Genital Estetik HeraMENÜ
Vajinoplasti

Vajina Daraltma İstanbul

Vajina daraltma İstanbul gibi metropol şehirlerde sıkça uygulanmakla birlikte ülkemiz genelinde de hızla yaygınlaşmaktadır.

Vajina Daraltma İstanbul

İstanbul Vajina Daraltma

Son yıllarda genital estetik operasyonlarına olan talepler hızla artarak devam etmektedir. Labioplasti (iç dudak estetiği) ve vajina daraltma (vajinoplasti) sık olarak tercih edilen genital estetik operasyonları arasında ilk sırada gelmektedir.

Vajina daraltma operasyonları aslında estetik operasyonlar kapsamında değil, “rekonstrüktif” (yeniden yapılandırma) ameliyatlar içinde yer alır. Estetik bir amaçtan daha çok işlevsel sorunları gidermek için yapılır. Vajina daraltma İstanbul gibi metropol şehirlerde sıkça uygulanmakla birlikte ülkemiz genelinde de hızla yaygınlaşmaktadır.

İstanbul, konumu itibari ile sağlık turizmine uygun özellikleri ile tüm dünyadan vajina daraltma, labioplasti, vajinal lazer uygulamaları başta olmak üzere genital estetik hastalarını kabul eden en önemli şehrimizdir. Dünyanın beş kıtasından ülkemize hasta çeken İstanbul’a genital estetik haricinde, plastik-estetik cerrahi ameliyatları, saç ekimi ve diş tedavileri için de binlerce hasta ziyareti gerçekleşmektedir.

Genital estetik ameliyatlardaki en iyi sonuçlar cerrahın bilgi ve tecrübesi ile ilişkilidir. Doğru tekniklerle yapılmayan operasyonlar pek çok risklere, istenmeyen olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Ancak ehil ellerde ve hastanın anatomisine uygun şekilde planlamalar yapıldığında elde edilen sonuçlar da mükemmel olmaktadır.

Genital estetiğin tüm cerrahi ve cerrahi dışı işlemleri; labioplasti, vajinal lazer, genital bölge yağ ve hyaluronik asit dolgusu enjeksiyonları, vajinoplasti kapsamında yer alan vajina daraltma İstanbul ve kliniğimizde yapılan prosedürler arasındadır.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti genellikle vajina daraltma ameliyatları ile eşanlamlı olarak kullanılsa da aslında sıklıkla yeni bir “vajina bir oluşturmak” için yapılan ameliyatları içerir. Mesela, “müllerian agenezi” probleminde olduğu gibi doğuştan vajina yokluğu olan hastalarda da yeni bir vajina oluşturmak amacıyla yapılan ameliyatlar vajinoplasti olarak adlandırılırlar. Bu ameliyatlara “neovajen” ameliyatları adı da verilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatları genel olarak vajinaya şekil vermek için yapılan diğer prosedürleri de içerir. Bu bağlamda vajina daraltma da vajinoplasti ameliyatları kapsamında yer alır.

Vajina Nasıl Bir Organdır?

Vajina kas ve bağ dokusundan (fibromuskuler doku) oluşan bir ‘transfer’, yani geçiş kanalıdır. Yaklaşık 8-10 cm boyundadır. En bilinen görevleri arasında cinsel ilişkinin ve normal doğumun gerçekleştirilmesi, adet kanının dışarı atılmasıdır. Belli durumlar veya problemlere bağlı olarak vajina genişleyebilir, bollaşabilir ve his kayıplarına uğrayabilir. Vajina, “vajen” veya “vagina” gibi isimlerle de anılır.

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Vajinada meydana gelen genişleme ve sarkmalar çoğunlukla pelvik taban kasları ve çevreleyen bağ dokusu zayıflamaları ile ilişkilidir. Vajina genişlemesi ve sarkma nedenleri:

 • Genetik yatkınlık; tüm nedenler arasında ilk sıradadır
 • Doğum; özellikle büyük bebek doğurmak ya da zor bir doğum süreci yaşamak
 • Gebelik(ler)
 • Yaşlanma; yaşlanmaya bağlı kaslarda güçsüzleşme ve kolajen bağ dokusu kayıpları
 • Menopoz
 • Obezite
 • Kolajen, bağ dokusu hastalıkları
 • Sigara kullanmak
 • Sağlıklı beslenmemek
 • Egzersiz yapmamak

Vajina daraltma nedir?

Vajina daraltma vajinanın sıkılığını arttırmak, kas ve fasya (kasın koruyucu kılıf) yırtıklarını onarmak, doğuştan gelen veya sonradan kazanılan deformasyonları gidermek, organ sarkmalarını gidermek için kadınlara yapılan rekonstrüktif bir ameliyattır. Genital estetik operasyonlar içinde yer alır. Vajina daraltmada ana amaç cinsel hazzı arttırmakla birlikte estetik görünüm kazandırarak kişilerin öz güvenlerini arttırmaktır. Çünkü, vücut imajı cinselliğin temel öğelerinden birisidir. Jinekolojik ameliyatlar içinde “kolporafi ameliyatı” veya “vajina arka duvar ameliyatı” gibi isimlerle bilinir. Bazı durumlarda vajenin ön ve yan duvarlarına da daraltma yapılabilmektedir.

Sık Cinsel İlişki Vajinada Genişleme Yapar mı? Vajinaya Zarar Verir mi?

Hastalar tarafından en çok sorulan sorulardan birisi de düzenli ve sık cinsel ilişkinin vajinaya zarar verip vermeyeceği veya vajinal genişlemeye sebep olup olmayacağı konusudur. Düzenli cinsel aktivite, vajina duvarlarının esnekliğini etkileyebilir; ancak bu, vajina genişlemesi anlamına gelmez. Vajina esnek bir organdır ve cinsel aktiviteden sonra yeniden eski haline döner. Ancak partnerin penisin iri ve kalın oluşu ve sık cinsel ilişkiler hafif düzeyde genişleme yapabilir.

Hiç Doğum Yapmamışlarda Vajina Genişlemesi Olur mu?

Bazı genç hastalar, hiç hamile kalmamış ve doğum yapmış olmasalar dahi “doğuştan vajina genişliği” şikâyeti ile karşı karşıya kalabilirler. Bu kişilerde kolajen doku azlığına bağlı olarak gelişen vajina genişliği söz konusudur. Bu, tıbbi literatürde “geniş ve yumuşak vajina” (wide and smooth vagina) olarak da bilinen bir durumdur.

Vajina Genişlemesi Erkek Eşleri Nasıl Etkiler?

Vajina genişlemesi erkek eşlerde de hissizlik, zevk alamama veya vajina içinde kaybolma hissine yol açabilmektedir. Bu durum “kayıp penis sendromu” olarak da bilinir. Bu nedenle cinsel ilişkiden uzaklaşan, ilişkiyi reddeden erkek eşler vardır.

Eşlerinde vajina genişliği olan erkeklerde cinsel isteksizlik, cinsel ilişkide boşalamama, cinsel ilişkide geç boşalma ve sertleşme (ereksiyon) problemleri sıklıkla görülmektedir. Tüm bu cinsel problemler zamanla bir ilişki sorununa, evlilik problemlerine, hatta aldatma ve boşanmaya kadar giden bir sürece de yol açabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

İstanbul kliniğimize vajina daraltma ameliyatı nedeniyle başvuran hastaların en sık şikayetleri arasında doğum veya doğumlar sonrası başlayan vajinal gevşeklik, hissizlik, cinsel ilişkide zevk alamama gibi sorunlar yer almaktadır. Bu durum “vajinal relaksasyon sendromu” olarak da bilinir. Hastaların bir kısmı ise eş talepleri, yani eşlerden gelen şikayetler (hissedememe, zevk alamama gibi) ile hekimlerin kapılarını çalabilmektedirler.

Vajina daraltma ameliyatı kimlere yapılır? Operasyon için aday olan kadınlar:

 • Vajinada gevşeklik hissi yaşayanlar
 • Cinsel ilişki sırasında azalmış hissiyat, zevk alamama, orgazm olamama problemi yaşayanlar
 • İlişki sırasında veya spor yaparken vajinadan ses gelmesi, vajinadan gaz kaçırma (flatus vajinalis) sorunları olanlar
 • Dışarıdan bakıldığında vajina girişinde bir açıklık görülmesi (vajinal gaping) şikayeti yaşayanlar
 • Sık vajinal enfeksiyon geçirenler (Yılda 4 ve üzeri sayıda)
 • Partnerin cinsel ilişki sırasında vajina içerisinde hiçbir şey hissetmemesi durumu (kayıp penis sendromu)

Vajina Daraltma Operasyonu Yöntemleri

Genişlemiş vajinal kanalı daraltmayı amaçlayan çeşitli prosedürler vardır. Bunları cerrahi ve cerrahi olmayan prosedürler olarak ayırabiliriz. Vajina daraltmak amacıyla yaptığımız cerrahi operasyonlar ‘’vajinoplasti ameliyatları’’ kapsamındadır.

Cerrahi vajina daraltma; fazla vajinal dokuların çıkarılması ve kasların sıkılaştırılması işlemidir. Aynı seansta “fasya” adını verdiğimiz kasın koruyucu kılıflarında olan yırtıklar da onarılır. Böylelikle vajina tüm bir kanal olarak daraltılmış, sıkılaştırılmış olacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatları klinik ortamında da hastanede de yapılabilir. Hastanın genel sağlık durumu, istekleri ve operasyon alanının genişliği belirleyici olmaktadır. Yaklaşık 45dk – 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası 4-5 saatlik gözlem sonrası hastalar eve gönderilebilirler. Atılan dikişler kendiliğinden eriyecektir. Genellikle 1,5-2 ay cinsel ilişki yasağı vardır.

Vajinoplasti ameliyatlarında ameliyatın tekniği, hastanın şikayetlerinin tam olarak geçmesi ve problemin tekrarlamaması açısından son derece önemlidir.

Vajina Daraltma En İyi Doktor İstanbul

Genital estetik ameliyatları genel olarak tıp eğitiminde yer almayan, son yıllarda popülerlik kazanmış özel bir alandır. Genital estetik içinde yer alan vajina daraltma ameliyatları da jinekolojik operasyonlar içinde yer alsa da bilgi ve tecrübe gerektirir. Vajina daraltma için İstanbul veya İzmir gibi şehirlerde en iyi doktor seçiminde iyi bir araştırma yapmanız şarttır. Vajina daraltmada en iyi doktor; bu konuda en fazla tecrübesi olan, çalışma alanı tamamen genital estetik üzerine yoğunlaşmış ve bu konuda uzmanlaşmış olan hekimdir.

İstanbul Nişantaşı Kliniği Vajina Daraltma Operasyonu

İstanbul, kültürel ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra modern sağlık hizmetleriyle de dünya çapında öne çıkan bir metropoldür. Biz İstanbul Nişantaşı kliniği olarak vajina daraltma ameliyatlarını genelde hastanede yapmayı tercih etmekteyiz. Ancak operasyon, uygun hastalarda lokal anestezi altında muayenehanede de yapılabilir. Hastayı ameliyat sonrası 4-5 saatlik bir gözlemin ardından taburcu ediyoruz. İstanbul kliniğimizde yaptığımız vajina daraltma operasyonlarında vajinal kanalın sadece girişini değil; tamamını, olabilecek en büyük oranda (maksimum) onarıyoruz. Kasları da birbirine yaklaştırarak ameliyatın kalıcılığını arttırıyoruz.

Regl (Adet) Döneminde Yapılır mı?

Regl (adet) döneminde vajina daraltma ameliyatı yapılmasının tıbbi bir sakıncası yoktur. Ancak hastanın kendi rahat etmesi için ve yara bakımının daha rahat yapılabilmesi için regl döneminde ameliyatın yapılmasını tercih etmeyiz. Adet dönemi ile ameliyatı aynı zamana denk gelen hastalarımızın, bu durumu bizimle önceden paylaşmaları halinde, önerdiğimiz bir ilaç ile adetlerini ileriye erteleyebiliriz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dönem İçin Öneriler

Hastaların vajina daraltma ameliyat sonrası dönemi sorunsuz ve daha konforlu geçirebilmeleri için yapmaları gerekenler önemlidir.

Yara bakımı: Ameliyat sonrası ilk 10 gün antiseptik bir solüsyonla pansuman yapmanız ameliyat bölgesinin temiz kalması ve enfeksiyon kapmaması açısından önemlidir.

Buz uygulaması: İlk 3 gün aralıklı buz uygulaması ağrınızı ve ödeminizi azaltacaktır.

Duş alma: Ameliyattan 3 gün sonra ilk duşunuzu alabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika ılık su ile duş almanızı öneriyoruz. Hamam ve saunaya gitmenizi ise ilk 1 ay önermiyoruz.

Cinsel ilişki: Ameliyat sonrası 6 hafta süre ile cinsel hayatınıza ara vermelisiniz.

Fiziksel aktivite: 1 ay süre ile ata binme, bisiklete binme, ağır egzersiz, pilates, yoga, ağır kaldırma gibi yoğun fiziksel aktivitelerden ve spor yapmaktan uzak durmalısınız.

İş hayatına dönüş: İlk 3 gün boyunca mümkün olduğunca evde vakit geçirmenizi ve dinlenmenizi istiyoruz. Ameliyattan 3 gün sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz; ancak, genellikte 1 haftalık dinlenme süreci sonrasında iş hayatınıza geri dönmenizi öneriyoruz.

Reçete: Size verilen reçetedeki antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Vajina daraltma ameliyatı geçiren hastaların, daha sonra (vajinal yolla) normal doğum yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak vajina, en sık olarak normal doğumlar sonrasında genişlemektedir. Doğumun zor ve travmatik oluşu bu genişlemeyi daha da arttırmaktadır. Ayrıca, tek başına gebelik süreci bile vajinada genişleme sebebidir. Gebelik süreci sezaryen ile sonlanmış olsa bile vajina genişlemesine sebep olabilmektedir.

Hastalar vajinoplasti ameliyatlarından sonraki dönemde normal doğum yapabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, doğum sonrası şikayetleri tekrarlayabilir ve şikayetlerinin tekrarlaması durumunda tekrar ameliyat olmaları gerekebilir.

Eğer ki daha sonraki zamanlarda yeniden hamile kalmayı ve doğum yapmayı düşünüyorsanız, ameliyatsız vajina daraltma yollarından birsini deneyebilirsiniz.

Ameliyatsız Vajina Daraltma İstanbul

Vajinal lazer, HIFU ve radyofrekans tedavileri cerrahi dışı, yani ameliyatsız vajina daraltma yöntemleridir. Bu işlemlerde bir kesi ve uygulanan bir anestezi yoktur. İstanbul kliniğimizde DEKA firmasına ait “Mona Lisa Touch” lazer ile tedaviler yapmaktayız. Vajinal lazer işlemi ortalama olarak 3 dakika kadar sürer ve vajinanın tüm kanalı kolajen sentezi arttırılarak boylu boyunca daraltılmış olur.

Lazerle yapılan ameliyatsız vajina daraltma işlemleri oldukça yaygındır ve “lazer vajinal rejuvenasyon” (lazerle vajinanın gençleştirilmesi, daraltılması) olarak bilinir. Lazerle vajinal daraltma vajina duvarındaki kolajen üretimini uyararak dokuların yeniden yapılandırılmasını, vajinanın sıkılaşmasını ve kan dolaşımının arttırılmasını sağlar.

İleri Düzey Genişlemeler İlk Yöntem: “Vajinoplasti”

Vajinal doğumlara bağlı ciddi doku hasarı olan ve orta-ileri seviyede vajinal genişlemesi olan hastalar için altın standart her zaman için vajinoplasti operasyonudur. Vajinoplasti operasyonu tek bir sefer yapılmakta ve ömür boyu etkili olmakta iken vajinal lazer işleminin ilk etapta 1.5-2 ay arayla 2 defa tekrarlanması gerekmektedir. Takip eden dönemde ise hastanın talebine göre yılda 1-2 defa tekrarlanabilmektedir.

Kombine İşlemler

Bazı hastalarda cerrahi ile vajinal lazer tedavisi birlikte, ardı sıra kombine işlem olarak uygulanabilmektedir. Vajinoplasti sonrası doku iyileşmesi gerçekleşen hastalara (ortalama 5-6 hafta sonra),idrar kaçırmasına veya cinsel hazzı arttırmaya yönelik vajinal lazer uygulaması da yapılabilmekte; hatta aynı seansta hem vajinoplasti hem de vajinal lazer işlemi genital PRP uygulaması ile de birleştirilebilmektedir.

Kegel Egzersizleri

Bu egzersizler pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yöneliktir. ‘’Kegel egzersizleri’’ olarak bilinirler. Kegel egzersizlerini öğrenirken ilk adım pelvik taban kaslarını tanımaktır. Pelvik taban kasları aynı zamanda idrarımızı tutarken de kullandığımız kaslardır.

Kegel Egzersizi Nasıl yapılır?

İdrarınızı yaparken 3-4 kez kaslarınızı sıkarak idrar akışına engel olun. Bu size bu kasların farkındalığını kazanmanızı sağlayacak. Daha sonra rahat bir pozisyonda pelvik taban kaslarınızı 5-10 saniye boyunca sıkın ve daha sonrasında gevşetin. Bu egzersizi günde 3 kez, her seferinde 15-20 tekrar yaparak uygulayın.

Kegel egzersizlerinin etkili olabilmesi için düzenli olarak yapılması önemlidir. İlerleyen zamanda pelvik taban kaslarını daha iyi hissetmek için biofeedback cihazlarından da yararlanabilirsiniz. Düzenli kegel egzersizleri vajina sıklığınızı arttırır, genel pelvik sağlığınızı iyileştirir, pelvik organ sarkmalarını önler ve cinsel deneyimlerinizi olumlu yönde etkiler.

Fizyoterapi

Hem cerrahi hem de cerrahi olmayan prosedürlere ek olarak önerilen pelvik taban kas egzersizleri de vajinal kasların güçlendirilmesinde önemli faydalar sağlar. Ayrıca vajina içine uygulanan elektrik uyarı cihazları (FES),biofeedback tedavisi, perineometre cihazları, vajinal ağırlık ve vajinal toplar da bu bölgedeki kasları güçlendirmeye yöneliktir. Tüm bu egzersizler düzenli yapıldığında vajinal sıkılığın artırılmasına yardımcı olan önemli fizyoterapi tedavileridir.

Vajina Daraltma İstanbul

Vajina daraltma İstanbul kliniğimizde cerrahi ve cerrahi olmayan birçok prosedür, kombine şekilde uygulanmaktadır. Böylelikle hastalarımız aynı seansta birkaç tedaviyi alabilmektedirler.

Vajina daraltma ile birlikte cerrahi olarak en çok perine estetiği (perineoplasti) ameliyatını kombine etmekteyiz. Perine, vajina girişi ile anüs arasındaki alana verilen isimdir. Geçirilmiş doğumlara bağlı dikiş izleri, buradaki deri katlantıları ve deformasyonlar bu operasyonda giderilebilmektedir. Pelvik taban zayıflığına bağlı meydana gelen sistosel (mesane sarkması) ve rektosel (bağırsak sarkması) gibi sarkmalar da düzeltilebilmektedir. Diğer taraftan iç dudaklarda (labium minus) sarkma şikayeti de olan hastalara ek olarak labioplasti operasyonu da yapılabilmektedir.

Operasyon bölgesine hastanın kanını alarak hazırladığımız PRP (plateletten zengin plazma) işlemini uygulamak yara iyileşmesini hızlandırılabilir. PRP klitoris etrafına ve vajina ön duvarına yapılarak cinsel haz da arttırılabilir.

Büyük dudaklara hyaluronik asit enjeksiyonu veya yağ dolgusu, genital bölge renk açma işlemleri de vajina daraltma ile aynı seansta yapılabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları İstanbul

Vajina daraltma ameliyatı olacak hastaların bu konuda deneyimli bir hekime başvurmaları önceliklidir. İstenmeyen sonuçlar elde edildiğinde, vajina daraltma operasyonları birden çok kez yapılabilse de her yeni operasyon ilk yapılan operasyona göre daha zordur ve komplikasyon riski de daha yüksektir.

Vajina daraltma ameliyatları fiyatları İstanbul şehrinde değişiklikler göstermektedir. Yapılacak operasyonun ücreti seçilen yapan hekimin tecrübesine, uygulanacak prosedüre, vajinal genişliğin derecesine, hastaya verilecek anestezi türüne ve ameliyatın hastanede veya klinikte yapılışına göre değişir. Aynı seansta farklı kombine işlemler de eklenecekse bu da maliyetleri ve hastaların ödedikleri fiyatları değiştirmektedir.

İstanbul’da Vajina Daraltma Ameliyatı

İstanbul’da vajina daraltma olmak isteyen, özellikle de farklı şehirlerden veya yurtdışından gelecek hastalarımızın (hastane randevusu oluşturulacağı için) bize en azından bir ay öncesinden randevu almalarını rica ediyoruz. Ön görüşme için telefon ile ya da Whatsapp hattı ile bize ulaşmanız yeterlidir. Randevunuz ayarlandığında, muayenenizden bir gün sonra hatta aynı gün operasyonunuz gerçekleştirilebilir. Operasyon günü, 4-5 saat hastanede gözetim altında kaldıktan sonra aynı gün hastaneden ayrılabilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Randevu

Vajina daraltma ameliyatı randevularınız için bir ay öncesinden randevu almanız uygun olacaktır. Şehir dışından ya da yurt dışından İstanbul’a gelecek hastalarımız konaklama konusunda da kliniğimizden bilgi alabilirler. Anlaşmalı otellerden faydalanabilirsiniz. Operasyondan bir gün sonra araba, otobüs, uçak ile şehir dışına ya da yurt dışına çıkabilirsiniz. İstanbul’da vajina daraltma ameliyatı düşünen hastalarımız bize +90 530 763 34 00 numaralı Whatsapp hattından ulaşıp randevu alabilirler. İstanbul’da oturan hastalarımıza ise öncelikle bir muayene ve bilgilendirme için randevu alarak kliniğimize gelmelerini öneririz.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası