Genital Estetik HeraMENÜ
Vajinoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bize başvuran pek çok hastamızın genel sorunlarından birisi de vajina genişlemeye bağlı gelişen cinsel haz ve tatmin problemleridir. Bu hastalarımızda yaptığımız vajina daraltma ameliyatları cinsel açıdan oldukça olumlu sonuçlar vermek

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajina daraltma ameliyatları; cerrahi yolla vajinal kanalın daraltılması, vajinal deformasyonların, mesane ve barsak sarkma problemlerinin giderilmesi ve doğum gibi travmatik süreçlere bağlı olarak gelişen vajinal düzlem bozukluğunun ameliyatla düzeltilmesi amacıyla yapılan cerrahi prosedürlerdir. Labioplasti operasyonlarından sonra hastalar tarafından en sık tercih edilen ‘genital estetik’ ameliyatlardır.

Vajina daraltma ameliyatları ‘cerrahi vajinal rejuvenasyon’, ‘ameliyatla vajinanın sıkılaştırılması’ veya ‘vajinoplasti operasyonu’ olarak da bilinmektedir. “Vajina daraltma ameliyatı nedir, nasıl yapılır, herkese uygulanır mı, yapılması için neler gerekir” gibi pek çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Bu makale, sizlerden en sık gelen sorulardan bir derleme niteliğindedir.

Vajina genişlemesi neden olur?

Tarafımıza başvuran pek çok hastamızın genel sorularından birisi de vajina genişlemesinin kendilerinde neden olduğudur. En sık nedenler arasında yapılan normal doğumlar ve özellikle zor, travmatik doğumlar yer almaktadır.

Vakum, forseps yardımıyla olan doğumlar, bebeğin oldukça iri oluşu, zor doğumlar, evde yapılan doğumlar, doğum sonrası dikişlerin açılması gibi durumlar vajinanın normalden daha fazla genişlemesine yol açabilmektedir. Ayrıca, doğum şekli sezaryen olsa dahi, vajina gebeliğe bağlı olarak genişleyebilmektedir.

Bunlar haricinde cinsel ilişki sıklığı, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler ve ilerleyen yaş da vajinada genişlemeye yol açan faktörler arasındadır. Kişinin genetik olarak bağ dokusunun normalden zayıf olması ve zamanında pelvik taban egzersizlerini yeterli düzeyde yapmamış olması da problemin ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır.

Vajina genişlemesi, genetik sebeplerle kolajen yapısının yetersizliğine bağlı olarak, hiç doğum yapmamışlarda, hatta 18-20’li yaşlarında dahi izlenebilmektedir.

Vajina genişlemesine neden olan diğer faktörler:

  • Çok hızlı kilo alıp - vermek,
  • Sigara ve alkol bağımlılığının olması,
  • Beslenmenin yeterli düzeyde olmaması,
  • Yoğun stres,
  • Uykusuzluk,
  • Bağırsakta emilim bozukluklarının olması,
  • Çok fazla cinsel oyuncakların vajina içine sokularak mastürbasyon yapılması sayılabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı gerekli mi, nasıl anlarım?

Cinsel ilişki sırasında his kaybı, bollaşma ve genişleme, orgazma ulaşmada güçlük, sizin veya eşiniz tarafından dile getirilen veya ima edilen sözcükler, davranışlar önemli ipuçlarını teşkil etmektedir. Ayrıca yaşa bağlı veya doğuma bağlı süreçler ile birlikte “eskiye göre cinsel ilişkideki hazzın azalması, orgazma ulaşmada güçlük veya hiç orgazm olamama, vajinadaki duyarlılığın azalması” diğer belirtileridir.

Bir kişinin vajina estetik ameliyatına ihtiyacı olup olmadığı bir dakika kadar süren basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda da saptanabilmektedir. Dileyen hastalarımız aynı gün içinde muayene edildikten hemen sonra bu operasyondan yararlanabilmektedirler. Bunun için muayene randevusunu alırken bu tür operasyonu muayeneden hemen sonra yaptırabileceklerini sekreterliğimize bildirmeleri gerekmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma klinik ortamında lokal anestezi eşliğinde veya hastane ameliyathanesinde genel anestezi, sedasyon, belden uyuşturma anestezisi veya lokal anestezi eşliğinde yapılabilmektedir. Ameliyatınızın nerede ve hangi anestezi yöntemi ile yapılacağı konusunda hekiminiz ile görüşerek ortak bir karar vermeniz uygun olacaktır.

Vajina daraltma ameliyatlarında vajinanın genelde arka duvarına (alt kısmı) eşkenar dörtgen şeklinde bir kesi yapılır. Daha sonra bu bölgedeki fazla cilt dokusu çıkarılır. Kanama kontrolü sağlandıktan sonra bu bölgede yer alan levator ve bulbospongioz kasları birbirine yaklaştırılır. Bu kastları örten ‘fasya’ adını verdiğimiz koruyucu kılıf zedelenmişse, onlar da onarılır. Daha sonrasında da arka duvar onarılarak ameliyat sonlandırılır.

Cerrahi Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Kliniğimizde yaptığımız vajina daraltma, yani vajinoplasti ameliyatlarda vajinal kanalın tamamına (yani yaklaşık 7-8 cm) kesi yapılmakta, böylelikle vajinanın TAMAMI ve olabilecek MAKSİMUM DÜZEYDE onarılmaktadır.

Diğer taraftan kasların birbirine yaklaştırılması da işlemin kalıcılığını arttırmaktadır. Vajina daraltma ameliyatları sırasında genelde perine dediğimiz vajina ile anüs arası bölge de düzeltilmektedir (Perineoplasti operasyonu). Böylelikle vajina hem içten hem de dıştan onarılmış olmaktadır. Perine bölgesinde yer alan fazla cilt katlantıları ve doğuma bağlı izler de bu şekilde giderilebilmektedir.

İdrar sarkması (sistosel) olan hastalarda eş zamanlı olarak vajinanın ön duvarı da onarılmaktadır. Böylelikle vajinanın hem ön hem de arka duvarı onarılarak maksimum düzeyde daralma sağlanmış olmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma problemleri de aynı seansta giderilebilmektedir. Vajina daraltma, ameliyatsız şekilde, lazerle de yapılabilir.

Lazerle Vajina Daraltma

“Lazer vajinal rejuvenasyon” olarak bilinen lazerle vajina daraltma ameliyatları ameliyatsız ve dikişsizdir. Bu nedenle anestezi de gerektirmez. Vajinal ultrasona benzeyen bir başlığın vajina içine sokulması ve doku içine yayılan lazer ışığının termal etkisi ile kolajen üretiminin uyarılması esasına bağlıdır. Ancak etkinliği ameliyatla daraltma kadar etkin değildir ve belli zaman aralıkları ile aynı tedavinin tekrarlanması gerekmektedir.

Bilimsel veriler nasıl?

Literatürdeki pek çok çalışmada da belirtildiği üzere, vajina daraltma ve rektosel onarımı sonrası hastaların FSFI (Kadın Seksüel Fonksiyon Endeks) skorlarında artış izlenmiştir. Bu erkek eşlerdeki cinsel tatminin artışı ile beraberdir.

Vajinoplasti normal doğuma engel midir?

Hayır. Vajinoplasti ameliyatları kişinin daha sonra normal doğum yapmasına engel bir durum teşkil etmez. Daha önceden cerrahi yolla veya lazerle vajinal daraltma yaptıran kadınlar rahatlıkla normal yolla doğum yapabilirler. Ancak daha sonra yapılan normal doğum sonucunda vajina yeniden genişleyecektir. Bu nedenle vajinoplasti yapılmış hastalara ileride doğum şekli olarak daha sıklıkla sezaryen ameliyatları önerilmektedir. Veya tüm doğumlarını tamamladıktan sonra bu tür operasyonu tercih etmelerini önermekteyiz.

Vajina daraltma olmuş bir kadında, vajina tekrar genişleyebilir mi?

Normal doğum yapmadıkça vajina yeniden genişlemez. Yaşa bağlı vajina genişlemesi ise yok denecek kadar azdır. Vajina daraltma ameliyatı sonrası sonuçlar kalıcıdır. Yalnızca, kişinin bağ dokusu çok kötüyse veya kolajeni koruyucu tedbirler alınmazsa (sigara, alkol, kötü beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi gibi) zamanla genişleme ortaya çıkacaktır.

Vajinoplasti ameliyatı doğum yapmamış kişiler için uygun mudur?

Evet. Vajinoplasti operasyonları daha sonra normal doğumu düşünecek olan kişilerde doğuma engel bir durum teşkil etmez. Vajina daraltma ameliyatları gebe kalma, gebelik süreci ve doğum yapma açısından her hangi bir sorun teşkil etmez.

Adet dönemlerinde vajina daraltma yapılabilir mi?

Tıbbi bir engel olmamakla birlikte, hijyenik koşullardan ötürü ve kişinin kendisini rahat hissetmesi amacıyla adetsiz bir dönemde ameliyatın yapılması tercih edilir. Randevu tarihinizde adetli olma şüpheniz varsa, bu durumu bize önceden bildirdiğiniz takdirde adetiniz ilaçla ileriye atılabilecektir.

Vajina daraltma operasyonu sonrası erkek eşler ne hisseder?

Vajina daraltma operasyonu sonrası ilişki sırasında artan sürtünme hissine bağlı olarak erkek eşlerde de cinsel haz artmaktadır. Bu nedenle elde edilen kazanımlar iki taraflıdır.

Vajina daraltıcı ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?

Hayır. Operasyon sırasında ve sonrasında yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde hastalarımız hiçbir ağrı çekmezler. İşlemden bir gün sonra başlayan ve birkaç gün süren hafif sızlamalar ise kullanılan ağrı kesiciler ile rahat bir şekilde tolere edilebilmektedir.

İlk günlerde makad çevresine yayılan baskı şeklindeki ağrılar da normaldir. Yine, ameliyattan yalnızca birkaç gün sonra hastalarımız sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına devam edebilmektedirler. Basit ağrı kesici ilaçlar yeterli gelecektir.

Ameliyattan sonra kanamam olacak mı?

Ameliyattan sonra birkaç gün sızıntı şeklindeki devam eden kanamalar normaldir. Bu durum sizi asla rahatsız etmeyecek düzeydedir. İşlem sonrası uygulamanızı önerdiğimiz buz kompresyonu ile kanama, sızlama ve ödeminiz (şişlikler) en hafif düzeyde olacaktır.

Vajinoplasti operasyonundan kaç gün sonra işe gidebilirim?

Bu durum genelde yapılan operasyonun genişliği ve işlerinizin yoğunluğu ile ilişkilidir. Genelde hastalarımız 3-7 gün sonra işleri başına dönebilmektedirler. Bu biraz da sizin iş durumunuzun yoğunluğu ile ilişkilidir.

Kaç gün sonra duş alabilirim?

Operasyondan üç gün sonra ılık suyla duş almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. İlk duş ayakta (küvete oturmadan) ve kısa süreli olmalıdır.

Vajina daraltma işleminden sonra neler yapmam gerekir?

Vajina daraltma ameliyatından sonra size önerdiğimiz şekilde pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız, size önceden reçete ettiğimiz ağrı kesici ve antibiotik ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız, kişisel hijyen ve tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yine, ameliyattan sonra birkaç hafta süreyle kabız kalmamanızı önermekteyiz. Bunun için size önerdiğimiz lifli besinleri tercih etmeniz, yine özellikle vitamin, protein ve mineral içeriği yüksek gıdalar ile beslenmeniz yara iyileşmesi açısından önemlidir. Ayrıca kabızlık önleyici (yumuşatıcı) ilaçlar da size reçete edilecektir.

Ameliyat sonrası soğuk uygulama da yaranızın iyileşme sürecini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) gibi şikayetlerinizi en aza indirgeyecektir. Operasyondan sonra 1 ay süreyle deniz veya havuza görmenizi de önermemekteyiz. Cinsel ilişki yasağı ise 6 haftadır.

Ameliyattan 10 gün sonra başlamanızı önerdiğimiz “pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri)”ni uygulamanız da uzun vadede size oldukça fayda sağlayacaktır.

Vajina daraltma sonrası ilk ilişki nasıl olacak?

Ameliyattan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında da “lubrikan” adı verilen vajinal kayganlaştırıcıları kullanmanızda da fayda olacaktır. İlk cinsel ilişkide hafif acı, hatta kanama dahi olması normaldir. Beklenenden çok fazla kanama olması durumunda doktorunuzla görüşmelisiniz. Cinsel ilişkiden birkaç gün önce vajina içine parmak sokarak yaptığınız egzersizler ilişki ile ilgili kaygıları yenmeniz açısından önemlidir.

Muayeneden hemen sonra vajinoplasti mümkün mü?

Şehir dışından gelecek olan hastalarımız, muayene olduktan hemen sonra operasyona alınabilirler. Bunun için randevu alırken bu isteminizi belirtmeniz gerekmektedir.

Ameliyat sonrası seyahat ne zaman yapabilirim?

Ameliyatınızı olduktan bir gün sonra arabayla veya uçakla seyahat ederek gelmiş olduğunuz şehre geri dönebilirsiniz. Konaklama konusunda kliniğimizin çevresindeki hotelleri kullanabilirsiniz. Bu konuda size asistanlarımız yardımcı olabileceklerdir.

Ameliyat öncesi yaptırmam gereken bir test var mı?

Kronik bir rahatsızlığınız yoksa ve ameliyatınız klinik ortamında yapılacaksa herhangi bir test istenmemektedir. Ancak ameliyatınız hastanede yapılacaksa anestezi tarafından istenen testlerinizin, ameliyatınızdan bir gün önce hastanede yapılması gerekmektedir.

Ameliyata gelirken neler yapmam gereklidir?

Vajina daraltma ameliyatından bir gün önce genital bölge tıraşınızı iyi bir şekilde yapmanız önemlidir. Ameliyatınız bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) yapılacaksa tok, sedasyon (hafif uyku) veya genel anestezi ile yapılacaksa en az 6 saatlik aç karınla gelmeniz önemlidir. Ayrıca yine gelmeden önce ılık suyla duş almış olmanız sizi psikolojik yönden rahatlatacaktır.

Gelmeden önce size telefonla bir takım ilaçları almanız iletildiyse bu ilaçları gelirken yanınızda getirmeyi unutmayınız. Gelirken üstünüze rahat bir etek, pantolon veya eşofmanı tercih edebilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Vajinoplasti ameliyatları ortalama olarak 45-75 dakika arasında sürer. Perine düzeltmesi (perineoplasti) ile bu süre 1.5 saati bulabilir.

Dışarıda kaç dikişim görünecek?

Ameliyat sırasında vajinal doku kat kat dikilmektedir. İçeride kalan dikişler zaten görülmemektedir. Dışarıda ise yalnızca 4-5 adet küçük estetik dikiş görülmekte ve bu dikişler de birkaç hafta içinde kendiliğinden erimektedir.

“Levator dikişi” (Levator stürü) nedir?

Bazı durumlarda vajina iç kısmında derinde bulunan levator kasına atılan dikişler ile kaslar birbirine yaklaştırılarak daha sağlam bir yapı kazandırılmaktadır.

Levator dikişi özellikle “rektosel (barsağın son kısmının dışarı sarkması)” durumlarında tercih edilmektedir. Rektosel problemi olmayanlarda levator dikişine gerek yoktur; çünkü bu kez de cinsel ilişkide zorlanma ve ağrı sorunu ortaya çıkabilir.

Ameliyat sonrası dikişlerimi aldırmalı mıyım?

Kullanılan estetik dikişler yaklaşık 3 ile 6 hafta içinde eriyecek veya kendiliğinden atılacaktır. Pansumanlarınızı düzenli yapmanız önemlidir, dikişlerinizi ise aldırmanıza gerek yoktur.

İz kalacak mı?

Ameliyattan sonra asla dikiş izi kalmayacaktır. Bu bölgenin kanlanımı çok iyi olduğundan yara iyileşimi de son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Vajina daraltma ile aynı anda kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Evet. Aynı seansta hem kızlık zarı onarımı (himenoplasti) hem de vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) yapılabilir.

Vajinal daraltma operasyonu ile eş zamanlı olarak labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatı da yapılabilir mi?

Evet !.. Tarafımızca aynı seansta vajinoplasti (vajinal daraltma) ameliyatı ile birlikte labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonunu da uygulayabilmekteyiz. Hatta yine eş zamanlı olarak klitoris üzerindeki katlantı ve kırışıklıklar da düzeltilebilmektedir (klitoral hudoplasti). Bu şekilde hem içten hem de dıştan güzel bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır.

Vajina daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak doğum dikiş izleri de düzeltilebilir mi?

Evet!. Vajina daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak doğuma bağlı kötü yara iyileşmesine bağlı izler (epizyo skarları) çıkartılarak estetik olarak düzeltilebilmektedir. Bazen de doğum yapmamış kadınlarda dahi vajina ile makad arasında cilt katlantılarına bağlı doku fazlalıkları da olabilir. Bu durumda ‘perine estetiği’ adı verilen estetik operasyonla en ideal görünümü elde etmek mümkündür.

Bu ameliyatı oldum, ancak hiçbir şey değişmedi. Vajina daraltma ameliyatı yeniden yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Bir kişiye birden çok sayıda vajina daraltma ameliyatı uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki, vajina estetiği operasyonları bu konuda deneyim sahibi jinekologlar tarafından yapılması gereken ameliyatlardır. Aksi takdirde istenmeyen bir takım problemler doğabilir.

Vajinanın yeterince daraltılmaması seksüel şikayetlerin devam etmesine, fazlaca daraltılması ve perinenin normalden fazla yükseltilmesi cinsel ilişkide ağrı problemine yol açabilmektedir. Hayatınızda bir kez olacağınız bu işlem için doğru merkeze ulaşmanız önemlidir.

Özellikle son yıllarda memnun kalmadığını için yeniden ameliyat gereksinimi ile revizyon operasyonlarına gerek duyan pek çok hasta ile karşılaşmaktayız. Doğru merkezin baştan iyi seçimi o yüzden çok önemlidir.

Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmalıyım?

Evliliğiniz yakın bir tarihte ise, evlenmeden en az 2 ay öncesinde bize başvurarak gelmenizi öneririz.

Ameliyat sonrasında kontrole gelmem gerekecek mi?

Şehir veya ülke dışındaysanız ameliyat sonrası kontrol şartınız yoktur. Ama tabi ki sormak istediğiniz bir şey olursa, gelmeden önce randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.

Randevumu kaç gün öncesinden almalıyım?

Ameliyat için başvurmadan en az 3-4 hafta önce randevu almanızda fayda olacaktır. Yurt dışından gelecek hastalarımız uçak biletlerini almadan önce bizimle iletişime geçmeliler. Ameliyatlarınızı İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimize yapabilmekteyiz. Whatsapp Hattımız: +90 530 763 34 00. 

Vajina daraltma ameliyatının ücreti nasıldır?

Vajina daraltma ameliyatlarının ücreti yapılacak operasyonun genişliğine, anestezi yöntemine ve yapılacak diğer ek cerrahi uygulamalara bağlı olarak değişir. Ayrıca hastane ve klinikte yapılan operasyonlardaki maliyetler de değişmektedir. Fiyatlar konusunda kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası