlendirdiği ve bu nedenle sık vajinal enfeksiyonları giderdiği bilinmektedir. Bu nedenle özellikle vajinal mantar enfeksiyonları gibi, sık vajinal enfeksiyon geçirenlerde vajinal lazer uygulamaları oldukça faydalıdır.

Vajinal kuruluğun tedavisi

Özellikle menopoz dönemindeki vajinal kuruluk tedavisinde ve cinsel uyarılma eksikliğine bağlı kuruluk sorununda femilift ve diğer karbondioksit vajinal lazerler yararlar sağlamaktadır.

Cinsel ilişkide ağrı sorunu tedavisi

Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan hastalarda da vajinal lazerler uygulanabilmektedir. Kliniğimizde özellikle vulvar vestibulit sendroma bağlı cinsel ağrı sorunu yaşayan hastalarda lazer ve genital PRP tedavileri cerrahi operasyonlara alternatif çözümler üretmektedir.

Lazer labioplasti

Labioplasti operasyonu iç dudakların kısaltılması, estetik olarak küçültülmesi amacıyla yapılmaktadır. Kanamanın daha az olması ve daha az dikiş atılması nedeni ile dokunun kesilmesi işlemi için femilift lazerin bistüri başlığı kullanılabilmektedir. Lazer ile yapılan labioplasti operasyonları ‘lazer labioplasti’ olarak adlandırılmaktadır.

Sevikal konizasyon işlemi

Servikal bölgedeki anormal sellüler (hücresel) değişimlerde bu bölgenin bir koni gibi çıkarılmasına ‘servikal konizasyon’ adı verilmektedir. Servikal konizasyon işlemi lazerle basit bir şekilde yapılabilir.

Lazerle siğil tedavisi

Femilift ve diğer karbondioksit fraksiyonel lazerler, genital bölgede HPV kaynaklı siğillerin tedavisi için de kullanılabilmektedir. İşlemin ağrısız oluşu ve işlem sonrası iz kalmaması gibi avantajları vardır. Benzer şekilde et benleri ve nevüsler de lazerle çıkarılabilmektedir.

Molluscum Contagiosum tedavileri

Cinsel yolla geçen, ciltte hafif kabartı şekilde izlenen, genital siğile benzeyen molluscum contagiosum lezyonları, lazerle ağrısız ve iz bırakmadan yakılabilmektedir.

Femilift lazerle yapılan diğer işlemler

Femilift ve diğer karbondioksit lazerler ile yüz ve dekolte gençleştirme, horlama tedavisi gibi uygulamalar da yapılabilmektedir.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası