Genital Estetik HeraMENÜ
Vajinoplasti

Vajinal Gençleştirme, Yenileme

Vajinal gençleştirme işlemi için en sık olarak iki yöntem kullanılmaktadır: Cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti) ve Lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR).

Vajinal Gençleştirme, Yenileme

Vajinal Gençleştirme, Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon)

Vajinal rejüvenasyon terimi son yıllarda giderek daha fazla karşımıza çıkmaya başlayan bir terim. “Vajinal yenileme” veya “vajinal gençleştirme” ile aynı anlamda kullanılan rejüvenasyon, aslında vajinanın eski yapısını kazandırabilmek için yapılan tüm uygulamaları içermekte.

Sadece anatomik olarak daralmayı değil, fonksiyonel olarak duyarlılığı ve alınan hazzı da arttırmayı amaçlayan bu işlemler arasında en sık uygulananlar ise cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti) ve lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR) işlemleridir.

Geçen yıllara direnebilmek tüm kadınların en büyük dileklerinden biridir. Sağlıklı beslenme, iyi uyku, düzenli spor... Bunlar elbette çok önemli ancak yelpazesi giderek genişleyen estetik uygulamalar, bizlere geçip giden zamanı geriye çevirme imkânı sunuyor.

Yüze yapılan pek çok uygulama neredeyse rutin işlemlere girmiş durumda. Peki, cinsel hayatımız için de aynı özeni gösteriyor muyuz? Vajina için de kum saatini tersine çevirmenin birçok yolu bulunmakta. İşte bu yolların hepsinin sonu vajinal rejüvenasyona çıkıyor ve gençleşen vajinalarla birlikte seks hayatları da canlanıp çok daha keyifli ve tatmin edici bir hal alabiliyor.

Vajinal gençleştirme nedir?

Peki, “vajinal gençleştirme” veya “vajinayı yenileme” deyince akla neler gelmeli? Yıllar içinde gerçekleşen vajinal doğumlar, yaş ilerledikçe yıkımı artıp yapımı azalan kolajen, menopozla birlikte birdenbire düşen vajina dostu hormon östrojen… Bu etkilerle birlikte vajinada meydana gelen tek değişim genişleme midir, yoksa işin başka bir boyutu daha var mıdır?

“İdeal Vajina” nasıl olmalı?

Cinsel ilişki esnasında vajinal sıkılığın önemi yadsınamaz. Sıkı bir vajina penisi daha iyi kavrayarak erkeğin hissinin artmasını sağlamanın yanı sıra, kadının da vajen ön duvarına olan baskının artmasını sağlayarak alınan hazzın çoğalmasına yol açmış olur. İdeal vajina için yeterli darlık dışında üç önemli kriter daha vardır, bunlar: Ruga varlığı, mukozal bütünlük ve elastikiyettir.

Vajinal rugalar: Vajinal rugalar, vajina duvarında bulunan akordeona benzeyen mukozal katlantılardır. Kadında vajinal duyarlılığı arttırırken ilişki esnasında vajinanın penisi daha iyi kavramasını da sağlamaktadır. Vajinal doğumlar, ilerleyen yaş ve menopoz; vajinada genişlemeye yol açmasının yanında rugalarda da tırtıklı yapının kaybına, düzleşmeye yol açmaktadır.

Mukozal bütünlük: Mukozal bütünlük, özellikle menopoz sürecinde aniden düşen hormonlarla birlikte bozulmaya başlar. Zaman içinde mukoza incelir (atrofi),vajinanın kendinden nemli hali değişmeye başlar ve vajinal kuruluk meydana gelebilir.

Elastikiyet: Zaman içinde vajina yapısındaki kolajen ve elastik fibrillerin azalmasıyla birlikte elastikiyet kaybı da yaşanmaktadır. İşte bu değişimlerin tamamı kadınları vajinal rejüvenasyon arayışına itmektedir.

Vajina nasıl yenilenir, gençleştirilir? Vajinal rejüvenasyon yöntemleri

Vajinal rejüvenasyon (gençleştirme, yenileme) işlemi için en sık olarak iki yöntem kullanılmaktadır: Cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti) ve Lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR).

Vajinal rejüvenasyon yaptırmayı düşünen hastalar

Vajinal rejüvenasyon - yenileme amacıyla tarafımıza başvuran hastaların kafasında çoğu zaman bu yöntemlerle ilgili pek çok soru işareti bulunur:

  • “Benim için en uygun yöntem hangisi?”
  • “Vajina daraltma ameliyatı kesin çözüm mü?”
  • “Ameliyat olmadan lazerle yeterli daralma sağlanabilir mi?”
  • “Ameliyat çok zor mu? İyileşmem çok uzun sürer mi?”
  • “Tekrar aynı problemi yaşar mıyım?”
  • “Vajinamın daralması tüm problemleri çözecek mi? Haz almamı arttırabilmek için yapılabilecek başka işlemler var mı?”
  • “Lazerin yan etkileri var mı?” işte bu sorulardan sadece birkaç tanesidir.

Vajinal daraltma ameliyatı yaptıran bir hastamız

S. Hanım kliniğimize Bursa’dan başvurdu. 15 yıllık evli olan hastamızın 2 vajinal doğumu bulunmaktaydı. Özellikle 2. doğumu çok zorlu geçen hastamızın bebeği 4500 gram doğmuştu ve doğumda vajinada ve perinede pek çok yırtık meydana gelmişti. Bu doğumun üzerinden 7 sene geçmesine rağmen hastamızın doğumdan sonra başlayan şikâyetlerinde hiçbir değişiklik olmamıştı. Vajinasının normalde bile açık halde durduğunu hisseden hastamız kimi zaman cinsel ilişki sırasında, kimi zaman da çömelme esnasında vajinasından çıkan gaz sesinden rahatsızdı. Son 7 senedir bitme noktasına gelen cinsel hayatları da cabası; vajinasındaki genişleme nedeniyle kendisi de eşi de ilişkiden hiç keyif almadıklarını, bu durumun iki tarafta da cinsel isteksizliğe yol açtığını, kimi zaman aylarca eşiyle cinsel birliktelik yaşamadığını ifade etmişti. S. Hanım bu durumun değişmesini çok istiyordu ancak ameliyat olmaktan da çok korkuyordu acaba internette araştırırken gördüğü “vajinal lazer uygulaması” kendisinin sıkıntılarını giderir miydi?

S. Hanım’ın bu sorusuna cevabım maalesef ki “Hayır” oldu. Bir tanesi zor doğum olmak üzere 2 vajinal doğum, düzgün iyileşmemiş ve perinede hasar bırakmış doğum yırtıkları, vajinada dinlenme halinde dahi bulunan açıklık (vajinal gaping),vajinadan gaz çıkması (flatus) ve ilişki esnasındaki ileri seviye hissizlik muayenede karşılaşacağım muhtemel tablo hakkında bana ipuçları veriyordu. Muayene bulgularım ise tam tahmin ettiğim gibiydi; vajinada 4 parmağımın girmesine olanak sağlayan ileri derecede genişlik mevcuttu. Vajinal rugalar neredeyse tamamen silinmişti, aynı zamanda perinede de doğum yırtıklarına bağlı defekt bulunmaktaydı. Hastamın vajinasının ve perinesinin cerrahi olarak yeniden rekonstrükte edilmesi yani yapılandırılması gerekmekteydi. Ameliyat olmaktan çekinen S. Hanım ile çekinceleri üzerine uzun uzun konuşup bilgilendirerek birlikte operasyon kararını aldık. Sorunsuz bir vajinoplasti-perineoplasti ameliyatı ve ameliyat sonrası dönemi geçiren hastamız operasyondan 3 ay sonraki kontrolünde bana “Neyse ki ameliyat olmam konusunda beni aydınlattınız ve bu kararı verdim, hayatım tamamen değişti, çok mutluyum.” cümleleriyle teşekkür etti.

Peki, bu hastamızda neden cerrahi vajina daraltma (vajinoplasti) kararı aldık?

Vajinal rejüvenasyon söz konusu olduğunda yapılması gereken işlemin cerrahi mi lazer mi olduğunu belirleyen en önemli kıstas şüphesiz ki “vajinal genişlik seviyesi” dir. Bir enerji modalitesi yöntemi olan lazerin de vajinada daralma-sıkılaşma yapıcı etkisi vardır ancak bu etki ancak %30-40 oranında kalmaktadır. Oysaki vajinoplasti operasyonu ile daha üst düzeyde (%70-80’lere varan oranda) daralma sağlanabilmektedir. Üstelik sonuçlar da kalıcı olmaktadır.

Vajinoplasti operasyonu ile ilgili en önemli noktalardan biri; operasyon ile tüm vajinal kanalda daralma sağlanmasıdır. Vajina arka duvarından üçgen şeklinde bir doku çıkarılarak kalan dokuların karşılıklı olarak bir araya getirilerek dikildiği bir operasyon olan vajina daraltma operasyonunda eğer mukoza altındaki kas dokularında hasar veya ayrılma varsa kas dokuları da operasyon esnasında bir araya getirilebilmektedir. Bu şekilde ortalama 8-10 cm uzunluğa sahip olan tüm vajina boyunca etkin ve kalıcı bir daralma sağlanmaktadır.

Vajinoplasti nasıl yapılır?

Vajinoplasti operasyonu genellikle genel anestezi altında yapılmakla birlikte anestezi tercihi hastanın özelliklerine göre değişebilmekte, rejyonel (bölgesel) anestezi de tercih edilebilmektedir. Vajinoplasti ile ilgili en büyük endişelerken biri de ameliyat sonunda vajinanın beklenenden daha geniş veya daha dar olmasıdır. Bu noktada en büyük faktör cerrahın bu konudaki deneyimidir. Hastanın beklentisi de göz önüne alınarak mevcut şartlar altında en ideal darlığı oluşturmak hastanın problemlerinin de kalıcı olarak çözülmesini sağlayacaktır.

Vajina daraltma operasyonları esnasında genellikle perineoplasti operasyonu da yapılmaktadır. Bu sayede doğum esnasında oluşan perine defektleri de onarılabilmektedir. Ameliyat sonrası dönem, önerilere uyulduğu takdirde, genellikle rahat bir şekilde geçmektedir. 3 gün ev istirahatinden sonra günlük hayata rahatlıkla dönülebilmekte, sadece spor, havuz, ata binme aktiviteleri ve cinsel ilişki için 5 hafta beklemek gerekmektedir.

Vajinoplasti operasyonu sonrası hastaların hem cinsel hem de sosyal hayatları olumlu yönde etkilenmektedir. Vajinanın daralması ile birlikte kadında ve erkekte ilişki esnasında alınan haz ve orgazma ulaşma sıklığı artmakta; giderek daha keyifli hale gelen cinsel hayatla birlikte cinsel istekte de artma meydana gelmektedir. Cinsellikle ilgili problemleri sona eren pek çok çift, ikili ilişkilerindeki problemlerin de zamanla geride kaldığını ifade etmekte, cinsel hayatları yoluna girdikten sonra birçok konuda çözüme daha kolay bir şekilde ulaşabildiklerini söylemektedir.

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon (LVR)

Cinsel ilişki esnasında his ve hazda azalma olduğundan şikâyetçi olan, vajinal genişlik seviyesi hafif veya orta seviyede bulunan, uygulanacak tedavinin özellikle orgazm üzerine de etkili olmasını isteyen hastalar için ise lazerle vajinal rejüvenasyon (LVR) biçilmiş kaftandır. Lazerle vajina daraltma, yenileme, gençleştirme ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Lazer nedir?

LAZER, İngilizce ‘Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation’ kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan bir terim olup, ‘uyarılmış radyasyonun yoğunlaştırılması ile güçlendirilmiş ışık demeti’ anlamına gelmektedir. Lazerin asıl hedefi; uygulandığı dokuda “termal hasar” oluşturarak dokuda kolajen üretimini ve kanlanmayı arttırarak “remodelling” yani “yeniden yapılanma” meydana getirmesidir. Bu süreç ise rejüvenasyon yani gençleşme ile sonlanmaktadır.

Genital estetikte lazer! Vajinal lazer kullanım alanları

Vajinal lazerin kullanım alanlarına baktığımızda çok geniş bir yelpaze karşımıza çıkmaktadır. Vajina sıkılaştırma ve gençleştirme (rejüvenasyon) tedavileri, sarkma şikayeti olmayan hastalarda idrar kaçırma tedavisi (stres üriner inkontinans),cinsel hazzı arttırma tedavileri, menopozal genitoüriner sendromun semptomatik tedavisi, vajinal kuruluk tedavisi (özellikle menopoz döneminde östrojen kullanımı yasak/sakıncalı olan hastalarda),tekrarlayan vajinit ve vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi ve genital lichen sclerosus hastalığının semptomatik tedavisi lazerin en çok kullanıldığı “fonksiyonel endikasyonları”dır. Bunların yanında lazer; genital renk açma, labia majora ve perineal sıkılaştırma ve genital siğil tedavisi gibi kozmetik amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Vajinal lazer nasıl etki eder?

Vajinal lazerin, cerrahinin yanında bir adım öne çıkmasını sağlayan en önemli etkisi kolajen üretimini uyarması ve kanlanmayı arttırmasıdır. Böylelikle vajinal kanalın iç kısmını kaplayan mukozal yapı yenilenmekte, sıkılaşma etkisi ve yeni üretilen kolajen ile birlikte daralma meydana gelmekte, vajinanın hem normal zamanda hem de uyarıldığında meydana gelen ıslanması artmakta, özellikle vajen ön duvarında ve “üreteroklitoral komplekste” oluşan kanlanma artışı ile vajinanın duyarlılığı ve ilişki esnasında alınan haz artmakta, orgazm hem kolaylaşmakta hem de şiddeti artmaktadır. Bu etkileri art arda okuduğunuzda lazerin adeta bir mucize gibi görünmektedir. Ayrıca idrar kaçırma problemlerinde de çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Vajinal lazerle gençleştirme sonrası dönem

Sonuçlarının bu kadar başarılı olmasının yanısıra uygulanma kolaylığı ve işlem sonrasındaki dönemin son derece konforlu olması nedeniyle de son dönemlerde hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. LVR işlemi “non-invaziv” yani girişimsel olmayan bir uygulamadır. Anestezi gerektirmez ve işlemden hemen sonra hastalar dinlenmeye gerek duymaksızın işlerinin başına dönebilir. Bu yüzden bir “öğle arası uygulaması” olarak da geçmektedir. Ortalama 15 dakika süren bir işlem olmakla birlikte yeni nesil lazer cihazları ile işlem 3 dakikada dahi bitebilmektedir. İşlem sonrasında 7 günlük ilişki yasağı haricinde başka bir kısıtlama da bulunmamaktadır. Hastalar sadece ortalama 1 hafta boyunca pembe sulu bir akıntı yaşamaktadırlar.

Vajina daraltmada lazer mi cerrahi ameliyat mı önerilir?

Vajinal lazer pek çok alanda başarılı sonuçlara sahip olmakla birlikte söz konusu “vajinal daralma” olduğunda ancak %30 kadar bir daralma sağlayabilmektedir. Özellikle vajinal doğumlara bağlı ciddi doku hasarı olan ve orta-ileri seviyede vajinal genişlemesi olan hastalar için altın standart her zaman için vajinoplasti operasyonudur. Aynı zamanda vajinoplasti operasyonu tek bir sefer yapılmakta ve ömür boyu etkili olmakta iken vajinal lazer işleminin ilk etapta 1.5-2 ay arayla 2 defa tekrarlanması gerekmektedir. Takip eden dönemde ise hastanın talebine göre yılda 1-2 defa tekrarlanabilmektedir.

Bazı hastalarda cerrahi ile lazeri birlikte de kullanabilmekteyiz. Vajinoplasti sonrası doku iyileşmesi gerçekleşen hastaya (ortalama 5-6 hafta sonra),idrar kaçırmasına veya cinsel hazzı arttırmaya yönelik vajinal lazer uygulaması da yapılabilmekte; hatta hem vajinoplasti hem de vajinal lazer işlemi genital PRP uygulaması ile de birleştirilebilmektedir.

Vajinal rejüvenasyon sonrası dönem

Seçilen yöntem her ne olursa olsun vajinal rejüvenasyon sonrası kişinin cinsel hayatında oldukça olumlu değişimler gerçekleşmektedir. Bu değişiklikler ile birlikte hem kadın, hem de erkek eşte duyarlılık artacak, haz çoğalacak, orgazma ulaşmak kolaylaşacaktır. Daha keyifli bir cinsel ilişki ise daha sık cinsel ilişkiye girme isteğini doğuracak, çiftin cinsel hayatı hem hareketlenecek hem de renklenecektir. Unutmamalıyız ki daha mutlu bir cinsel hayat, daha mutlu bir ilişkinin anahtarıdır.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası