Genital Estetik HeraMENÜ
Genital Estetik

Mommy Makeover

Doğum sonrası estetiği olarak da bilinen annelik estetiği ülkemizde ve tüm dünyada oldukça yaygın şekilde talep görmektedir.

Mommy Makeover

Mommy Makeover (Annelik Estetiği) Nedir?

Son günlerde “Mommy Makeover” veya “Doğum Sonrası Estetiği” olarak bilinen “Annelik Estetiği” ameliyatı sık duymaya başladığımız tabirlerden biri oldu. Ah annelik… Ne kadar güzel ne kadar kutsal. Ama yanında götürdükleri, kadınlarda bıraktığı izler ve geri dönüşsüz birtakım deformasyonlar da maalesef cabası.

Peki bu kadar güzel bir duyguyu yaşamak için tüm bu deformasyonları yaşamak, kendinizden, eski bedeninizden, güzelliğinizden, içsel motivasyonunuzdan, kendinizi beğenmemizden ve en önemlisi de özgüveninizden vazgeçmek zorunda mısınız? Tabi ki hayır. Bu sorunun cevabı “Mommy Makeover”da saklı. Bu bölüm özellikle “doğum sonrası hangi estetik ameliyatları yaptırabilirim” diye düşünen anneler içindir.

Mommy Makeover: Annelik Estetiği Ne Demek?

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) doğum sonrası kadınların vücutlarında oluşan, diyet ve sporun düzeltmede yeterli olmadığı kalıcı değişikliklerin hepsini birden daha estetik ve çekici bir görünüme kavuşturmayı amaçlayan, adından da anlaşılacağı üzere doğum yapmış anneler için uygulanan bir dizi kombine cerrahi operasyonlardır. Doğum sonrası estetiği olarak da bilinen annelik estetiği ülkemizde ve tüm dünyada oldukça yaygın şekilde talep görmektedir.

Doğum Sonrası Mommy Makeover Ameliyatı Neleri Kapsar?

Doğum sonrası özellikle doğum öncesi döneme göre en çok değişen bölgelerimiz genital bölge, memeler ve karın bölgesidir. Annelik estetiği bu bölgelerin cerrahi veya cerrahi olarak düzeltilmesini kapsar. Mommy makeover için yapılan estetik operasyonları genital ameliyatlar ve genital dışı ameliyatlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Mommy Makeover Genital Bölge Uygulamaları

Özellikle vajinal doğum sonrası yine en çok etkilenen ve diyetin de sporun da en etkisiz kaldığı alan genital bölgedir. Vajen dokusundaki değişiklikler gebelikte oluştuğu için sezaryen doğum yapmış da olsanız, vajinal bölge kalıcı olarak genişlemekte ve anatomik olarak değişikliğe uğramaktadır.

 1. Vajinoplasti Ameliyatı
 2. Perineoplasti Ameliyatı
 3. Labioplasti: İç ve Dış Genital Dudak Estetiği
 4. Sezaryen İzlerinin Silinmesi
 5. Büyük Dudak Dolguları: Yağ ve Hyaluronik Asid Enjeksiyonları
 6. Lazer Vajinal Rejuvenasyon
 7. Genital Bölge Renk Açma

1. Vajinoplasti Ameliyatı

Mommy Makeover - Annelik Estetiğinin en önemli parçalarından biri vajina estetiği yani “vajinoplasti” yani ameliyatla vajinanın daraltılması prosedürüdür. Vajina estetiğinde vajina daraltmanın yanı sıra idrar torbasının vajina ön duvarından sarkması (sistosel),bağırsakların vajina arka duvarından çıkıntı oluşturması (rektosel) gibi sorunlar da düzeltilmektedir (sistorektosel ameliyatları). Tüm “Annelik Estetiği” operasyonları gibi bu da kişiye göre karar verilen bir prosedürdür.

Doğum sonrası kadınlarda idrar kaçırma sorunu sık olarak görülmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan annelerde bu işleme idrar kaçırma cerrahileri de eklenebilir.

2. Perineoplasti Ameliyatı

Vajina girişiyle popo bölgesinde kalan “perine” dediğimiz alanın düzeltilmesi “perineoplasti operasyonu” olarak adlandırılır. Özellikle vajinal doğumlarda yapılan kesi (epizyotomi) izlerinin giderilmesi hem estetik yönden hem de fonksiyonel açıdan kazanımlar sağlar.

Perineoplasti de tek başına veya ihtiyaca göre vajen girişinin düzeltilmesi ve cerrahi vajina daraltma ameliyatıyla birlikte kombine yapılan mommy makeover ameliyatlarının bir parçasıdır.

3. Labioplasti: İç ve Dış Genital Dudak Estetiği

Genital bölgede en sık uygulanan ameliyatlardan birisi de genital bölge dudak estetiği dediğimiz labioplasti ameliyatlarıdır. Gebelik bağlı iç dudakların uzaması, sarkması, renginin koyulaşması veya doğumda oluşan yırtıklara bağlı olarak deforme hale gelmesi özellikle estetik açıdan can sıkıcıdır. Bazen ise dış genital bölgedeki dudaklar sarkık, içi boşalmış (çökük) hale gelebilir. İç dudak için yapılan labioplasti ameliyatlarına “labio minoraplasti”, dış dudakların küçültülmesi ve daha gergin hale gelmesi için yapılan labioplastiye ise “labio majoraplasti” ameliyatı adı verilir. Labio minoraplasti ve labio majoraplasti ameliyatları annelik estetiği içinde yer alır.

Labioplasti operasyonlarının yapılması için doğumdan sonra en az 3-4 ay geçmesini önermekteyiz.

4. Sezaryen İzlerinin Silinmesi

Sezaryen doğum ameliyatlarına bağlı olarak oluşan ameliyat izleri genelde kişinin immün sisteminin fazla çalışması ile ilişkilidir. Enfeksiyonlar ve kötü iyileşmiş ameliyatlardan sonra oluşan izler de daha kötü görünümdedir. Bu hastalarda fraksiyone lazer, steroid enjeksiyonları, karboksiterapi, mezoterapi ve bazı enjeksiyon tedavilerini ön planda tutmaktayız. Bazı durumlarda “skar” adını verdiğimiz nedbe dokuları veya “keloid” adını verdiğimiz oldukça kabarık izlerin cerrahi olarak çıkarılması da gerekebilmektedir.

5. Büyük Dudak Dolguları: Yağ ve Hyaluronik Asid Enjeksiyonları

Bazı hastalar dış dudakların daha fazla dolgun ve iri görünümünü tercih ederler; bu hastalara da kişinin kendi yağından hazırlanan yağ enjeksiyonları veya labio majora hyaluronik asid enjeksiyonları da yapılabilmektedir.

Büyük dudaklara basit bir şekilde yapılan hyaluronik asid enjeksiyonları hem hacim vericidir hem de kişinin kolajen üretimini arttırıcıdır. Dokunun nemlenmesini de sağlar. Bu nedenle özellikle doğum sonrası vajinal kuruluk problemi için de iyi bir çözüm yöntemi olabilir. Yağ enjeksiyonları ise içeriğindeki kök hücreler sayesinde dokuyu gençleştirir, hyaluronik aside göre daha fazla hacim verir ve kalıcılık süresi de daha uzundur. Yapılacak dolgu işlemlerinde hekimin tecrübesi ve tercihi de önemlidir.

6. Lazer Vajinal Rejuvenasyon

Fazla miktarda sarkma ve vajinal genişlemeleri olmayan hastalarda ameliyatsız, lazerle vajina gençleştirme ya da “lazerle vajinal rejuvanasyon” da değimiz uygulamalar yapılabilmektedir. Yine doğum sonrası idrar kaçırma şikayetleri başlamış annelerde, uygun kriterlerde, idrar kaçırma şikayeti için, cerrahiye alternatif olarak lazerle idrar kaçırma tedavisi uygulanabilir.

7. Genital Bölge Renk Açma

Gebelik döneminde artan hormonların etkisi ile genital bölge kararmaları, renk koyulaşmaları sıkça rastlanılan bir estetik problemdir. Gebeliğin genital bölgede oluşturduğu kararmaların giderilmesi, “vajinal beyazlatma” olarak da bilinen genital bölge renk açma işlemleri; lazerle, genital mezoterapi, kimyasal peeling şeklinde veya özel solüsyonlar kullanılarak yapılabilir. Genital bölge renk açma tedavileri annelik estetiğinin bir parçası olarak yapılan cerrahi dışı bir uygulamadır.

Mommy Makeover Ameliyatları

Mommy Makeover içinde yer alan genital bölge dışı prosedürler de oldukça yaygındır bunlar;

 1. Meme Estetik Operasyonları (Mamoplasti)
 2. Karın Estetik Operasyonları
 3. Gebelik Çatlakları

1. Meme Estetik Operasyonları (Mamoplasti)

Kişinin ihtiyacına ve isteğine göre değişiklik gösteren bu operasyonlar meme dikleştirme, meme küçültme veya meme büyütme şeklinde ya da küçültme ve dikleştirme kombinasyonu olarak yapılabilir. Meme estetik ameliyatları genel olarak “mamoplasti” olarak da bilinir.

2. Karın Estetik Operasyonları

Vajinal ya da sezaryen doğum fark etmeksizin, gebeliğe bağlı en çok etkilenen bölgelerden birisi de karındır. Karın germe için genellikle “abdominoplasti” (tummy tuck) operasyonları yapılmaktadır. Bazı durumlarda liposuction (yağ alma),karboksiterapi ve mezoterapi gibi uygulamalar da eklenebilmektedir.

3. Gebelik Çatlakları

Gebelikte özellikle karın ve kalça bölgelerinde oluşan çatlaklıklar genelde bağ dokusu kolajen eksikliğine veya zayıflığına bağlıdır. “Stria” adı da verilen bu çatlaklıklar özellikle estetik yönden rahatsızlık vericidir. Bir doğum sonrası hatırası olarak gebelik çatlaklarının düzeltilmesi de tabii ki mommy makeover içinde yerini almış durumdadır. Cerrahi yöntemler haricinde; cerrahi olmayan lazer, dermapen uygulamaları, mezoterapi ve karboksiterapi gibi tedavilerle gebelik çatlaklıklarından kurtulmak artık mümkündür.

Mommy Makeover (Annelik Estetiği) İyileşme Süreci

İyileşme süreci yapılan operasyonlara ve işlemlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genital bölge ameliyatları, vajinoplasti, labioplasti, perineoplasti işlemleri sonrası aynı gün veya bir gece hastanede kalma sonrası taburcu olabilirsiniz. Ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken dönem ilk bir haftadır. Sonrasında yaklaşık 4-6 hafta gibi sürenin ardından tamimiyle rutin hayatınıza, spor dahil tüm fiziksel aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Göbek bölgesi için yapılan cerrahi dışı işlemlerde, liposuction, lazer, karbokisterapi, mezoterapide gibi uygulamalarda genellikle aynı gün evinize gidebilirsiniz.

Lazerle vajina gençleştirme, idrar kaçırma tedavisi, lazerle renk açma veya kozmetik renk açma işlemleri, genital prp, mezoterapi, karboksiterapi, gebelik çatlakları, sezaryen yara izleri, doğum kesisi-epizyotomi izleri tedavisi gibi işlemlerin çoğu da ofis şartlarında -öğle arası prosedürü- dediğimiz, kısa ve konforlu bir şekilde, sosyal hayatınızı etkilemeden yaptırabileceğiniz tedavilerdir. Sonrasında herhangi bir istirahat gereksinimi de yoktur.

Mommy Makeover Ameliyatı Riskleri

Her cerrahide ve işlemde olduğu gibi bu kombine cerrahilerin de riski mevcuttur. Bu risklerin başlıcaları:

 • Ağrı
 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Yara izi oluşumu
 • Asimetrik iyileşmedir.

Yaptırdığınız her estetik işlemde olduğu gibi, Mommy Makeover ameliyatlarında da tecrübeli ellerde olmak önemlidir. Çünkü özellikle estetik cerrahi prosedürlerde, her ne kadar sonradan düzeltme yapılma şansı bulunsa da sonuçlar ilk yapılan ameliyat kadar iyi olmayacaktır. Aynı bölgeye yapılan tekrarlayan operasyonlarda istenen güzel sonuca ulaşmak zorlaşacağı gibi, ameliyatla ilgili riskler de artmaktadır.

Annelik Estetiği Yaptıranlar

Annelik estetiği ameliyatı kişiye özgü planlanan bir kombine işlemler bütünüdür. Yapılacak cerrahi ve prosedürlere karar vermede kişinin gebelik öyküsü, kaç doğum yaptığı, doğum şekli, cilt yapısı, yaşı ve ameliyattan beklentileri gibi bir sürü faktör rol almaktadır. Herkesin ihtiyacı aynı olmadığı gibi, yapılan işlemler de aynı değildir. Zaten her gebelik de kendine özgüdür, her anne de biricik ve kendine özgüdür. Bu yüzden annelik estetiği ameliyatları da sizin istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda planlanacaktır.

Mommy Makeover Ameliyatı Fiyatı

Mommy makeover ameliyatı paketi içeriği kişiden kişiye değiştiği için net bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Yapılacak işlem, hastanede yatma süresi, anestezi şekli gibi birçok etken fiyatı değiştirmektedir. Hekiminizle görüşüp size uygun işlemleri belirledikten sonra, fiyat bilgisini hekiminizden almanız çok daha uygun olacaktır.

Mommy Makeover Yaptıranlar Memnun mu?

Mommy makeover yaptırmadan önce, annelik estetiği yaptıranlar ile görüşüp fikirlerini almanız, bu şekilde doğru ve tecrübeli hekimlere ulaşmanız karar verme sürecinizde size yardımcı olacaktır. Elbette daha önce benzer bir işlemi yaptırmış kişilerin deneyimleri önemlidir; ancak mommy makeover ameliyatının kişiye özgü olduğunu ve yapılan işlemlerin herkese göre farklılık gösterdiğini de aklınızdan çıkarmayın!

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası