Genital Estetik HeraMENÜ
Labioplasti

İç Dudak Sarkması

İç dudak sarkması durumunda yapılan labioplasti ameliyatları ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla yayılmaktadır.

İç Dudak Sarkması

İç dudaklar özellikle ergenlikten sonra sarkabilir. Aileden gelen genetik yapı, kolajen bağ dokusunun zayıflığı ve çevresel faktörler iç dudak sarkması için önemli etkenlerdendir. İç dudak sarkması durumunda yapılan labioplasti ameliyatları ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla yayılmaktadır.

Labioplasti, kendi tecrübe ve gözlemlerimize göre genital bölge estetiği ameliyatları içerisinde en fazla rağbet görenidir. Özellikle evlilik düşünen bayanlarda daha sıklıkla uygulanmaktadır. Bunun altında yatan sebep de kişinin cinsel yönden kendisini daha rahat hissetmesidir. Labioplasti operasyonu sonrası pek çok genç kız ve kadında ciddi ölçüde bir özgüven artışına şahit olmaktayız.

İç dudaklar neden sarkar?

Tarafımıza başvuran pek çok hastamızın ortak sorusu ‘neden bu tür problemin kendilerinde olduğu’ sorusudur. Gerçekten de bu sorunun cevabını net olarak söylemek kolay değildir.

İç dudak sarkmasında en sık bilinen neden ailesel nedenler, yani doğuştan gelen genetik kodlamalardır. Yine de bir kardeşte olan böyle bir durum diğerinde olmayabilir. Bu durum tamamı ile soyaçekim ile ilişkili bir durum olup çocukların genetik özelliklerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer taraftan ergenlik döneminde çocuklarda bir takım seks hormonları salgılanmaya başlamakta ve bu hormonların hedefi olan genital organlarda bir takım değişimler yaşanmaktadır. Bu tür değişimler bazı kişilerde daha farklı şekilde ortaya çıkabilir.

Diğer taraftan unutulmamalıdır ki; herkesin kaşı, gözü, kulağı bir değildir. Hatta bir kişinin her iki eş organı da asla birbirinin tıpatıp simetriği değildir. Bu nedenle kişiler arası yapısal varyasyonların olması da son derece doğaldır. İç dudak sarkması ile ilgili olarak çoğu zaman hiçbir bilinen sebep yoktur.

Dil Sarkması

Sorunu yaşayanların bir kısmı iç dudakların dışarıya sarkmasını ‘dil sarkması’ veya ‘dillerin dışarıya sarkması, uzaması’ şeklinde ifade eder. Genital bölgede dil sarkması ifadesi yanlıştır. Doğrusu iç dudak sarkması veya iç dudak hipertrofisidir. Tıbbi terimiyle ‘labial hipertrofi’ olarak bilinir.

İç dudak sarkmasına yol açan çevresel faktörler nelerdir?

Diğer yönden ‘kronik irritasyon’, yani genital organların sürekli olarak tahrişe maruz kalması da cinsel organlarda “hipertrofi” yani büyümeye neden olabilir. Özellikle sık mantar enfeksiyonlarına bağlı vajinal akıntılara bağlı gelişen kaşıntılar dudak kısmında büyümeler yapabilir.

Aşırı ve sık olarak yapılan mastürbasyonlar da klitoris ve küçük dudaklarda uyarıcı bir etkiyle büyümeye sebep olabilir. Yani çekiştirmeler dudaklarda uzamaya neden olmaktadır. Bunun en güzel örneği Afrika’daki Hottentot kabilesidir. Bu kabilede yaşayan kadınlar gelenekleri gereği daha çekici ve seksi görünmek amacıyla küçüklükten beri iç dudaklarını çekerek uzatmakta ve böylelikle dizlerine kadar ulaşan iç dudaklara sahip olmaktadırlar. Ayrıca ilerleyen yaşlarla yerçekimi etkisi ve yaşa bağlı bağ dokusunun desteğinin azalması ile de iç dudak kısımlarında sarkıklıklar artmaktadır. Bazı kadınlardaki hormonal durumlara bağlı olarak bu bölgede esmerleşmeler de sıkça ortaya çıkmaktadır.

Cinsel ilişkiler, vajinal doğum ve bazı cilt hastalıkları da iç dudaklarda sarkma, kırışıklıklara neden olabilmektedir. Ancak hiçbir neden olmadan bakire genç kızlarda da olabilmektedir.

İç Dudak Sarkmasında Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti operasyonları kişiye özel ve doğru bir cerrahi teknikle yapıldığında psikolojik, sosyolojik, işlevsel ve hijyenik açılardan pek çok faydaları vardır. Hem estetik olarak iç dudak sarkması giderilmekte, hem de işlevsel bir takım faydalar sağlamaktadır.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİMLER VE TOPLANTILAR

2017 sonrası, Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25