Genital Estetik HeraMENÜ
Genital Estetik

İdeal Bir Genital Bölge (vulva)

‘’İdeal vulva’’ kavramı farklı kültürlerde ve tarihsel dönemlerde büyük ölçüde farklılık gösterir.

İdeal Bir Genital Bölge (Vulva)

İdeal Bir Genital Bölge Nasıl Olmalı?

Kadın genital estetik operasyonları günümüzde hızla artıyor. Amaç; işlevselliği arttırmak, daha estetik, daha seksi, etkileyici ve çok daha güzel bir anatomiye kavuşmak! Öyleyse “ideal vulva”, yani kadın cinsel bölgesi nasıl olmalı? Seksi ve ideal vulva kriterleri nelerdir? 20 yılı aşkın tecrübemizle, size bunu tüm detaylarıyla aktaralım.

Vajina Estetiği Doğru Bir Kavramı mı?

“Vajina” kelimesi toplumumuzda çoğunlukla “vulva” kelimesi yerine kullanılıyor. Oysa vajina, cinsel ilişkinin ve doğumun gerçekleştiği kanalın ismi olup, bir iç genital organdır. Vulva ise kadın dış genital bölgesine verilen genel bir isimdir. Dışarıdan görünen cinsel yapıların tamamını kapsar. Bu nedenledir ki; “vajina estetiği” yerine “vulva estetiği” teriminin kullanımı daha doğru olacaktır. Çünkü iç organların estetik ameliyatlarından bahsedilemez.

‘’İdeal vulva’’ kavramı farklı kültürlerde ve tarihsel dönemlerde büyük ölçüde farklılık gösterir. Bu kavrama geçmeden önce vulvayı ve bileşenlerini inceleyelim. Vulvayı oluşturan labia majora (dış dudaklar),labia minora (iç dudaklar),klitoris ve vajinal açıklığı tek tek ele alalım.

Vulva Nedir?

Vulva kadınlarda dış genital sisteme verilen genel bir isimdir. Kadın üreme sisteminin dış kısmını oluşturur. Anatomik olarak vulva şu yapıları içerir:

Mons Pubis

Pubik kemiğin ön bölümünde üçgen şeklinde alandır. ‘Venüs tepesi’, ‘Bikini bölgesi’ gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. Bu bölge yağ dokusu ve deri katmanlarından oluşur. Üzerinde genellikle pubik kıllar bulunur. Bu bölgedeki yağ dokusu ergenlik döneminden sonra artmakta, menopoz döneminden sonra ise azalmaktadır. Ayrıca kilo alımı da mons pubisteki yağ dokusunu arttırır.

‘Mons pubis’ ya da adı üzerinde ‘Venüs tepesi’ olarak adlandırdığımız bu anatomik bölgede her kadında bir miktar kabarıklık olur. Ancak bazı kadınlarda aşırı yağ birikimi nedeni ile giysilerle uyumsuzluk, rahatsızlık, bikini giyerken rahatsızlık hissetme veya diğer estetik kaygılar yaratabilir. Kilo verilse de buradaki yağlar erimez.

Mons pubis redüksiyonu, yani küçültme operasyonları ile bölgenin daha düz ve sıkı bir görünümde olması sağlanabilir. Bu işlem genellikle liposuction ile yapılır. Liposuction, yağ dokusunun emilerek bölgenin inceltilmesini amaçlar.

Labia Majora (Dış Dudaklar)

‘Labia majora; ‘Büyük dudak’ veya ‘Dış genital dudak’ olarak da bilinir. Mons pubisin aşağıya devam eden kısmıdır. Yağ dokusu ve ince düz kas dokusundan oluşur. Üzeri kıllar ile kaplıdır. Yağ bezleri, ter bezleri açısından zengindir.

Labia majora temel işlevi iç genital organları korumaktır. Bu yapının varlığı, enfeksiyonlara karşı bir bariyer oluşturur, dış etkenlerden dolayı oluşabilecek hasarlara karşı yastıkçık görevi görerek koruma sağlar.

Labia majora renginde koyulaşma, kırışıklıklar veya sarkmaların olması veya fazla dolgun olması gibi estetik sorunlar hastalar için rahatsızlık verici olabilmektedir.

Labia majorada meydana gelen renk koyulaşmaları için lazer ve renk açıcı özel solüsyonlarla renk açma işlemleri yapılabilir. Sarkmalar, gevşeklik ve kırışıklıklar için bu bölgeye özel genital bölge dolguları ya da büyük dudak yağ dolguları uygulanabilir.

Fazla dolgun veya büyük dış dudaklarda ise ‘Labia Majoraplasti’ olarak isimlendirdiğimiz dış dudak estetiği operasyonu uygulanabilir. Estetik olarak küçültme yapılabilir.

Labia Minora (İç Dudaklar)

‘Labia minora’, ‘Küçük dudak’ ya da ‘İç genital dudak’ olarak da bilinir. Labia majoranın içerisinde yer alan üzeri tüysüz deri kıvrımlarıdır. Klitorisi çevreler ve vajinal açıklığa doğru uzanır. Oldukça hassas bir bölgedir.

Labia minora boyutu, şekli ve rengi kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir. Bazen uzayan sarkan iç dudaklar; sık vajinal enfeksiyonlara, sürekli sürtünmeye bağlı lokal iritasyona (tahriş),cinsel ilişki sırasında gerilmeye bağlı ağrıya, dar taytlar giyildiğinde dışarıdan genital bölgenin fark edilmesine bağlı şikayetlere yol açabilir. Bazen de görünümdeki sarkma, kararma ve asimetriler kadınları estetik olarak rahatsız edebilir.

Bu gibi şikayetlerde “labioplasti” veya “labiaminoraplasti” dediğimiz operasyon gerçekleştirilerek, hastaların istekleri doğrultusunda bir dudak yapısı ve görünümü oluşturulabilir.

Vulvar Vestibulum

‘Vulvar vestibulum’ labia minora’nın iç kenarları arasında yer alan vajina girişindeki mukoza (ince deri) ile kaplı bölgedir. Sinir ve damarlardan oldukça zengindir. Vulvar vestibulum cinsel uyarılma sırasında salgı üreten bezlerin salgılarının döküldüğü alandır. Bu salgılar sayesinde bu alanın lubrikasyonu (nemlenmesi) sağlanır.

Bu bölgenin enfeksiyonu ya da ped, sentetik çamaşır gibi dış etkenlerle iritasyonu nedeniyle hastalarda ağrı, yanma şikayetleri oluşabilir. Ayrıca bu bölgede ‘Vulvar vestibülit sendrom’ olarak adlandırdığımız cinsel ilişki sırasında keskin bir ağrı ile kendini gösteren inflamatuar bir reaksiyon da meydana gelebilir. Vulvar vestibülit sendromu kadınlarda ağrılı cinsel ilişkinin en önemli sebeplerinden biridir. Ancak çoğunlukla tanı konulamaz ya da vajinismus ile karıştırılır.

Vulvar vestibulumun enfeksiyonunda çeşitli medikal tedaviler verilebilir. Vulvar vestibülit sendromu tanısı alan hastalara ise cerrahi ve medikal pek çok tedavi uygulanabilir.

Klitoris

‘Klitoris’ kadın anatomisinde cinsel uyarılma ve zevk ile ilişkilendirilen önemli bir organdır. İç dudakların birleştiği bölgede yer alır. Baş, gövde ve iki kıvrımdan oluşur. Baş kısmı bizim de dışarıdan gördüğümüz kısımdır ve küçük bir şapka (klitoral hud) ile örtülüdür.

Klitoris, sinir uçları açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 8000 sinir ucu içerir. Bu özelliği ile kadın cinsel uyarılmasının en duyarlı, en hassas bölgesidir. Uyarıldığında kan ile dolup büyüyerek daha duyarlı bir hale gelir. Orgazm fonksiyonu için ana organdır. Embriyolojik olarak da erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır.

O-shot işlemi orgazmı kolaylaştırmak ve cinsel hazzı arttırmak için yapılan bir uygulamadır.

Himen

‘Himen’ ya da ‘Kızlık zarı’ vajinal açıklığı kısmen kaplayan ince bir mukozal katlantıdır, yani ince bir deri katlantısıdır. Şekli, büyüklüğü, kıvamı kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazı himenler elastik ve esneyebilirken, bazıları daha sert ve daha az esnek olabilir. Biyolojik işlevi net olarak bilinmemektedir. Bazı teoriler enfeksiyondan koruma amacı taşıdığını öne sürse de bu konuda genel bilimsel bir uzlaşı yoktur.

Bazı durumlarda ise himen doğuştan, anormal şekilde gelişmiş olabilir. Örneğin ‘İmperfore himen’ (tamamen kapalı himen) gibi durumlarda adet kanının vücuttan atılmasını engelleyebilir ve tıbbi müdahale gerekebilir.

Bizim toplumumuzda olduğu gibi bazı toplumlarda bekaret ile ilişkilendirilmektedir. Namusun, el değmemişliğin ve saflığın simgesi şeklinde üstüne ağır bir anlam yüklenebilir.

Cinsel ilişki, tampon kullanımı veya tıbbi muayene gibi nedenler ile himenin yapısı bozulabilir, yırtılabilir, esneyebilir. Himen yapısının tekrar eski haline getirilmesi için yapılan operasyonlara ‘Kızlık Zarı Dikimi’ veya ‘Himenoplasti’ ismi verilir. Amaç anatomik olarak bütünlüğün yeniden sağlanması ve ilk cinsel ilişki sırasında kanamanın gelmesidir.

Bazen himenin kalıntıları vajinal açıklıktan dışarı doğru sarkarak kötü bir görünüme sebep olabilir, cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir ya da dokunduğunda kabartı şeklinde ele gelebilir. Bu durumda bu parçaların cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. ‘Karunkülektomi’ olarak isimlendirilen basit bir işlem ile bu himen parçalarından kalıcı şekilde kurtulmak mümkündür.

Vajinal Açıklık

Vajinal açıklık veya diğer adıyla ‘Vajinal introitus’, vajinanın dışarıya açılan kısmını ifade eder. Menstrüel döngüde kan ve diğer dokular bu açıklıktan dışarı atılır. Doğum sırasında bebeğin dışarı çıkış yolunu sağlar. Cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya giriş yaptığı yerdir.

Doğum yapmamış ve elastikiyetini kaybetmemiş bir vajinada vajinal açıklığa dışardan bakıldığında bir açıklık net görülmez. Ancak özellikle vajinal yolla doğumlar, yaşanan gebelikler veya yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak vajina genişleyebilir ve dışarıdan bakıldığında içi görülebilir. Buna ‘Vajinal gaping’ ismi veriyoruz. Vajinanın genişlemesi ve vajinal gaping oluşması durumunda ‘Vajinoplasti’ operasyonu ile vajinal girişi eski görünümüne getirmek mümkündür.

Üretra (İdrar kanalı) Açıklığı

Üretra açıklığı vulvanın ön kısmında bulunur. Klitorisin hemen altında ve vajina girişinin üst kısmında yer alır. İdrarın vücuttan dışarıya atıldığı açıklıktır. Genellikle küçüktür ve dışarıdan bakıldığında görünmez.

Güzel ve Seksi Cinsel Anatomi Nasıl Olmalı?

İdeal Vulva, Genital Bölge

En hoş, en güzel ve seksi cinsel anatomiyi tasvir eden ‘İdeal vulva’ konsepti farklı toplumlarda kültürel, tarihsel ve sosyal faktörlerin etkisi altında şekillenmiştir. Örneğin, Japonya’da ‘kelebek kanadı’ şeklinde geniş ve uzun iç genital dudaklar daha caziptir. Yine bazı Afrika ülkelerinde uzamış iç dudaklar ‘elongated labia’ daha seksi, daha hoş bulunur. Hatta genital dudakların küçük yaşlardan itibaren çekilerek uzatılması geleneği Güney Afrika’daki ‘’Hottentot’’ kadınlarında oldukça yaygındır. Ancak bu iki örnek oldukça istisnai durumlardır.

Batı toplumlarında ve dünyanın genelinde durum oldukça farklıdır. Japonya ve Afrika kültürüne zıt, olabildiğince kısa ve dışarıya sarkmayan iç dudaklar daha estetik, hoş ve seksi bulunur. Globalleşme ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte farklı kültürlerdeki ideal vulva anlayışları arasında bir bütünleşme ve hızlı bir etkileşim izlenmektedir.

Ülkemizdeki Durum Nasıl?

ABD, Avrupa ve ülkemizde genital estetik kriterleri oldukça benzerdir. Kliniklere başvuran hastaların pek çoğu iç dudakların mümkün olduğunca kısa, derli toplu, renginin açık ve simetrik görünümünü arzu ederler. Özellikle Los Angeles’tan başlayarak tüm dünyaya yayılan “barbie vajina estetiği” konsepti baskın hale gelmiştir.

İdeal Vulvanın Özellikleri, Kriterleri

Her kadının vücut yapısı benzersizdir. Vulva içinde yer alan yapıların rengi, şekli, simetrisi birbirinden çok farklıdır. En çok talep edilen, hastaların kendilerini daha rahat hissettikleri vulva yapısına ait özellikler, kriterler şu şekildedir:

İç dudaklar

İç dudaklar olabildiğince kısadır, dış dudaklar tarafından örtülmüştür. Kenarları düzenli ve simetriktir. Açık renklidir.

Dışarıdan bakıldığında ayakta veya bacaklar kapalı oturur pozisyonda iken sarkan hiçbir yapı görülmez. Yalnızca iki büyük dudak arasında ‘Venüs çizgisi’ olarak adlandırdığımız ince bir hat görülür.

Dış dudaklar

Dış dudaklar dolgundur. Kırışıklık, gevşeklik ve çöküntüler yoktur. İç dudakları tamamen kapatır. Açık renklidir.

Klitoris

Klitoriste büyüme yoktur. Klitoral hudda kırışıklık ve deri fazlalığı yoktur.

Perine

Geçirilmiş travma veya doğumlara bağlı izler yoktur. Perine mesafesi (vajina girişi ile anüs arası mesafe) uzundur. Kırışıklık, “skin tag” adını verdiğimiz deri katlantısı yoktur. Rengi açıktır.

Vajinal açıklık

Dışarıdan bakıldığında vajinal açıklık görülmez. Yani vajinanın içi görünmez, kapalı durur.

Genital Estetik Ameliyatlarla Seksi ve Estetik Görünümler

Günümüzde yapılan pek çok genital estetik ameliyatlarla seksi, hoş ve estetik görünümleri elde etmek mümkündür. Hastanın vücut yapısına ve beklentilerine göre yapılabilen birçok işlem mevcuttur. Yapılan genital estetik operasyonların bir kısmını sıralayalım.

Labiominoraplasti

‘Labiominoraplasti’, iç dudakların boyutu ve şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi işlemdir. Genellikle ‘Labioplasti’ ismi iç dudak estetiğini ifade etmek amacıyla kullanılır.

Uzun, asimetrik, sarkık iç dudaklara yapılan labiominoraplasti operasyonu ile kenarları düzenli, simetrik bir iç dudak yapısına ulaşılabilir.

Labiomajoraplasti

‘Labiomajoraplasti’, dış genital dudakların estetik görünümünü iyileştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Sarkık, kırışık, büyük dış dudakları olan hastalarda tercih edilir.

Klitoral Hudoplasti

Klitoris çevresindeki fazla sarkık ve kırışık dokunun çıkarılması ve klitoral hudun estetik şekillendirilmesi amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Bu operasyon ile ilgili hastaların en büyük korkularından biri de ameliyat sonrası haz kaybı yaşanıp yaşanmayacağıdır. Oysaki tam tersi klitoris üstünü kapatan fazla doku alındığında klitoral uyarılma daha kolay olacak, cinsel haz da artacaktır. Ayrıca görünümde meydana gelen değişim ile özgüven artacak bu da cinsel hayatı olumlu yönde etkileyecektir.

Büyük dudaklara hyaluronik asit veya yağ enjeksiyonu

Dolgun büyük dudaklar ve bacaklar kapalıyken iç dudakların görülmemesi en sık arzulanan vulva görünümüdür. Dış dudaklarda çökme veya kırışıklıklar var ise bu bölgeye uygulanan hyaluronik asit enjeksiyonu veya yağ dolguları ile dolgun, pürüzsüz bir yapı sağlanabilir. Dolgu işlemleri “kırışıklık önleyici tedavi” olarak da bilinir.

Perineoplasti

‘Perineoplasti’, perine bölgesinin yani vajina girişi ile anüs arasındaki alanın cerrahi olarak düzeltilmesidir. Genellikle geçirilmiş doğumlara bağlı meydana gelen izler düzeltilir. “Mommy Makeover” ameliyatlarında sıkça yaptığımız işlemlerden birisidir. Yaşın ilerlemesiyle, geçirilen doğumlar ile ya da yapısal olarak gevşemiş olan perine düzeltilerek sıkılaştırılır. Fazla deri katlantıları alınarak istenilen bir görünüm elde edilir. Ayrıca perine bölgesi hafiften yükseltilerek penisin cinsel ilişki sırasında vajinanın en duyarlı bölgesi olan ön vajinal duvarla teması, böylelikle cinsel hazzın artışı da gerçekleşmektedir.

İdeal Vulva Rengi Nasıldır?

Vajinanın pembe görünümü arzulanan şeklidir. Ancak çocukluk çağında vulva yapısı cilt rengi ile aynı iken ergenlik ile birlikte renkte bir miktar koyulaşma meydana gelir. Vulva renk koyulaşması farklı nedenlere bağlıdır:

 • Hormonal değişimler,
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS),
 • Kullanılan doğum kontrol hapları,
 • Süreğen bazı hastalıklar,
 • Lazer epilasyon,
 • Ağda,
 • Tiroid ve börek üstü bezi ile ilgili hastalıklar en sık görülen nedenlerdir.

İdealize edilen vulva görünümünde genital bölge rengi olabildiğince deri rengi ile aynı tonlarda, sivilcesiz, pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

Genital bölge renk açma, beyazlatma tedavileri arasında ise;

 • Genital lazer,
 • Mezoterapi,
 • Renk açıcı krem ve maskeler,
 • Kimyasal peeling,
 • PRP,
 • Eksozom tedavileri bulunmaktadır.

İdeal Vulvaya Sahip Olmak

Yapısal özellikler, yaş, çevresel pek çok etken ile her kadının vulva yapısı birbirinden farklıdır. Her kadının farklı yaş dönemlerindeki vulva anatomisi de değişkenliklere uğramaktadır.

‘İdeal vulva’ yapısı kişinin kendini en rahat hissettiği, cinsel ilişkide özgüveninin en yüksek olduğu, estetik görünüm ve fonksiyonlar açısından en iyi olanıdır. Hayal edilen vulva yapısına sahip olabilmek için bu alanda çalışan ve uzmanlaşmış bir jinekolog hekimden yardım almak en doğrusudur.

Genital Estetik Yaptıranlar

SORU SOR

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ TARAFINDAN VERİLEN EĞİTİMLER / SUNUMLAR

2017 sonrası, Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen kurs, eğitim ve toplantıların bir kısmını aşağıdaki bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Tüm Eğitimler
Merkezimiz HakkındaGenital Estetik HeraDoç. Dr. Süleyman Eserdağ
0212 225 15000312 426 85 25
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası