Genital Estetik HeraMENÜ
Dış Genital Bölge Estetiği

Dış Genital Dudak Estetiği Sonrası

Dış dudak estetiği ameliyatı sonrası dönemde bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konular önemlidir.

Dış Genital Dudak Estetiği Sonrası

Dış Genital Dudak Estetik Ameliyatı Sonrası

Dış dudak estetik ameliyatları iç dudak labioplasti operasyonları kadar sık yapılmasa da özellikle son yıllarda hastalar tarafından daha fazla talep görmektedir. Amaç dış dudakların küçültülmesi, gerginlik kazandırılarak daha iyi bir estetik görünüme kavuşturulmasıdır.

“Labia majoraplasti” ve “Dış dudak estetiği ameliyatı” olarak da bilinen genital estetik prosedürler vajinal estetik ve güzelleştirme ameliyatları içinde önemli bir yeri kapsar.

Dış dudak estetiği ameliyatı sonrası dönemde bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konular önemlidir. Ameliyat sonrası iyi bakım hem yara iyileşmesi hem de konforunuz açısından önem arz eder. Bu bölümde dış genital dudak estetik ameliyatları sonrası iyileşme dönemi, yara bakımı ve yapmanız gerekenler detaylıca ele alınacaktır.

Dış Dudak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerek?

İyileşme süreci

 • Dış dudak estetiği ameliyatı sonrası genellikle aynı gün içinde evinize dönebilirsiniz. Çoğunlukla hastanede yatış gerektirmez.
 • Majoraplasti ameliyatı sonrası ilk 3 gün evde istirahat etmeniz önemlidir.
 • Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri tarif edildiği şekilde kullanmalısınız.
 • Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ödem ve morarmalar olabilir. Bu normal bir reaksiyon olup genellikle bir hafta içinde azalır.
 • Ameliyat sonrası ilk günlerde (özellikle ilk 3 gün) buz uygulanması, ödem ve ağrının azalması için önemlidir. Yara iyileşmesine geciktirebileceği için daha uzun süre uygulanmasını ise önermiyoruz.
 • Ameliyat sonrası ilk 7 gün ameliyat bölgesine antiseptik solüsyonlar ve antibiyotikli kremler ile doktorunuzun tarif ettiği şekilde pansuman yapmanız yara temizliği ve enfeksiyon kapmamanız için önemlidir.
 • Dış genital dudak operasyonu sonrası ilk duşunuzu ameliyattan 3-4 gün sonra alabilirsiniz. İlk duş ılık suyla, yaklaşık 15 dakika, küvete oturarak değil, ayakta ve ameliyat bölgesini ovalamadan yapılmalıdır.

Aktivite kısıtlamaları

 • 1 ay boyunca pilates, yoga, ağır egzersiz, bisiklete binmek, ağır kaldırma gibi aktivitelerden kaçınmalısınız.
 • Cinsel ilişki genellikle 4-6 hafta boyunca tavsiye edilmez. Bu süre yapılacak cerrahi tekniğe göre değişebilmektedir.

Takip randevuları

 • Sonuçları birlikte değerlendirmek amacıyla genellikle birinci hafta ve ikinci ayda doktor takip randevuları önerilir. Yurtdışından veya şehir dışından gelen hastalar ise durumlarını telefon aracılığı ile iletişim kurularak gerçekleştirilebilirler.
 • Kanama, ameliyat bölgesinde ani şişlik veya ameliyat bölgesinden akıntı gibi bir durumlarla karşılaşıldığında doktorunuza başvurmalısınız.

Beklenen sonuçlar

Son estetik sonuçları görmek genellikle 2-3 ayı bulur. Bu dönemde şişlikler yavaş yavaş iner ve doku kendini yeniler. Bu süre içerisinde görünüşte asimetriler olabilir; o yüzden operasyondan sonra yaklaşık iki ay süreyle ameliyat bölgenizi aynayla incelememenizi öneriyoruz.

Labia Majoraplasti Ameliyatının Riskleri ve Komplikasyonları

Labia majoraplasti, kadınların genital bölge görünümünü iyileştirmek veya fonksiyonel rahatsızlıkları gidermek amacıyla yapılan bir operasyondur. Bu prosedür deneyimli hekimler tarafından yapıldığında güvenli olmakla beraber, her cerrahi müdahalede olduğu gibi belli başlı bazı riskleri ve komplikasyonları da beraberinde getirir.

En sık görülen riskler ve komplikasyonlar:

Kanama ve hematom

Dış dudak estetik ameliyatı sırasında veya sonrasında, cerrahi bölgede içe veya dışa kanama meydana gelebilir. Bu durum, genellikle hafif kanama şeklindedir ve kendiliğinden durur. Ancak nadiren dışa kanama artabilir veya hematom (kanın damar dışına çıkarak iç dokularda birikmesi) oluşabilir. Ameliyat bölgesinde yoğun ağrı ve ani gelişen sert şişlik şeklinde kendisini gösteren bu durum tıbbi müdahale gerektirir.

Yara yerinin enfeksiyon kapması

Cerrahi alanın enfeksiyon kapması, her türlü operasyonda ortaya çıkabilen bir risktir. Yara yeri enfeksiyonu erken belirtileri arasında aşırı kızarıklık, şişlik, ağrı ve bazen ateş bulunur. Yara bakımı tarif edildiği şekilde düzenli yapıldığında ve antibiyotikler düzenli kullanıldığında yara yerinin enfeksiyon kapma riski oldukça düşüktür.

Asimetri ve estetik kusurlar

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, beklenmedik asimetri veya şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu kusurlarda bazen düzeltici ek müdahaleler (revizyon operasyonları) gerekebilir. Önemli ilk konu dış genital estetik ameliyatının, bu konuda uzman ve deneyimli bir hekim tarafından yapılmasıdır.

Yara izi (skar) oluşumu

Her cerrahi işlem yara izi bırakabilir ve bu izler zamanla azalsa da tamamen kaybolmayabilir. Yara izinin oluşumu bireysel iyileşme özelliklerine ve cerrahi tekniklere bağlıdır. Hızlı ve kendiliğinden eriyen estetik dikişlerin atılması ve ameliyatın bu alanda deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Yara iyileşmesini ciddi oranda etkileyen diğer bir faktör ise sigara kullanımıdır. Labioplasti ameliyatları sonrası sigara kullanımı cerrahi yaranın hem geç hem de kötü iyileşmesine sebep olmaktadır. Aslında genital bölge, vücudumuzda kendisini en hızlı iyileştiren bir alandır.

Ağrı

Kişinin ağrı hassasiyetine ve ameliyatın genişliğine bağlı olarak hissedilen ağrı düzeyi değişmektedir. Ancak ameliyat sonrasında verilen ağrı kesici ilaçlar sayesinde hissedilen ağrı genellikle oldukça kolay tolere edilebilir düzeydedir ve geçicidir.

Labia majoraplasti, birçok kadın için yaşam kalitesini arttıran ve özgüveni arttıran bir prosedürdür. Tüm cerrahi işlemler gibi riskler içerebilir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi potansiyel komplikasyonlar ve riskler operasyon öncesinde detaylı bir şekilde konuşulmakta ve anlatılmaktadır.

En iyi sonuçlara ulaşmak ve bir komplikasyon durumu ile karşılaşmamak için ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği talimatlara sıkı sıkıya uymalı ve önerilenleri harfiyen yapmalısınız.

Büyük Dudaklara Yapılan Dolgu İşlemleri

Labia majora laksititesi ileri düzeyde olan hastalarda ‘labia majoraplasti’ operasyonu ile germe ve küçültme işlemleri yapılır. Ancak büyük dudak sarkması, kırışıklık ve çökme şikayeti hafif düzeyde olan hastalarda genital bölge dolguları da uygulanabilmektedir. Bu durum tamamen doktorun önerilerine ve hastaların istemine bağlıdır.

Labia majora kırışıklıklarının giderilmesi, daha genç, dolgun ve estetik bir görünüm kazanması için hyaluronik asit enjeksiyonları ve yağ dolgusu işlemleri yapılabilmektedir.

Hyaluronik asit dolgusu

 • Hyaluronik asit, cildin doğal bileşenlerinden biri olup, nem ve hacim sağlamada etkilidir.
 • Amaç; büyük dudakları dolgunlaştırmak, sıkılaştırmak ve genç bir görünüm kazandırmaktır.
 • İşlem lokal anestezi ile ağrısız şekilde yalnızca 5-10 dakika gibi bir sürede ve klinik ortamında yapılır.
 • Dolgular, tipine göre genellikle 8-12 aylık bir süre etkilidirler, daha sonra tekrarlanması gerekebilir.
 • Hafif düzeyde laksitesi ve kırışıklıkları olan, doğal görünüm isteyen hastalarda uygulanabilecek etkili bir yöntemdir.
 • Genital bölge için özel üretilmiş hyaluronik asitlerin tercih edilmesi önemlidir.
 • Bir seferde 2-3 cc’den fazla önerilmez. Gerekirse, daha dolgun bir görünüm elde etmek amacıyla bir ay sonra tekrarlanabilir.
 • İşlem sonrası 5 günlük bir cinsel ilişki yasağı vardır.

Yağ Dolgusu

 • Kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun işlenip, labia majoraya enjekte edilmesidir.
 • Uygulama için liposuction ile yağ alınır. Yani, cerrahi bir işlemdir. Alınan yağ hazırlanarak bir kanül aracılığıyla büyük dudaklara enjekte edilir.
 • Operasyon yaklaşık 45 dakika kadar sürer. Klinik ortamında lokal anestezi eşliğinde de yapılabilir.
 • Operasyon sonrası 3 gün sonra iş hayatına dönülebilir.
 • Yağ transferi kişilerde doğal bir dolgunluk ve sıkılık sağlar.
 • Her iki dudağa yaklaşık 10-20 cc civarında hazırlanmış yağ dokusu verilebilir. Bu yağın %40’ı ilk 6 ay içinde emilse de geri kalan kısmı 5 yıl, hatta sürekli kalıcı olmaktadır. Büyük dudak yağ dolgusu kalıcılık süresi hyaluronik asit enjeksiyonlarına göre daha fazladır.
 • Yağ dolgusu sonrası bir ay cinsel ilişki yasağı vardır.

Dış dudaklara yağ enjeksiyonu

Labioplasti ameliyatından hemen sonra dış dudaklara yağ enjeksiyonu işlemi. Yağ, kişinin kendi dokusundan alındıktan sonra inceltilerek dış dudaklara enjekte edilmektedir.

Ağızdan Alınan Kollajen Takviyeleri

Dış dudak sarkması ve kırışıklıklarının en önemli sebeplerinden biri de yaşlanma ile birlikte kollajen ve elastinin azalmasına bağlı olarak cildin sıkılığını ve esnekliğini kaybetmesidir.

Ağızdan alınan kollajen takviyeleri, cilt sağlığını desteklemek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için son zamanlarda popüler bir yöntem haline gelmiştir.

Kollajen aminoasit yapıda, vücudun temel yapı taşlarından biridir; kullanımı genel cilt sağlığını ve sıkılığını olumlu yönde etkiler. Bu etkiler kollajenin düzenli ve uzun vadeli kullanımında daha belirgin hale gelmektedir.

Dış dudak sarkması ve cilt elastikiyeti fazla olan hastalarda yapılan cerrahi ve cerrahi dışı işlemlere ek olarak ağızdan kollajen kullanımına başlanması ileriki dönemler için fayda sağlayacaktır.

Büyük Dudak Estetiği Cinsel Hazzı Etkiler mi?

Büyük dudak estetiği ameliyatı doğru teknikle yapıldığında kesinlikle cinsel hazzı azaltmaz. Hatta ameliyat sonrası öz güvenin artışına paralel şekilde kişilerin cinsel ilişkideki konsantrasyon artışı ile çok daha fazla tatmin oldukları da izlenmektedir.

Dış Dudak Estetiği Sonrası Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılabilir?

Ameliyattan 4-6 hafta sonra lazer epilasyona başlanabilir.

Dış Dudak Estetiği Ameliyatı Olduğu Anlaşılır mı? İz Kalır mı?

Dış dudak estetiği operasyonu sırasında cilt ve cilt altı dokuları estetik şekilde kapatılmaktadır. İyileşme süreci boyunca şişlik, kızarıklık ve morarmalar normaldir. Bu belirtiler zamanla azalır ve doğru bakım ile genellikle iz kalmaz. Ancak hastaların bağışıklık sistemlerine bağlı olarak, partneriniz tarafından anlaşılmayacak düzeyde bazen minimal şekilde iz de kalabilir.

Revizyon Ameliyatları, İstenmeyen Sonuçların Düzeltilmesi

Daha önce labia majoraplasti operasyonu olup istenmeyen sonuçlarla karşılaşan ya da sonuçlardan memnun kalmayan hastalara düzeltici bir prosedür olarak ‘revizyon labia majoraplasti’ operasyonu yapılabilir. Genellikle problemler doku sertlikleri, asimetri sorunları ve ameliyat izleridir. Bu ikinci ameliyat, ilk operasyondan sonra yeterli iyileşme süresi geçtikten sonra yapılmalıdır ki bu da en az 3 aylık bir süreye denk gelir. Revizyon ameliyatı öncesi detaylı bir değerlendirme yapılır. Hastanın beklentileri gözden geçirilir.

Dış genital dudak revizyon ameliyatları, ilk ameliyattan daha karmaşık olabilir. Bu tür işlemi yapacak cerrahın bu konuda deneyimli olması önemlidir. Bazı durumlarda ikinci bir cerrahi işleme gerek kalmadan basit tıbbi müdahalelerle de çözüm üretilebilmektedir.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası